Nastává čas připravit podklady pro přiznání k dani z příjmů za rok 2022. Abychom vám tento náročný proces co nejvíce usnadnili, sesbírali jsme pro vás veškeré potřebné odborné informace z DAUČ, které vám pomohou ke správnému rozhodování a bezchybnému výsledku.
Náš tip: Podívejte se na aktuální informace k daňovému přiznání 2023 >>>
Vydali jsme
- Daňové přiznání veřejně prospěšného poplatníka
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za zdaňovací období započatá v roce 2022
- Nestandardní a méně otřelé možnosti maximální optimalizace daně z příjmů v roce 2022, vč. výhledů pozitivních novelizací i pro zdaňovací období roku 2023
- Přiznání s datovou schránkouZDARMA
- Novinky v oblasti daní z příjmů fyzických osob pro rok 2023 včetně příkladu vyplněného přiznání DPFO
- Kdy musí podat daňové přiznání zaměstnanec?ZDARMA
- Zaměstnanec a přivýdělek z pronájmu bytu aneb Jak na zdanění příjmů ze zaměstnání a z pronájmu nemovité věci
Článků je opravdu mnoho, proto jsme je pro přehlednost rozdělili do několika tematických oblastí.
Hledáte řešení vašeho konkrétního případu na míru?
|
Nejprve však stručně k letošním termínům a formě podání daňového přiznání:
Do kdy je třeba přiznání podat?
Přiznání k dani z příjmů za zdaňovací období roku 2022 musí být podáno nejpozději v:
- pondělí 3. 4. 2023 – tato základní lhůta podle § 136 odst. 1 daňového řádu se použije, pokud daňové přiznání podává sám poplatník nebo jeho daňový poradce na základě plné moci bez ohledu na to, zda v papírové či elektronické podobě;
- úterý 2. 5. 2023 – tuto lhůtu lze využít, pokud daňové přiznání podává sám poplatník, a to v elektronické podobě, a přiznání je podáno po 3. 4. 2023;
- pondělí 3. 7. 2022 – tato lhůta platí pro daňová přiznání podaná daňovým poradcem na základě plné moci nebo má-li poplatník povinný audit.
Zajímají vás více lhůty v daních? – Přečtěte si náš podrobný článek.
Do kdy musí OSVČ podat Přehledy?
Přehled pro sociální pojištění:
- úterý 2. 5. 2023 – podání Přehledu za rok 2022 pro OSVČ podávající daňové přiznání k 3. 4. 2023, doplatek do 8 dnů po podání Přehledu;
- čtvrtek 1. 6. 2023 – podání Přehledu na sociální pojištění za rok 2022 u OSVČ, která podá daňové přiznání k dani z příjmů po 3. 4. 2023 elektronicky, doplatek do 8 dnů po podání Přehledu.
Přehled pro zdravotní pojištění:
- středa 3. 5. 2023 – podání Přehledu za rok 2022 pro OSVČ podávající daňové přiznání k 3. 4. 2023, doplatek do 8 dnů po podání Přehledu;
- pátek 2. 6. 2023 – podání Přehledu na zdravotní pojištění za rok 2022 u OSVČ, která podá daňové přiznání k dani z příjmů po 3. 4. 2023 elektronicky, doplatek do 8 dnů po podání Přehledu.
Upozornění na povinnost elektronického podání
Upozorňujeme, že vzhledem k tomu, že od 1. 1. 2023 jsou zakládány datové schránky všem fyzickým osobám podnikatelům, má tato nová skutečnost vliv na lhůtu pro podání daňového přiznání. Dle § 72 odst. 6 daňového řádu je každá osoba, která má zřízenou datovou schránku, ze zákona povinna podat daňové přiznání elektronicky. Tím pádem má poplatník možnost využít prodlouženou lhůtu pro podání přiznání na 4 měsíce.
Podle zákona bude zřízena datová schránka i té fyzické osobě, která má svoji podnikatelskou činnost pozastavenu, či přerušenu.
