Informace Finanční správy ČR o Prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení z důvodu mimořádné události – zasažení povodní nebo záplavou

Vydáno: 4 minuty čtení

Ministr financí rozhodl o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení v zákonem stanovené lhůtě.

Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně z důvodu mimořádné události - Finanční zpravodaj č. 7/2024.

Koho se prominutí pokuty týká?

Prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení v zákonem stanovené lhůtě se týká plátců DPH, kteří byli zasaženi povodněmi nebo záplavami v době od 12. září 2024, nebo těch, kterým kontrolní hlášení zpracovává osoba zasažená těmito událostmi.

Jaká sankce je prominuta?

Promíjí se pokuta ve výši 1 000 Kč za opožděné podání kontrolního hlášení, pokud toto hlášení plátce podá dodatečně bez výzvy správce daně.

Správci daně v zasažených oblastech nebudou vydávat výzvy k podání kontrolního hlášení. Plátcům zasaženým povodněmi nebo záplavami tedy nevznikne povinnost uhradit pokutu ve výši 10 000 Kč, 30 000 Kč nebo 50 000 Kč, pokud kontrolní hlášení podají dodatečně v níže stanovené době.

Na ostatní plátce se vztahují standardní povinnosti podle zákona o DPH včetně příslušných sankcí.

Jaké jsou podmínky pro prominutí pokuty?

Plátce musí splnit následující podmínky:

  • Podat kontrolní hlášení nejpozději do 25. listopadu 2024.
  • Informovat správce daně, že byl zasažen mimořádnou událostí, také nejpozději do 25. listopadu 2024.

Jaké je období, kterého se prominutí týká?

Prominutí pokuty se týká plátců, jejichž lhůta pro podání kontrolního hlášení spadá do období od 12. září 2024 do 31. října 2024.

Týká se prominutí i jiných situací než přímého zasažení povodněmi?

Ano, prominutí se vztahuje i na plátce, kteří nebyli přímo zasaženi povodněmi, ale jejich kontrolní hlášení zpracovávala osoba (například externí účetní nebo daňový poradce), která povodněmi zasažena byla.

Jakým způsobem je možné informovat správce daně o zasažení mimořádnou událostí?

Oznámení lze správci daně zaslat následujícími způsoby:

  • Datovou schránkou.
  • Prostřednictvím portálu www.mojedane.cz jako přílohu formuláře „Obecná písemnost“.
  • V listinné podobě poštou nebo osobně na podatelně finančního úřadu.

Má oznámení předepsanou formu?

Ne, oznámení nemá předepsanou formu. Finanční správa však nabízí vzor oznámení na svých webových stránkách, který mohou plátci využít.

Co se stane, pokud někdo zpracovává kontrolní hlášení pro více plátců?

Pokud osoba (např. externí účetní nebo daňový poradce) zpracovává kontrolní hlášení pro více plátců, může oznámení o zasažení mimořádnou událostí poslat buď jednotlivým místně příslušným správcům daně, nebo jen svému správci daně s tím, že přiloží seznam zastupovaných plátců.

Lze prominout i další pokuty, na které se rozhodnutí ministra financí nevztahuje? 

Ano, o prominutí dalších pokut ve výši 10 000 Kč, 30 000 Kč nebo 50 000 Kč mohou plátci požádat správce daně individuálně podle § 101k zákona o DPH. 

Zasažení plátce či jeho zmocněného zástupce povodněmi nebo záplavami je okolností, která je způsobilá ospravedlnit opožděné podání kontrolního hlášení. Správce daně tedy může podle konkrétní situace tyto pokuty zcela nebo zčásti prominout. S ohledem na odklad vydávání výzev by se mělo jednat o výjimečné případy, kdy povinnost hradit pokutu plátci vznikne a bude tedy o její prominutí svého správce individuálně žádat.

O prominutí lze podle podmínek stanovených v daňovém řádu žádat i u jiných sankcí, například u pokuty za opožděné podání daňového přiznání, úroku z posečkané platby daně či zálohy a podobně. Podání žádosti osobou postiženou povodněmi či záplavami je osvobozeno od správního poplatku.

Zdroj: Finanční správa ČR, www.financnisprava.cz, 2024