Žádost o posečkání daně

Vydáno: 8 minut čtení

V praxi se může stát, že daňový subjekt nebude z různých důvodů schopen daň uhradit. V takovém případě může požádat správce daně o odklad splatnosti nebo o splátkový kalendář. Žádost o posečkání musí mít zákonné náležitosti a musí být také dané skutečnosti podloženy důkazními prostředky.

Posečkání daně

Na žádost daňového subjektu nebo z moci úřední může správce daně povolit posečkání úhrady daně, popřípadě rozložení její úhrady na splátky (tj. splátkový kalendář), ze zákonem vymezených důvodů. Posečkání daně je možné:

  • pokud by neprodlená úhrada znamenala pro daňový subjekt vážnou újmu,
  • pokud by byla ohrožena výživa daňového subjektu nebo osob na jeho výživu odkázaných,
  • pokud by neprodlená úhrada vedla k zániku podnikání daňového subjektu, přičemž výnos z ukončení podnikání by byl pravděpodobně nižší, než jím vytvořená daň v příštím zdaňovacím období,
  • pokud není možné vybrat daň od daňového subjektu najednou,
  • nebo při důvodném očekávání částečného nebo úplného zániku povinnosti uhradit daň.

Správce daně rozhodne o žádosti o posečkání do 30 dnů ode dne jejího podání. Rozhodnutí o posečkání může být vázáno i na další podmínky. Posečkání lze povolit nejdříve ode dne splatnosti, a to i zpětně. Posečkání nesmí být povoleno na dobu delší, než je lhůta pro placení daně (což je obecně 6 let). Na žádost daňového subjektu může správce daně změnit stanovenou dobu posečkání nebo změnit anebo doplnit další podmínky, na které je posečkání vázáno, přičemž při tom není vázán návrhem daňového subjektu. Podle metodického pokynu k posečkání není možné posečkat všechny daně (např. zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti).

Úrok z posečkané částky

Úrokem hrazeným daňovým subjektem je kromě úroku z prodlení i úrok z posečkané částky. Úrok z posečkané částky vzniká po dobu posečkání, avšak nevzniká po dobu, kdy nevzniká úrok z prodlení z jiného důvodu, než je posečkání. 

Náležitosti a forma

Podání lze učinit písemně, a to v listinné podobě nebo elektronicky, anebo ústně do protokolu; elektronicky lze podání učinit pouze datovou zprávou

  1. podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu,
  2. s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky,
  3. s využitím přístupu se zaručenou identitou, nebo
  4. prostřednictvím daňové informační schránky.

Daňový subjekt by ve svém vlastním zájmu měl v žádosti o posečkání uvést co nejlépe popsané důvody, pro které žádá posečkat, a současně své tvrzení v žádosti také náležitě doložit, protože v opačném případě se daňový subjekt vystavuje riziku možného negativního rozhodnutí v dané věci.

Žádost o posečkání podléhá správnímu poplatku dle zákona o správních poplatcích. Žádost o prominutí podléhá také správnímu poplatku. V žádosti je vhodné uvést, jakou formou bude správní poplatek uhrazen.

Rozhoduje-li správce daně o žádosti o posečkání, vychází z podkladů, které má již shromážděny v daňovém spise daňového subjektu, z úřední evidence, kterou sám vede, z tvrzení uvedených v žádosti a z dokladů, které ke své žádosti daňový subjekt připojil. Správce daně posuzuje, zda existují a jsou prokázány důvody (zákonné podmínky), pro které může úhradu daně posečkat.

Specifika

Při podání žádosti je vhodné nabídnout správci daně určité zajištění, jelikož cílem správce daně je zabezpečení úhrady daně. Může to být například ručení třetí osoby, zástavní právo k nemovité věci.

Proti rozhodnutí ve věci posečkání lze uplatnit opravné prostředky.

Poznámky

Pokud není dodržena některá z podmínek rozhodnutí o posečkání, pozbývá toto rozhodnutí účinnosti uplynutím dne jejího nedodržení. Rozhodnutí o posečkání pozbývá účinnosti rovněž uplynutím dne předcházejícího dni, ve kterém došlo ke vstupu daňového subjektu do likvidace nebo k nabytí účinnosti rozhodnutí o úpadku daňového subjektu. Úhrada daně je posečkána ode dne přiznání odkladného účinku v řízení, které je v souvislosti se stanovením daně vedeno před soudem ve správním soudnictví nebo před Ústavním soudem. Toto posečkání skončí uplynutím dne, kdy rozhodnutí soudu ve věci související se stanovením daně nabylo právní moci.