Povinnost podávat elektronicky se váže na zpřístupnění, nikoliv zřízení datové schránky. Zpřístupnění nastává prvním přihlášením se k datové schránce, či patnáctým dnem od doručení těchto údajů oprávněným osobám.
Odpočty od základu daně a slevy na dani
Základní sleva na poplatníka činí za rok 2022 částku 30 840 Kč. Poplatník má také možnost uplatnit další odpočty od základu daně či slevy na dani – přehled naleznete v našem článkuZDARMA.
Od roku 2022 byla zavedena nová sleva na dani, kdy se základ daně poplatníků snižuje o slevu za zastavenou exekuci. Maximální možná výše slevy za jednu zastavenou exekuci činí – dle exekučního řádu – 450 Kč (30 % z 1 500 Kč). Slevu mohou v rámci daňového přiznání uplatnit právnické osoby či fyzické osoby, a to i formou ročního zúčtování daní. Nárok na slevu se dokládá usnesením o zastavení exekuce. Blíže čtěte v následujícím článku.
Sleva na manželku či manžela v daňovém přiznání
Uplatněním slevy na dani na manželku (24 840 Kč ročně) se zabývá § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP.
Pro uplatnění slevy na dani na manželku je nutno splnit současně dvě základní podmínky: manželka žije s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti a manželka nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období výši 68 000 Kč.
Do vlastních příjmů manželky se nezahrnuje rodičovský příspěvek a porodné, ale zahrnuje se peněžitá pomoc v mateřství, podpora v nezaměstnanosti a vyplacené nemocenské dávky a náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti.
V našem článkuZDARMA se dále dočtete, jaké další příjmy se (ne)zahrnují do příjmu (jak je to například s příspěvkem pro solidární domácnost), nebo jak nárok na slevu vlastně prokázat.
Více expertních odpovědí na téma sleva na manželku či manžela >>>
Daňové zvýhodnění na děti
Při uplatnění daňového zvýhodnění na dítě může dojít ke třem možným situacím:
- daňové zvýhodnění je uplatněno formou slevy na dani, kterou lze uplatnit až do výše daně z příjmů snížené o slevy na dani;
- daňové zvýhodnění je uplatněno formou daňového bonusu, je-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění vyšší než daň snížená o slevy na dani;
- daňové zvýhodnění je uplatněno formou slevy na dani a současně daňového bonusu, je-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění na vyživované dítě vyšší než daňová povinnost za příslušné zdaňovací období. Do výše nulové daně uplatní poplatník slevu na dani a zbývající rozdíl do výše nároku na daňové zvýhodnění uplatní poplatník formou daňového bonusu.
Přečtěte si náš článek Daňové zvýhodnění na dítě v roce 2022ZDARMA!
Nebo se podívejte na odpovědi z naší odborné poradny >>>
Paušální výdaje
Výdaje procentem z příjmů lze uplatnit u příjmů do 2 000 000 Kč, a to dle následující tabulky:
Popis příjmů | Výše procentních výdajů za rok 2022 |
příjmy podnikatele ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství [§ 7 odst. 1 písm. a) ZDP] | 80 % |
příjmy podnikatele ze živností řemeslných [§ 7 odst. 1 písm. b) ZDP] | 80 % |
příjmy podnikatele z ostatních živností mimo živností řemeslných [§ 7 odst. 1 písm. b) ZDP] | 60 % |
příjmy z využití nebo poskytnutí práv včetně práv autorských [§ 7 odst. 2 písm. a) ZDP] | 40 % |
příjmy podnikatele z jiného podnikání, k němuž je třeba oprávnění [§ 7 odst. 1 písm. c) ZDP] | 40 % |
příjmy z výkonu nezávislého povolání [§ 7 odst. 2 písm. c) ZDP] | 40 % |
příjmy z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku [§ 7 odst. 2 písm. b) ZDP] | 30 % |
příjmy z nájmu podle § 9 ZDP | 30 % |
ostatní příjmy podle § 10 ZDP, jde-li o příjmy ze zemědělské výroby | 80 % |
Expertní odpovědi na dotazy k paušálním výdajům čtěte zde >>>
Pokud se vás týká spíš možnost uplatnění skutečných výdajů, pak níže naleznete další informace – zabýváme se například výdaji na automobil nebo výdaji spojenými s nemovitostmi a dalším majetkem.
