V odůvodněných případech stanoví správce daně zálohy jinak, popřípadě povolí výjimku z povinnosti daň zálohovat, a to i za celé zdaňovací období. Daňový subjekt tedy může požádat o změnu výše záloh formou žádosti s příslušnými náležitostmi.
Základní pojmy
Záloha na dani z příjmů právnických osob
Poplatníci, jejichž poslední známá daňová povinnost přesáhla 30 000 Kč, avšak nepřesáhla 150 000 Kč, platí zálohy na daň na zdaňovací období, a to ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti. První záloha je splatná do 15. dne šestého měsíce zdaňovacího období a druhá je splatná do 15. dne dvanáctého měsíce zdaňovacího období. Poplatníci, jejichž poslední známá daňová povinnost přesáhla 150 000 Kč, platí zálohy na daň na zdaňovací období, a to ve výši 1/4 poslední známé daňové povinnosti. První záloha je splatná do 15. dne třetího měsíce zdaňovacího období, druhá záloha je splatná do 15. dne šestého měsíce zdaňovacího období, třetí záloha je splatná do 15. dne devátého měsíce zdaňovacího období a čtvrtá záloha je splatná do 15. dne dvanáctého měsíce zdaňovacího období.
Stanovení záloh jinak
Daňový subjekt má možnost požádat správce daně v odůvodněných případech, aby mu správce daně stanovil zálohy jinak, a to i za celé zdaňovací období. V praxi může jít o situaci, kdy například lze očekávat pokles výnosů (například odchod klíčového zákazníka) či navýšení nákladů. Jelikož je možná změna zálohování pouze v odůvodněných případech, tak je na daňovém subjektu svou žádost řádně odůvodnit a podložit důkazními prostředky.
Zrušení povinnosti zálohovat
Daňový subjekt má možnost požádat správce daně v odůvodněných případech, aby mu správce daně povolil výjimku z povinnosti daň zálohovat, a to i za celé zdaňovací období. V praxi může jít o situaci ukončení podnikatelské činnosti. Jelikož je možná změna zálohování pouze v odůvodněných případech, tak je na daňovém subjektu svou žádost řádně odůvodnit a podložit důkazními prostředky.
Náležitosti a forma
Žádost musí splňovat standardní náležitosti podání, tedy z každého podání musí být zřejmé, kdo je činí, čeho se týká a co se navrhuje.
Podání lze učinit písemně, a to v listinné podobě nebo elektronicky, anebo ústně do protokolu; elektronicky lze podání učinit pouze datovou zprávou
- podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu,
- s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky,
- s využitím přístupu se zaručenou identitou, nebo
- prostřednictvím daňové informační schránky.
Specifika
Podle pravidel daňového řádu je možné stanovit zálohu jinak, či zrušit zálohování také zpětně.
Poznámky
V případě, že daňový subjekt zapomene uhradit příslušnou zálohu na dani z příjmů, tak začne nabíhat úrok z prodlení (aktuálně ročně ve výši 8 % plus příslušná repo sazba České národní banky), který narůstá každým dnem až do skutečně úhrady daně. Čím později je tedy úhrada učiněna, tím více dnů bude doměrek daně úročen.
Příklad
Finanční úřad pro ... V ..., dne ... Daňový subjekt: Věc: Žádost o stanovení záloh na dani z příjmů právnických osob Dobrý den, Odůvodnění Daňový subjekt se zaregistroval k dani z příjmů právnických osob k 1. 1. 2024. Jelikož daňový subjekt očekává daňovou povinnost ve výši 120 000 Kč, tak by rád hradil průběžně zálohy na dani z příjmů v odpovídající výši. Daňový subjekt tedy žádá, aby byly zálohy stanoveny správcem daně, a to takto:
Navrhovaná výše je stanovena v souladu s pravidly pro stanovení záloh na další zdaňovací období, kdy platí, že poplatníci platí zálohy buď ve výši 40 %, nebo 25 % poslední známé daňové povinnosti:
Daňový subjekt věří, že tento důvod správce daně vyhodnotí jako relevantní a schválí tuto žádost v plném rozsahu. S pozdravem Daňový subjekt zasílá následující přílohy: (Vypsat relevantní důkazní prostředky, pokud se předkládají.)
|