Příklad

Finanční úřad pro ...
Územní pracoviště pro ... (ulice, město PSČ)

V ..., dne ...     

Daňový subjekt:           
Jméno/Název: ...
Ulice: ... Město PSČ: ...
DIČ/RČ/IČ: ...  

 

Věc: Žádost o posečkání daně

Dobrý den,

tímto podáním si daňový subjekt ... na základě ustanovení § 156 a 157 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád (dále jen „daňový řád“) dovoluje zdvořile požádat Finanční úřad pro ... – Územní pracoviště pro ... (dále jen „správce daně“) o posečkání daně / rozložení její úhrady na splátky (vybrat, o co se žádá).

Daňový subjekt žádá o posečkání daně (například daně z přidané hodnoty za zdaňovací období leden 2018) v celkové hodnotě ... Kč.

Daňový subjekt je přesvědčen, že schválením této žádosti bude naplněn cíl správy daní, tj. zabezpečení úhrady daně.

Daňový subjekt se domnívá, že splňuje podmínky stanovené v daňovém řádu a v metodickém pokynu k posečkání čj.: 22192/22/7700-10123-500852 ze dne 24. 6. 2022.

Důvod posečkání

Daňový subjekt se domnívá, že splňuje příslušný důvod pro posečkání uvedený v § 156 daňového řádu, a to konkrétně ustanovení (vybrat příslušný důvod či důvody):

  • § 156 odst. 1 písm. a) (pokud by neprodlená úhrada znamenala pro daňový subjekt vážnou újmu),
  • § 156 odst. 1 písm.b) (pokud by byla ohrožena výživa daňového subjektu nebo osob na jeho výživu odkázaných),
  • § 156 odst. 1 písm. c)(pokud by neprodlená úhrada vedla k zániku podnikání daňového subjektu, přičemž výnos z ukončení podnikání by byl pravděpodobně nižší než jím vytvořená daň v příštím zdaňovacím období),
  • § 156 odst. 1 písm. d)(není-li možné vybrat daň od daňového subjektu najednou),
  • § 156 odst. 1 písm. e)(při důvodném očekávání částečného nebo úplného zániku povinnosti uhradit daň).

Daňový subjekt níže konkrétně odůvodňuje a prokazuje naplnění důvodů pro schválení této žádosti.

Termín posečkání

Daňový subjekt navrhuje, aby daň byla posečkána do ...

NEBO

Daňový subjekt navrhuje, že bude daň hradit v následujících splátkách (upravit splátky dle požadavku):

  • 1. splátka – konec 1. čtvrtletí roku 20XX - 25 % daně
  • 2. splátka – konec 2. čtvrtletí roku 20XX - 25 % daně
  • 3. splátka – konec 3. čtvrtletí roku 20XX - 25 % daně
  • 4. splátka – konec 4. čtvrtletí roku 20XX - 25 % daně

Výše navržené termíny odpovídají pravidlu lhůty placení daně, která činí 6 let, jak uvádí § 156 odst. 5 daňového řádu.

Správní poplatek ve výši 400 Kč podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích byl uhrazen bezhotovostně pod příslušnými platebními údaji/osobně na pokladně / bude uhrazen k výzvě správce daně.

Odůvodnění žádosti

Daňový subjekt nedisponuje v současné době dostatkem finančních prostředků, přičemž okamžitou úhradou daně by byla ohrožena výživa jak daňového subjektu, tak osob odkázaných na výživu daňového subjektu (konkrétně 2 nezletilých dětí).

Prokázání skutečností

Konkrétně daňový subjekt prokazuje nedostatek finančních prostředků a vyživovací povinnost následujícími důkazními prostředky:

  • Výpis z bankovního účtu
  • Rozhodnutí soudu o placení výživného
  • Rodné listy dětí
  • Nájemní smlouva k bytu

Zabezpečení úhrady daně

Daňový subjekt navrhuje pro zabezpečení úhrady daně zástavu nemovité věci.

Důkazní prostředky jsou přílohu této žádosti.

Daňový subjekt věří, že správce zohlední výše uvedené skutečnosti a žádost schválí v plném rozsahu.

Děkujeme předem za Váš čas věnovaný této žádosti.

V případě jakýchkoliv dotazů prosím kontaktujte ... na tel. čísle ... či emailu ...

S pozdravem

Jméno/Název ...
Osoba oprávněná k podpisu ...
Funkce ...

 

Daňový subjekt zasílá následující přílohy:

(Vypsat relevantní důkazní prostředky, pokud se předkládají.)

  1. ...
  2. ...
  3. ...
  4. ..