Výdaje na automobil
Používáte osobní automobil k podnikání? V tom případě se vám může hodit náš článek o možnostech uplatnění výdajů spojených s vozidlem, a to jak ve vazbě na daň z příjmů, tak i DPH. Možnosti daňové optimalizace zmiňuje také náš příspěvek Skutečné vs. paušální výdaje na provoz motorových vozidelZDARMA.
Specifika používání služebních vozidel se dočtete v dalším našem příspěvku.
Podívejte se také na odpovědi z naší poradny >>>
Nemovitosti v daních z příjmů
Investice do nemovité věci s sebou přináší následně otázku zdanění realizovaných příjmů. Náš příspěvek proto informuje o možnostech optimalizace zdanění nemovitostí, a to v maximální možné míře, samozřejmě v rámci mezí zákonných ustanovení.
Je-li nemovitá věc ve spoluvlastnictví anebo ve společném jmění manželů, i to přináší svá daňová specifika – blíže čtěte v našem stručném příspěvkuZDARMA, případně v podrobnějším praktickém rozboru s příklady i judikaturou.
Další hmotný majetek - odpisy, příjmy z prodeje
V daňovém přiznání lze uplatnit mimo běžných i mimořádné odpisy hmotného majetku, na toto téma máme hned dva následující odborné články:
Prodej majetku s sebou samozřejmě také přináší daňové souvislosti, pokud tedy řešíte zrovna tuto oblast, přečtěte si článek Daňové řešení prodeje movité věci fyzickou osobou.
Nebo se vás či vašich klientů týká podnikání s hmotným majetkem ve spoluvlastnictví? – Od toho je tu náš stejnojmenný příspěvek.
Výdaje spojené se zaměstnanci
Oblast daňového řešení zaměstnaneckých benefitů či dalších výdajů zaměstnavatele pokrývají na DAUČ následující odborné příspěvky:
Další oblasti s dopadem do daní z příjmů
Oblastí, které mají dopad do daní z příjmů a daňového přiznání, je spousta, podívejte se proto i na tato témata:
- Podnikání a společné jmění manželů
- Sponzoring, propagace a dary z účetního a daňového hlediskaZDARMA
- Zdanění výdělečně činných studentů
- Zvláštnosti zdaňování veřejně prospěšných poplatníků
- Specifika ostatních příjmů zdaňovaných dle § 10 ZDP
- Problematika cenných papírů u fyzických osob
- Daně v daňových nákladech
- Záludnosti spolupracujících osobZDARMA
- Varianty zdanění autorských honorářů
Vztah účetnictví a daňového přiznání
Na co si dát pozor při vedení účetnictví tak, aby mohlo pomoci k snadnějšímu sestavení daňového přiznání či k efektivnější přípravě podkladů od klientů pro jejich daňové a účetní specialisty - to vše shrnuje článek Účetnictví jako podklad pro sestavování daňového přiznáníZDARMA.
Prostřednictvím přiznání k dani z příjmů právnických osob je nově možné zveřejnit účetní závěrku. Nejen o tom pojednávají naše články:
Daňová ztráta
S daňovou ztrátou lze naložit několika způsoby:
- uplatnit ji ve zdaňovacím období jejího vzniku;
- uplatnit ji ve dvou zdaňovacích obdobích bezprostředně předcházejících zdaňovacímu období jejího vzniku;
- uplatnit ji v pěti zdaňovacích obdobích bezprostředně následujících po období jejího vzniku;
- vzdáním se práva na uplatnění daňové ztráty pro zdaňovací období následující po období jejího vzniku, a to oznámením správci daně ve lhůtě pro podání daňového přiznání za období jejího vzniku.
O podrobnostech k možnostem uplatnění daňové ztráty se dočtete v našem odborném článku s mnoha příklady.
Nebo se podívejte na nejnovější odpovědi našich odborníků z poradenské služby >>>
Hledáte řešení vašeho konkrétního případu na míru?
|