Daňový subjekt může v praxi z různých důvodů potřebovat více času pro podání daňového tvrzení. Pozdní podání daňového tvrzení totiž může vést k uložení pokuty a úroku z prodlení. Pokud tedy potřebuje daňový subjekt více času pro podání daňového tvrzení, tak může formou žádosti požádat o prodloužení této lhůty a to až o 3 měsíce případně i déle pokud má zahraniční příjmy.
Základní lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů
Základní lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů má poměrně složitá pravidla. Daňové přiznání se podává nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Lhůta pro podání daňového přiznání se však prodlužuje na 4 měsíce po uplynutí zdaňovacího období, pokud daňové přiznání nebylo podáno nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně bylo daňové přiznání podáno elektronicky, nebo 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období, pokud daňový subjekt má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nebo daňové přiznání nebylo podáno nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně daňové přiznání podal poradce. Poradce je přitom daňový poradce nebo advokát, který přiznání podá na základě plné moci.
Žádost o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání
Pro každé daňové přiznání je stanoven termín pro jeho podání. Na lhůtu pro podání přiznání je obvykle stanoven i termín splatnosti. Při prodloužení lhůty pak dochází k posunu termínu pro podání daňového přiznání i pro úhradu daně. Prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání není u všech daní možné, ale je možné požádat o prodloužení lhůty u přiznání k dani z příjmů fyzických i právnických osob. Pro prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání platí, že správce daně může na žádost daňového subjektu nebo z vlastního podnětu prodloužit až o 3 měsíce lhůtu pro podání řádného daňového tvrzení. Pokud předmět daně tvoří i příjmy, které jsou předmětem daně v zahraničí, může správce daně na žádost daňového subjektu v odůvodněných případech prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání až na 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Rozhodnutí o prodloužení lhůty
O žádosti o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání rozhoduje správce daně formou rozhodnutí. U tohoto rozhodnutí přitom může být důležité, kdy je dané rozhodnutí oznámeno. Platí totiž, že pokud správce daně nevydá rozhodnutí do doby, o niž má být lhůta podle žádosti prodloužena, nebo pokud nevydá rozhodnutí do 30 dnů ode dne, kdy žádost obdržel, platí, že žádosti bylo vyhověno. Pokud je rozhodnutí, kterým nebylo žádosti plně vyhověno, oznámeno po uplynutí stanovené lhůty, o jejíž prodloužení je žádáno, končí běh této lhůty uplynutím tolika dnů po oznámení tohoto rozhodnutí, kolik dnů zbývalo v době podání žádosti do uplynutí stanovené lhůty.
Náležitosti a forma
Žádost musí splňovat standardní náležitosti podání, tedy z každého podání musí být zřejmé, kdo je činí, čeho se týká a co se navrhuje.
Podání lze učinit písemně, a to v listinné podobě nebo elektronicky, anebo ústně do protokolu; elektronicky lze podání učinit pouze datovou zprávou
- podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu,
- s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky,
- s využitím přístupu se zaručenou identitou, nebo
- prostřednictvím daňové informační schránky.
Pro tuto žádost pak platí navíc náležitost stanovená v § 136 odst. 6 daňového řádu: pokud žádá daňový subjekt o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání a současně hodlá využít prodloužení této lhůty o 4 měsíce (tj. pokud daňové přiznání nebylo podáno nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně bylo daňové přiznání podáno elektronicky), nebo o 6 měsíců při podání poradcem na základě plné moci, tak musí daňový subjekt v žádosti tuto skutečnost uvést, jinak se při posouzení žádosti o prodloužení lhůty zohlední základní délka lhůty tedy 3 měsíce od skončení zdaňovacího období. Pokud uvede daňový subjekt v žádosti o prodloužení lhůty, že hodlá využít prodloužení lhůty o 6 měsíců, a následně nedodrží podmínky pro toto prodloužení, nárok na prodloužení lhůty zaniká.
U této žádosti se hradí správní poplatek podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Je vhodné do žádosti uvést, jak bude tento poplatek uhrazen, tedy zda bude uhrazen bezhotovostně pod příslušnými platebními údaji nebo osobně na pokladně.
