Expertní odpovědi - strana 500

Pokud zaměstnanec má u nás v 11 měsících podepsané prohlášení k dani a v 1 měsíci ho nemá, může ho dodatečně podepsat, abychom mu mohli spočítat roční zúčtování daně? 
Vydáno: 17. 01. 2020
Pokud je automobil zakoupen v prosinci, tedy na konci roku, má to nějaký vliv na odpis tohoto majetku? Musí se např. krátit - poloviční odpis atd.?
Vydáno: 17. 01. 2020
Pokud nakoupím automobil (starší) v Německu, tak v přiznání k DPH se částka automobilu uvede na řádku 3 a 43? 
Vydáno: 17. 01. 2020
Jak postupovat při vyřazení automobilu? Automobil byl již odepsán. Auto bylo zničeno - havárie a potřebuji ho vyřadit. 1. vyřazení automobilu: MD 022/D 082 - 400 000 Kč, 2. pojišťovna zaplatila 119 000 Kč - MD 315/D 648, 3. vrak byl prodán - MD 311/D 641 - 81 000 Kč. Je to tak v pořádku?
Vydáno: 17. 01. 2020
Společník tuzemské společnosti s ručením omezeným poskytl své společnosti úročenou zápůjčku. Nyní se rozhodl, že tuto zápůjčku včetně úroků chce převést na příplatek mimo základní kapitál. Je možné celý účet 365 včetně úroků převést na účet 413?
Vydáno: 17. 01. 2020
Fyzická osoba vedoucí účetnictví přemýšlí, k jakému datu má vyřadit auto z obchodního majetku (buď 31. 12. 2019 nebo 2. 1. 2020). Během roku 2020 začne FO užívat vozidlo poprvé pro soukromé účely. 1) Pokud vozidlo vyřadí z OM k 31. 12. 2019, může si uplatnit 100% daňový odpis za rok 2019, nebo pouze poloviční v souladu s par. 26/7 - protože i 31. 12. se myslí, že k vyřazení majetku před koncem zdaňovacího období, .. a dle § 26 odst. 6 již majetek ke konci zdaňovacího období není evidován? Z toho důvodu si myslím, že poloviční, ale našel jsem i příklady, že celý odpis. 2) Pokud by FO majetek vyřadila v lednu, tak silniční daň bude platit za leden jen v případě, že byl majetek přímo používány k samostatné výdělečné činnosti. Tzn. jen fakt, že je auto v obchodním majetku, nutně neznamená, že by se měla platit silniční daň. Je to tak? 3) Toto rozhodnutí o vyřazení vozidla má vliv i na eventuální pozdější osvobození od daně příjmu při prodeji. Příjem z prodeje movité věci není osvobozen u věci, která v období 5 let před prodejem byla zahrnuta do obchodního majetku. Tzn. že i jediný den může prodloužit lhůtu pro osvobození, při vyřazení majetku z OM k 31. 12. 2019 by FO měla osvobozený prodej až v roce 2025 (v roce 2024 by podmínku nesplnila), naopak při vyřazení z OM v 2020 by první osvobozený prodej mohl nastat až v roce 2026. Je to tak? 4) Bylo-li auto pořízeno v 2015 a uplatněno DPH, tak vyřazením z OM k 31. 12. 2019, nemá žádný důsledek pro DPH, pokud kniha jízd dokládá, že vozidlo bylo 100% k podnikatelské činnosti. Je to tak?
Vydáno: 17. 01. 2020
Společnost A (tuzemský plátce DPH) bude fakturovat společnosti B do USA dodání zboží. Zboží však bude přepraveno z ČR pouze do Rakouska, kde bude ukončena doprava zboží a zboží bude v Rakousku zůstávat. Společnost B (z USA), nemá v Rakousku ani provozovnu, ani VAT. Přeprava zajišťuje společnost A na své náklady. Jak to bude s DPH u toho případu? Kam se bude uvádět do přiznání k DPH?
Vydáno: 17. 01. 2020
Firma nakoupí láhev alkoholu s cenou nad 500 Kč + DPH, který předá obchodnímu partnerovi jako bezúplatný dar (ekonomická významnost dobrého vztahu s partnerem tam pro firmu je). Jelikož se jedná o částku vyšší než 500 Kč, tak si nebude moci uplatnit odpočet DPH. Předpokládám, že ani na výstupu nemusí odvést DPH při darování obchodnímu partnerovi. Je to tak? Pokud by firma rozdala jednomu obchodnímu partnerovi 2 kusy různého rumu po jednotkové ceně 300 Kč + DPH (celkem za 600 Kč + DPH), byl by režim stejný?
