Dokumenty - strana 3

Účtujeme zboží způsobem A. Nakupujeme zboží z EU i ze 3. zemích a domluva s dodavateli je někdy nad lidské síly. Někdy se nám stane, že obdržíme fakturu za zboží, ale po příjmu zboží na sklad zjistíme, že nám dodali kusů více či méně. Snažíme se to samozřejmě ihned řešit s dodavatelem, ale někdy to vážně nejde a nápravy faktury, dobropisu či dofakturace se bohužel nedočkáme. Mohla bych se zeptat, jak byste účetně řešili, když Vám poslali více zboží, než je na fakturováno anebo naopak, když poslali méně zboží, než je fakturováno? 
Vydáno: 16. 05. 2024
Specializuje se na metodickou činnost (tvorba účetních systémů konkrétních účetních jednotek a jejich skupin, vytvoření a nastavení vnitřních finančních a účetních pravidel ve vazbě na daňový systém, aplikace účetních metod, stanovení konkrétních účetních postupů), poradenskou činnost pro výše uvedené subjekty v oblasti financí, účetnictví a daní ve vazbě na věcně právní předpisy, audit účetních závěrek ve smyslu zákona o účetnictví, zákona o auditorech, zákona o obchodních korporacích a právní úpravy pro vybrané účetní jednotky a neziskové nestátní organizace, dále na ostatní auditorskou činnost (forézní audit, due diligence, čerpání dotací), firemní transformace, insolvenční řízení, lektorskou i publikační činnost (nejen články, ale i mnoho odborných publikací). https://www.audit-habr.cz/
Absolvovala VŠ Akademie Sting v Brně, obor Zdaňování, je daňovou poradkyní č. 3786 a certifikovaná účetní Svazu účetních. Má více než 10 let zkušeností s účetnictvím v nadnárodních společnostech (AEG, SFS, Mubea Group), kde pracovala na pozici účetní a hlavní účetní. V současné době je majitelkou účetní a daňové kanceláře a zabývá se účetním a daňovým poradenstvím, vedením účetnictví a mzdové agendy.
Je studentem magisterského studia na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně se specializací na účetnictví a daně. Spolupracuje s několika drobnými živnostníky, kterým vede kompletně daňovou evidenci. Zajímá se především o problematiku v oblastech daní z příjmu fyzických a právnických osob a dani z přidané hodnoty. V současné době se soustavně připravuje na složení kvalifikačních zkoušek na daňového poradce.
OSVČ v roce 2022 vedla daňovou evidenci a tak i podávala daňové přiznání. V roce 2023 by chtěla přejít na paušální výdaje, resp. v přiznání za rok 2023 by chtěla uplatnit paušální výdaje ve výši 60 %. Provozuje ubytovací službu včetně nabídky snídaní (snídaně dělá v rámci pobytu) - jaké by by mohla uplatnit paušální výdaje? výši 60 % nebo 80 %? Nabízí pobyty bez snídaně i se snídaní. V živnostenském rejstříku má obory činnosti: ubytovací služby (živnost volná), ale i hostinskou činnost (ohlašovací řemeslná živnost). A dále k 31.12.2023 neměla žádné zásoby - vše bylo snědeno. Pohledávky měla 2 neuhrazené: pobyt na leden 2024 na částku 12 000 Kč a zálohu na pobyt 5 000 Kč. Dále měla ke 31.12. 1x neuhrazenou fakturu za jídlo: 1 100 Kč a 1x neuhrazenou fakturu za internet: 600 Kč. Musí OSVČ udělat nějaké úpravy základu daně za rok 2022, tj. podat dodatečné daňové přiznání nebo nikoliv? Vše vyčíslí v přiznání za rok 2023?
Vydáno: 15. 05. 2024
Firma daruje spolku na sportovní činnost voucher v hodnotě 5000 Kč a kolo ve skladové ceně bez DPH za 10 000 Kč. Prodejní cena kola je 15 000 Kč + 3 150 Kč DPH. Uvažujeme správně, že při splnění formálních náležitosti ve smlouvě a pokud spolek využije toto na sportovní neekonomickou činnost dle jeho stanov, tak firma zaúčtuje nedaňově dar poukazu na účet 565 a dar kola na 543 a může si odečíst v DPPO 5 000+10 000 Kč, tedy celkem 15 000 Kč? Co se týká DPH, tak musí odvést u kola DPH 2 100 Kč nebo 3 150 Kč z prodejní ceny a na jakém řádku (u kola bylo uplatněno DPH při nákupu) a z voucheru uvažujeme, že v momentě darování firma DPH neodvádí, protože v sortimentu firmy je i použité zboží, které prodává ve zvláštním režimu použitého zboží a předem není možné určit, zda spolek využije voucher na nákup nového nebo použitého zboží? Pokud by měla pouze zboží v sazbě 21 %, tak by odvedla DPH z voucheru 868 Kč již při darování (počítáno z 5 000 Kč dolů). Je uvažování správné, nebo se situace má řešit jinak?
Vydáno: 15. 05. 2024
V prosinci 2019 jsme přihlásili pohledávky – dlužníku byla povolena jeho reorganizace. Nevytvářeli jsme daňově účinné opravné položky k přihlášeným pohledávkám. V březnu 2020 rozhodl soud o přeměně reorganizace dlužníka v konkurz. Uzavíráme rok 2023, pohledávky uhrazeny nebyly a nebudou. Je možnost tvorby daňově účinných opravných položek? Konkurz nebyl ukončen. Můžeme tvořit opravné položky podle § 8a nebo § 8c zákona o rezervách? 
Vydáno: 15. 05. 2024
Jsme nové SVJ. Odkdy musí SVJ vést účetnictví? V domě je 5 bytových jednotek a 7 majitelů.