Specifika
Pokud je lhůta pro podání řádného daňového přiznání prodloužena, tak od tohoto dne také začíná běžet lhůta pro stanovení daně, která je standardně tříletá, přičemž tři roky se počítají od lhůty pro podání řádného daňového tvrzení.
Poznámky
Zmeškání lhůty pro podání daňového přiznání může mít řadu negativních konsekvencí, přičemž ze strany pokuty půjde o pokutu za opožděné tvrzení daně. Nepodání daňového přiznání může mít i trestně-právní konsekvence.
Pokud je správce daně k podání přiznání vyzván, tak je ve výzvě stanovena lhůta pro jeho podání. Tuto lhůtu je také možné prodloužit v souladu s obecnými pravidly pro prodloužení lhůty. Návrh daňového subjektu na prodloužení lhůty nemusí vždy být konkrétní den. Například u výzvy k podání dodatečného přiznání lze navrhnout prodloužení stanovené lhůty na 15 dnů ode dne vydání rozhodnutí o odvolání u jiného zdaňovacího období, ve kterém se řeší totožná problematika, jako je obsah výzvy k dodatečnému přiznání.
Příklad
Finanční úřad pro ...
V ..., dne ... Daňový subjekt:
Věc: Žádost o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů ...
Dobrý den, tímto si dovoluje daňový subjekt ... správce daně Finanční úřad pro ... – Územní pracoviště pro ... zdvořile požádat o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za zdaňovací období od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023. Podle § 36 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, totiž platí, že “správce daně může na žádost daňového subjektu nebo z vlastního podnětu prodloužit až o 3 měsíce lhůtu pro podání řádného daňového tvrzení. Případně vybrat tuto možnost: Podle § 36 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, totiž platí, že „pokud předmět daně tvoří i příjmy, které jsou předmětem daně v zahraničí, může správce daně na žádost daňového subjektu v odůvodněných případech prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání až na 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.” Odůvodnění Daňový subjekt měl v úmyslu podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob ve lhůtě do 1. 7. 2024, přičemž tento termín je aplikovatelný, jelikož má daňový subjekt daňového poradce, který bude podávat daňové přiznání. Počátkem června 2024 však hlavní účetní, která má detailní přehled o všech transakcích, účetních dokumentech a položkách ovlivňující základ daně, onemocněla vážnou nemocí, která vyžaduje operaci. Doba rekonvalescence se odhaduje do konce července 2024. Jako důkazní prostředek zasílá daňový subjekt lékařskou zprávu anonymizovanou, aby nebyly sděleny citlivé informace o pacientovi. V souladu s § 136 odst. 6 platí, že “žádá-li daňový subjekt o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání podle § 36 a současně hodlá využít prodloužení této lhůty podle odstavce 2 písm. a), nebo podle odstavce 2 písm. b) bodu 2, uvede v žádosti tuto skutečnost, jinak se při posouzení žádosti o prodloužení lhůty zohlední délka lhůty podle odstavce 1. Uvede-li daňový subjekt v žádosti o prodloužení lhůty, že hodlá využít prodloužení lhůty podle odstavce 2, a následně nedodrží podmínky pro toto prodloužení, nárok na prodloužení lhůty podle § 36 zaniká.” V této souvislosti daňový subjekt sděluje, že daňové přiznání bude podáno daňovým poradcem. Z tohoto důvodu daňový subjekt žádá o prodloužení lhůty pro podání výše uvedeného řádného daňového přiznání o 3 měsíce. Daňový subjekt věří, že tento důvod správce daně vyhodnotí jako relevantní a schválí prodloužení lhůty v plném rozsahu. Správní poplatek ve výši 300 Kč podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích byl uhrazen bezhotovostně pod příslušnými platebními údaji / osobně na pokladně / bude uhrazen k výzvě správce daně. V případě jakýchkoliv dotazů prosím kontaktujte ... na tel. čísle ... či emailu ...
S pozdravem Jméno/Název: ...
Daňový subjekt zasílá následující přílohy: (Vypsat relevantní důkazní prostředky, pokud se předkládají.)
|