Společník může ze společnosti s ručením omezeným vystoupit pouze, připouští-li to zákon.
Jedná se o důvod stanovený v ustanovení § 164 zákona o obchodních společnostech a družstvech (dále jen "ZOK"), dle kterého může společník ze společnosti vystoupit, pokud byla uložena příplatková povinnost a daný společník nehlasoval pro její přijetí. V takovém případě může společník vystoupit do 1 měsíce ode dne přijetí rozhodnutí valné hromady o uložení příplatkové povinnosti nebo ode dne, kdy společníkovi bylo oznámeno, že bylo přijato rozhodnutí o příplatkové povinnosti mimo valnou hromadu podle § 177 ZOK.
Z důvodu stanoveného v ustanovení § 164 ZOK může vystoupit pouze společník, který splnil svou vkladovou povinnost spojenou s podílem a nehlasoval pro přijetí usnesení o příplatkové povinnosti (tudíž hlasoval proti, zdržel se, nebyl na valné hromadě přítomen). Společenská smlouva či zakladatelská listina společnosti však může určit jiné parametry.
Jinak může společník vystoupit z důvodů stanovených v ustanovení § 202 ZOK. Tudíž může vystoupit společník, který nesouhlasil s přijatým rozhodnutím valné hromady o změně převažující povahy podnikání společnosti nebo s prodloužením trvání společnosti a nehlasoval na valné hromadě pro přijetí daného usnesení.
Společenská smlouva či zakladatelská listina může určit i jiné důvody pro vystoupení společníka nad rámec výše zmíněných ustanovení.
Písemná forma je zákonnou povinností. Společník může vystoupit pouze ohledně některého ze svých podílů.
Současně s oznámením o vystoupení společník odevzdá kmenový list, byl-li vydán, jinak je vystoupení společníka neúčinné.