Smlouva o převodu podílu musí být sepsána písemně s úředně ověřenými podpisy. Aby byl převod vůči společnosti účinný, je potřeba společnosti jedno vyhotovení účinné smlouvy s úředně ověřenými podpisy doručit.
Převod podílu ve společnosti s ručením omezeným na jiného společníka je ze zákona možný i bez souhlasu valné hromady. Společenská smlouva či zakladatelská listina však tento převod může podmínit souhlasem některého z orgánů společnosti. Poté smlouva nenabývá účinnosti dříve, než je takový souhlas udělen. V případě, že není souhlas udělen do 6 měsíců, nastávají tytéž účinky jako při odstoupení od smlouvy. Nejčastějším orgánem pro schvalování takovéto smlouvy bude valná hromada, která bude rozhodovat dvoutřetinovou většinou. Společenská smlouva (či zakladatelská listina) tyto záležitosti může upravit odchylně od zákona. Převoditelnost dále může být modifikována i vzájemnými smlouvami mezi společníky.
Co se týče převodu podílu na třetí osobu, zákon toto podmiňuje souhlasem valné hromady. Společenská smlouva či zakladatelská listina však rovněž může určit jinak - převod podmínit či zcela otevřít. Bližší podmínky převodu podílu ve společnosti může stanovit společenská smlouva či zakladatelská listina. Například zákon nezavádí obecně předkupní právo k podílu mezi společníky, ale lze ho zavést právě společenskou smlouvou či smlouvou mezi jednotlivými společníky.
Je-li převoditelnost podílu omezena jinak než udělením souhlasu některého z orgánů společnosti, je smlouva uzvařená v rozporu s daným omezením neplatná.