Daňový subjekt může požádat o převedení přeplatku na dani na úhradu jiné daňové povinnosti a to dokonce i jiného daňového subjektu. Převedení přeplatku se realizuje na základě podané žádosti s příslušnými náležitostmi.
Základní pojmy
Dispozice s přeplatkem
Dispozice s přeplatkem na dani, pokud není vracen automaticky, je na daňovém subjektu. Kromě vrácení vratitelného přeplatku lze nakládat s přeplatkem i jinými způsoby. Přeplatek lze použít na úhradu nedoplatku jiného daňového subjektu u téhož nebo jiného správce daně, na úhradu zálohy, jejíž výše se předepíše na debetní stranu osobního daňového účtu na základě uhrazené částky, dále jej lze převést na jiný osobní daňový účet u téhož nebo jiného správce daně. Přeplatek je také možné ponechat na osobním daňovém účtu a případně v případě doměrku musí správce daně započítat daný přeplatek a provést „vykusování“ úroku z prodlení v odpovídající výši.
Žádost o převedení přeplatku
Daňový subjekt je oprávněn požádat správce daně o převedení přeplatku. Žádosti o vrácení, použití nebo převod vratitelného přeplatku správce daně vyhoví pouze tehdy, pokud vratitelný přeplatek dosahuje v době podání žádosti částku nejméně 200 Kč. V opačném případě správce daně žádosti vyhoví pouze tehdy, pokud vratitelný přeplatek této částky dosáhne do 60 dnů ode dne podání žádosti.
O tom, zda byl přeplatek převeden, se v informativní formě může daňový subjekt dozvědět v daňové informační schránce.
Osobní daňový účet
Osobní daňový účet je veden pro jednotlivé daňové subjekty odděleně za každý druh daně. S ohledem na přehlednost evidence daní může být daný druh daně rozčleněn na několik částí, o nichž se vedou samostatné osobní daňové účty.
Náležitosti a forma
Žádost musí splňovat standardní náležitosti podání, tedy z každého podání musí být zřejmé, kdo je činí, čeho se týká a co se navrhuje.
Podání lze učinit písemně, a to v listinné podobě nebo elektronicky, anebo ústně do protokolu; elektronicky lze podání učinit pouze datovou zprávou
- podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu,
- s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky,
- s využitím přístupu se zaručenou identitou, nebo
- prostřednictvím daňové informační schránky.
Specifika
V praxi je vhodné ověřit, zda skutečně došlo k převedení přeplatku, aby nedošlo k situaci, že daň nebude zaplacena a dojde k úročení daného nedoplatku, případně k jeho vymáhání.
Poznámky
Daňový subjekt by si měl dát pozor na lhůtu pro zánik vratitelného přeplatku. Platí totiž, že pokud daňový subjekt nepožádá o vrácení vratitelného přeplatku do 6 let od konce roku, ve kterém přeplatek vznikl, přeplatek zaniká a stává se příjmem rozpočtu, z něhož je hrazena činnost správce daně, který jej evidoval.
Účinky změny v evidenci daní v důsledku použití nebo převodu vratitelného přeplatku nastanou ke dni, kdy došla žádost správci daně, nejdříve však ke dni vzniku vratitelného přeplatku.
Příklad
Finanční úřad pro ... V ..., dne ... Daňový subjekt: Věc: Žádost o převedení přeplatku Dobrý den, Konkrétně žádá daňový subjekt, aby byl přeplatek ve výši ... Kč použit na výše uvedený účel pod následujícími údaji:
Daňový subjekt vykázal ve svém přiznání k dani z příjmů fyzických osob přeplatek, jelikož uhradil zálohy vyšší než je daňová povinnost za příslušné zdaňovací období. Manželka daňového subjektu však vykazuje nedoplatek na dani z příjmů fyzických osob za příslušné zdaňovací období. Oba daňové subjekty mají přitom stejného správce daně. Z tohoto důvodu daňový subjekt žádá, aby jeho přeplatek na dani byl použit na úhradu nedoplatku jiného daňového subjektu. S pozdravem Jméno/Název: ... Daňový subjekt zasílá následující přílohy: (Vypsat relevantní důkazní prostředky, pokud se předkládají.)
|