DPP: Jaké změny se připravují pro rok 2025?

Vydáno: 4 minuty čtení

Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr jsou už poměrně dlouhou dobu v hledáčku téměř všech zaměstnavatelů, kteří bedlivě sledují jejich legislativní vývoj. Protože toto téma prošlo opět dalšími změnami, přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího.

Grantex Advisory GroupZrušení režimu tzv. hlášené dohody

Původní verze návrhu zákona počítala s tím, že vzniknou dva limity pro odvody z dohod o provedení práce. První, oznámená dohoda, by se hlásila na Českou správu sociálního pojištění a měla být z pohledu odvodů pojistného dohodou s vyšším limitem (25 % z průměrné mzdy v ČR, tedy pro rok 2025 ve výši 11.500 Kč). Tuto ohlášenou dohodu mohl mít zaměstnanec pouze jednu, nehledě na další zaměstnavatele. Platilo zde pravidlo, kdo dříve nahlásí, ten může tento limit uplatňovat. Ostatní souběžné dohody by tak spadaly do nižšího limitu. Odvody pojistného by tak zaměstnanec, a tedy i zaměstnavatel platil již při dosažení částky 4.500 Kč. Od tohoto návrhu se nyní upouští. 

Již od 14 let na brigádu

Novinkou pro rok 2025 je též snížení věkové hranice zaměstnávání nezletilých s neukončenou povinnou školní docházkou, a to na 14 let. I to má nicméně své omezení. Mělo by se jednat o lehké práce, a to v zákonem povoleném rozsahu.

Nové limity pro odvody pojistného

Dobrou zprávou je, že se pro rok 2025 počítá s vyššími limity pro odvod pojistného. U dohody o provedení práce bude platit limitní hranice 11.500 Kč pro odvody sociálního a zdravotního pojištění (namísto dosavadního limitu 10.000 Kč). Jen pro představu, u dohody o pracovní činnosti se limit pro odvody pojistného zvyšuje na 4.500 Kč včetně (z aktuálního limitu 4.000 Kč).

Dohody a nemocenská

Účast na nemocenském pojištění vzniká zaměstnanci pouze v těch měsících, kdy dojde k překročení limitu odvodu pojistného u dohod. Zaměstnanec tak může čerpat nemocenskou, pokud splní podmínku odvodu pojistného z dohody v měsíci, kdy by na nemocenskou nastupoval. 

Dohoda o provedení práce v bodech

  • Jedná se o příležitostný pracovní poměr mimo hlavní pracovní poměr na pracovní smlouvu;
  • Dohoda je omezena maximálním limitem 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele;
  • Od 1. 10. 2023 musí dohoda obsahovat informace o právním vztahu, jako jsou např. bližší označení druhu práce, nárok na dovolenou, zkušební doba, rozvržení pracovní doby apod.;
  • Dohoda o provedení práce podléhá odvodům sociálního a zdravotního pojištění od limitní hranice 10.000 Kč pro rok 2024 (a 11.500 Kč od 1. 1. 2025);
  • Od 1. 7. 2024 je dle zákona nutné hlásit dohody o provedení práce prostřednictvím tzv. výkazu práce (oficiální název formuláře je Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce) na Českou správu sociálního pojištění. Potřebujete tak od zaměstnanců znát potřebné informace jako rodné příjmení, rodné číslo, místo narození a informaci o zdravotní pojišťovně zaměstnance;
  • Od 1. 1. 2024 mají zaměstnanci pracující na základě dohody nově nárok na dovolenou po splnění zákonných předpokladů a dále i na příplatky, podobně jako u hlavního pracovního poměru (vyjma přesčasového příplatku);
  • Zaměstnavatel má povinnost rozvrhovat směny a seznámit s nimi zaměstnance alespoň 3 dny předem, pokud se nedohodnou jinak;
  • Pozor na zdravotní pojištění! Povinností firmy je zjistit, zda je zaměstnanec účasten na zdravotním pojištění z jiného titulu, např. z hlavního pracovního poměru u jiného zaměstnavatele či je státním pojištěncem (student atd.). Pokud tomu tak není, musí zaměstnavatel strhávat pojistné do minimálního vyměřovací základu bez ohledu na limit pro odvody.
  • Pokud budete chtít zaměstnat cizince, zeptejte se své mzdové účetní, jestli je možné ho na dohodu o provedení zaměstnat. Ne všichni cizinci mohou být takto zaměstnáni!

 

 Přehled limitů pro odvody pojistného u dohod

2024

2025

Dohoda o provedení práce (bez odvodů pojistného)

do 10 000 Kč

do 11 499 Kč

Dohoda o pracovní činnosti (bez odvodů pojistného)

do 3 999 Kč

do 4 499 Kč

 

Další informace o změnách nejen DPP, ale také DPČ, z právního pohledu najdete v článku DPP a DPČ: Jak se změnila pravidla a co nás čeká v roce 2025?

Další aktuality