Vydáno: 17. 01. 2020
Firma poskytuje skonto za včasnou úhradu faktury. Během celého roku nevytváří opravné daňové doklady, aby si nárokovala část DPH ze skont zpět. Firma přemýšlí, že by na konci roku k 31. 12. vystavila opravný daňový doklad, který by byl souhrnným daňovým dokladem - např. k 10 skontům za uplynulý rok. Je to možné? Podle mého názoru ne, ale rád bych se ujistil. V případě, že by se opravný souhrnný daňový doklad vystavil pouze za jeden měsíc skont (měsíčně), tak by to bylo možné?
Vydáno: 17. 01. 2020
Společník společnosti ABC s. r. o. bezplatně vypůjčí své soukromé vozidlo zaměstnanci společnosti ABC s. r. o., který toto vozidlo použije pro firemní jízdu pro společnosti ABC s. r. o. Má zaměstnanec v takovém případě nárok na náhradu PHM a zároveň i náhradu za amortizaci daného vozidla? 
Vydáno: 17. 01. 2020
Developerská společnost ABC s.r.o. podepíše s kupujícím dne 20. 11. 2019 kupní smlouvu na prodej nemovité věci. Dne 3. 12. 2019 dorazí do advokátní úschovy kupní cena a 6. 12. 2019 dojde k protokolárnímu předání nemovité věci. Dne 4. 1. 2020 je na katastr vložen návrh na vklad. Jaký je postup z pohledu okamžiku přiznání DPH? V jakém roce společnost vykáže výnos z prodeje dané nemovité věci a uplatní související náklady? 
Vydáno: 17. 01. 2020
Naše firma pronajímá nebytové prostory. Na nemovitosti je fotovoltaická elektrárna. Měsíčně chodí faktury na spotřebu el. Energie od Centropolu, my zapisujeme stavy dle odpočtových měřidel nájemníků. Součet odpočtových měřidel je větší než spotřeba uvedená na faktuře od Centropolu, protože část energie si vyrobíme a spotřebujeme díky fotovoltaice sami. Mám tedy např. fakturu od Centropolu na celkem 30 000 Kč. Nájemníkům ale vyjde podle odpočtových měřidel vyfakturovat daleko větší částka, např. v součtu 50 000 Kč. Můžeme takto postupovat? Vím, že se nesmí přeúčtovávat více, než je celkový náklad, pokud nejsme licencovaný dodavateli energií. Nejsem si však jistá, jak postupovat tady, když část energie vyrábíme, tím pádem je fakturovaná částka od dodavatele nižší, spotřeba nájemníků je ale jiná. Co se týká cen, používám na celou naměřenou spotřebu dle odpočtových měřidel ceny uvedené ve faktuře od Centropolu. Mohu ji použít na přefakturaci el. energie vyrobené fotovoltaikou? Tentýž problém se týká spotřeby vody. Část vody odebíráme z vlastní studny a dodává se nájemníkům, část dodává Moravská vodárna Jak postupovat při přeúčtování tady? Odpočty nájemníků jsou zase podstatně větší než na fakturách od Moravské vodárenské, protože jsou zde započteny i dodávky ze studny. Každopádně nelze u jednotlivých nájemníků rozpoznat, kolik vody je ze studny a kolik od Moravské vodárenské.
Vydáno: 16. 01. 2020
Jak nejlépe postupovat při pořízení zboží z EU a následným dodáním? Náš zákazník, plátce CZ (jen registrace k CZ), si u nás objednal 3 kamiony zboží s tím, že by je chtěl odvést do Žiliny, my jsme plátci DPH CZ. Zboží si necháváme vyrobit u dodavatele v PL - registrovaný k DIČ PL, dodavatel fakturuje na nás CZ. Dopravu budeme zajišťovat my, můžeme si objednat dvě dopravy u přepravce jednu z PL do CZ Českého Těšína (kde zboží zkontrolujeme) a druhou Český Těšín-Žilina. Fakturace proběhne z PL na nás CZ jako dodání do EU a my na našeho odběratele CZ s českou DPH. Vzhledem k velkému množství nemůžeme zboží překládat. Můžeme si uplatnit osvobození při pořízení zboží z EU? Pokud bychom ještě na kamióny nakládali další zboží, nebo jej přebalovali a doprava by proběhla stejně, byl by v osvobození zboží z EU rozdíl? 
