Žádost o potvrzení stavu na osobním daňovém účtu

Vydáno: 4 minuty čtení

V řadě případů může daňový subjekt potřebovat znát situaci na svém osobním daňovém účtu a také může potřebovat formální potvrzení. Daňový subjekt obdrží potvrzení o stavu na osobním účtu na základě podané žádosti.

Základní pojmy

Potvrzení o stavu na osobním daňovém účtu

Daňový subjekt může z různých důvodů potřebovat vydat potvrzení o stavu na osobním daňovém účtu. Toto potvrzení pak obsahuje informace o stavu k určitému dni. V praxi může být také vhodné požádat o výpis transakcí, zejména v situaci, pokud daňový subjekt potřebuje zkontrolovat historické údaje.

Toto potvrzení se vydává na základě toho, že z údajů evidence daní správce daně na žádost daňového subjektu vystaví potvrzení o stavu jeho osobního daňového účtu. Z potvrzení o stavu osobního daňového účtu musí být patrný původní den splatnosti, popřípadě náhradní den splatnosti, jednotlivých daní. Žádost se podává příslušnému finančnímu úřadu, a to nejlépe jeho územnímu pracovišti, na kterém je umístěn spis daňového subjektu.

V informativní formě je také možné osobní daňový účet sledovat v daňové informační schránce.

Osobní daňový účet

Osobní daňový účet je veden pro jednotlivé daňové subjekty odděleně za každý druh daně. S ohledem na přehlednost evidence daní může být daný druh daně rozčleněn na několik částí, o nichž se vedou samostatné osobní daňové účty.

Náležitosti a forma

Žádost musí splňovat standardní náležitosti podání, tedy z každého podání musí být zřejmé, kdo je činí, čeho se týká a co se navrhuje.

Podání lze učinit písemně, a to v listinné podobě nebo elektronicky, anebo ústně do protokolu; elektronicky lze podání učinit pouze datovou zprávou

  1. podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu,
  2. s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky,
  3. s využitím přístupu se zaručenou identitou, nebo
  4. prostřednictvím daňové informační schránky.

U této žádosti se hradí správní poplatek podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Je vhodné do žádosti uvést, jak bude tento poplatek uhrazen, tedy zda bude uhrazen bezhotovostně pod příslušnými platebními údaji nebo osobně na pokladně.

Specifika

Z potvrzení o stavu osobního daňového účtu jsou zřejmé pouze stavy k danému dni. Pokud daňový subjekt potřebuje i historii, tak by měl požádat o výpis transakcí za dané období, případně využít pro informativní účely daňovou informační schránku.

Poznámky

V případě, že je potvrzení o stavu osobního daňového účtu doručeno do datové schránky a je potřeba doložit potvrzení jako důkazní určitému úřadu, tak lze provést tzv. konverzi dokumentu z elektronické podoby do listinné podoby. Konverze se provádí za poplatek na CzechPOINT.

Příklad

Finanční úřad pro ...
Územní pracoviště pro ... (ulice, město PSČ)

V ..., dne ...     

Daňový subjekt:
Jméno/Název: ...
Ulice: ... Město PSČ: ...
DIČ/RČ/IČ: ... 

Věc: Žádost o potvrzení stavu na osobním daňovém účtu

Dobrý den,
tímto si dovoluje daňový subjekt ... správce daně Finanční úřad pro ... – Územní pracoviště pro ... zdvořile požádat o vystavení potvrzení o stavu na osobním daňovém účtu podle § 151 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu. Podle tohoto ustanovení platí, že „z údajů evidence daní správce daně na žádost daňového subjektu vystaví potvrzení o stavu jeho osobního daňového účtu”.
Daňový subjekt žádá také o vydání výpisu toků na osobním daňovém účtu, a to od 1. ledna 2018 až do současnosti.

Daňový subjekt žádá o potvrzení za všechny daně / za daň ... 
Správní poplatek ve výši 100 Kč podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích byl uhrazen bezhotovostně pod příslušnými platebními údaji / osobně na pokladně / bude uhrazen k výzvě správce daně.
Potvrzení prosím zašlete do datové schránky / poštou / požaduji převzít osobně.
Daňový subjekt předem děkuje za kladné vyřízení této žádosti.
V případě jakýchkoliv dotazů prosím kontaktujte ... na tel. čísle ... či emailu ...

S pozdravem

Jméno/Název: ...
Osoba oprávněná k podpisu ...
Funkce: ...