Vydáno: 15. 05. 2024
Pokud zaměstnanec plynule přechází z jedné DPP na jinou DPP, resp. z jedné DPČ na jinou DPČ, se případný nevyčerpaný zůstatek dovolené má převést na novou dohodu. Platí to i v případě, že zaměstnanec plynule přechází z DPP na DPČ či z DPČ na DPP? Nebo se v tom případě musí nevyčerpaná dovolená zaměstnanci proplatit?
Vydáno: 15. 05. 2024
Firma, plátce DPH, nakoupila nového bytu v roce 2021, který sloužil pro účely dlouhodobého pronájmu. U tohoto bytu si neuplatnila odpočet DPH (i když dodavatel odvedl na faktuře DPH 15 % v hodnotě 600 000 Kč), firma 3 roky fakturovala měsíční nájemné jako osvobozené od DPH. Nyní má kupce a musí prodat s DPH 12 %, protože se nevejde do osvobození (lhůta 5 let). Pokud dojde k prodeji s DPH 12%, je možné si v roce 2024 dodatečně využít úprava odpočtu daně skrz změnu rozsahu použití dlouhodobého majetku. Tzn. úpravou odpočtu daně by si mohla v daňovém přiznání 7/10 z DPH 600 000 Kč vrátit, protože došlo ke změně účelu nemovitosti v roce 2024?
Vydáno: 15. 05. 2024
Manžel vlastní průmyslový areál, který nemá v obchodním majetku, pronajímá ho, je plátcem DPH. Také má ve vlastnictví lesy (není soukromý zemědělec, lesy nejsou v obchodním majetku). Nyní prodává dřevo z vlastního lesa - bude i z tohoto prodeje odvedeno DPH? Co se týče daně z příjmů, zahrnu do § 10? Děkuji.
Vydáno: 15. 05. 2024
Realitní kancelář by ráda obdarovala své makléře voucherem či jiným darem jako odměnu za roční spolupráci. Jak účetně vykázat tyto výdaje, když makléři nejsou zaměstnanci firmy, pracují jako OSVČ na základě smlouvy?
Vydáno: 15. 05. 2024
Pod jaký kód CZ-CC se zařadí samostatné stavby dřevěné přístřešky, určené pro uskladnění palivového dřeva, které jsou spojené se zemí pevným základem? Nejedná se o budovy, protože přístřešky sice mají střešní konstrukci, avšak nejsou navenek převážně uzavřeny obvodovými stěnami. Základní pojmy platné pro klasifikaci CZ-CC uvádějí, že všechny stavby, které nejsou klasifikovány jako budovy, jsou inženýrskými díly. V Příloze č. 1 k zákonu č. 586/1992 Sb. v části odpisová skupina 4, kam by logicky měly spadat dřevěné přístřešky, jsou však uvedena inženýrská díla pouze: 241131 Jen: koupaliště (bazény) nekryté ze dřeva a plastů; 242052 Jen: valy samostatné ze dřeva a plastů a 242062 Konstrukce vinic). S ohledem na výše uvedené, by podle § 30 odst. 1 zákona o daních z příjmů se dřevěný přístřešek měl zařadit do odpisové skupiny 5?
Vydáno: 15. 05. 2024
OSVČ pečuje o dvě děti do 15 let. Děti mají režim domácí výuky. OSVČ má na zdravotní pojišťovně nahlášenou hlavní činnost. Nyní se dočetla, že při péči o dvě děti do 15 let by měla mít činnost vedlejší nebo nemusela mít dodržen minimální vyměřovací základ, je toto pravda? Pokud ano, lze podat na pojišťovnu česné prohlášení na péči o děti i s tím, že na prohlášení uvede datum od zpětně i několik let a potom podat opravné přehledy OSVČ? Pokud ano, jak dlouho lze toto zpětně provést?
Vydáno: 15. 05. 2024
Máme zaměstnance, se kterým máme uzavřenou DPČ, jedná se o zaměstnání malého rozsahu. Pravidelně každý měsíc odpracuje 5 po sobě jdoucích dní (35 hodin) a mzda je nižší než 4 000 Kč. Má tento zaměstnanec nárok na dovolenou? Jde mi o to, že nepracuje každý týden, tudíž nevím, jak si mám vyložit jednu z podmínek pro nárok na dovolenou, a to „nepřetržité trvání pracovněprávního vztahu po dobu 4 týdnů“.
Vydáno: 15. 05. 2024
Absolvent obchodní fakulty VŠE. Působil v řadě vedoucích hospodářských funkcí od vedoucího oddělení, přes ekonoma závodu až po ředitele podniku. Naposledy působil do roku 2000 jako ekonomický ředitel v akciové společnosti. Od roku 1995 je členem Komory daňových poradců a od roku 2000 působí jako OSVČ v oblasti daňového a účetního poradenství.
Lektor a odborník v oblasti pracovního práva. Vedl 5 let kontrolní oddělení úřadu práce a více než 16 let úzce spolupracuje s AG vzdělávací agenturou. Má bohatou publikační činnost a je autorem nebo spoluautorem řady odborných publikací. Člen redakční rady časopisu Práce a mzda. www.petrbukovjan.cz
Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze v roce 1983. Specialista ve zdravotním pojištění získal svoje zkušenosti a znalosti dlouholetým pravidelným a intenzivním kontaktem s odbornou sférou, zejména se zaměstnavateli. Má za sebou 20 let výkonu vedoucí funkce, kontrolní činnosti u zaměstnavatelů a metodického působení ve Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR. V rámci České republiky provádí metodickou a poradenskou činnost v celé šíři spektra zdravotního pojištění. Přednáší a publikuje problematiku zdravotního pojištění od roku 1995.