Vydáno: 16. 01. 2020
Dvě české fyzické osoby (ve vztahu neteř a teta) nabydou v rámci dědictví majetek. V rámci usnesení o nabytí dědictví je uvedeno, že neteř obdrží celou výši družstevního podílu na bytovém družstvu. Dále je v rámci usnesení uvedeno, že pokud nedojde do jednoho roku k prodeji tohoto družstevního podílu, tak je povinna neteř zaplatit své tetě částku 500 000,00 Kč, oproti tomu, pokud v rámci jednoho roku k prodeji podílu v bytovém družstvu dojde, tak své tetě je povinna zaplatit částku ve výši poloviny převodní ceny za tento podíl. Členský podíl nebyl prodán a teta v roce 2019 obdržela částku 500 000,00 Kč od své neteře. Nevíme, zda lze tuto částku považovat u tety jako majetek (pohledávku) nabytou v dědictví a osvobodit ji od daně nebo představuje nějaký zdanitelný příjem této osoby (pokud ano, existuje vůbec nějaký výdaj co by šel k tomuto příjmu uplatnit) a o jaký druh příjmu by se vůbce jednalo?
Vydáno: 16. 01. 2020
Poskytování bankovních záruk je finanční činnost, u které se uplatňuje režim osvobození od DPH. Pokud stavební společnost sjedná bankovní záruku na stavební dílo i za druhého účastníka sdružení a následně na něj přeúčtuje část bankovních poplatků za vystavení bankovní záruky. Jaký režim DPH bude u přeúčtování těchto nákladů uplatněn? Bude přefakturace s DPH, nebo může uplatnit také režim osvobození?
Vydáno: 16. 01. 2020
U našeho klienta, který provozuje prodejnu obuvi, řešíme následující. Zákazník, který u klienta koupil obuv (při nákupu obdržel zjednodušený daňový doklad) ji přišel reklamovat. Reklamace byla uznaná, zákazníkovi byla vyplacena hotovost. Musí obsluha prodejny vystavit při výplatě hotovosti opravný doklad dle § 45 odst. 2 zákona o DPH, kde bude uvedeno evidenční číslo původního daňového dokladu dle § 45 odst. 1 písm. e) zákona o DPH, nebo může vystavit nový zjednodušený daňový doklad se zápornými hodnotami bez vazby na doklad původní?
Vydáno: 16. 01. 2020
Naše firma je součástí velké mezinárodní skupiny. Všechny prostředky, které přijdou na účet do banky či jsou z banky odesílány, jsou denně zúčtovány formou cashpoolingu s naší mateřskou společností, tzn. každý den je na našem bankovním účtu nulový zůstatek. Z cashpoolingu nám celkově vzniká závazek, který je evidován na účtě 361 a každý měsíc nám naše mateřská společnosti z této dlužné částky vypočítá úroky. Úroky zaúčtujeme interním dokladem 562 proti účtu 361. Fyzicky se tyto úroky nikam neodesílají. Podléhají i tyto úroky oznamovací povinnosti finančním úřadu podle § 38da zákona o daních z příjmů? 
Vydáno: 16. 01. 2020
Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci bezúročnou zápůjčku ve výši 280 000 Kč. Tato zápůjčka je u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů. Mají "nevybrané" úroky z této půjčky nějaký vliv na daně u zaměstnavatele?
Vydáno: 16. 01. 2020
Prosím o objasnění § 23 odst. 8 ZDP, když se přechází z evidence na paušál, tak pohledávky zvyšují základ daně a závazky snižují základ daně za předcházející období (tzv. dodanění) a když se přechází naopak z paušálu na evidenci, tak je to stejné? Nebo je to opačně, že závazky zvyšují základ daně a pohledávky naopak snižují? 
Vydáno: 16. 01. 2020
Klientka v únoru roku 2019 začala podnikat jako OSVČ, provádí výkopové práce. Koupila si menší bagr, který se na místo, kde jsou prováděny práce, musí převážet. Manžel občan koupil v roce 2014 nákladní automobil N2, 2 nápravy, 5990 kg, první registrace 12. 3. 1998. Nepodával přiznání k silniční dani, měl pouze toto auto. Měl manžel povinnost podat přiznání k silniční dani v letech 2014 - 2018? (Pokud by využil § 6 odst. 9 ZDP.) V roce 2019 toto auto bude používat manželka k převozu výše uvedeného bagru. Manžel se v roce 2019 zaregistroval k silniční dani a bude platit tuto daň již po celý rok. Je to tak v pořádku?
Vydáno: 16. 01. 2020