Dohody o provedení práce a další změny v daních z příjmů: Co přináší červencová novela ZDP?

Od 1. 7. 2024 měla na základě tzv. konsolidačního balíčku č. 349/2023 Sb. začít platit nová a hodně nepovedená pravidla pro účast na nemocenském pojištění u dohod o provedení práce. Protože byla politická shoda tato pravidla zrušit a nahradit je pravidly jinými, tak se hledala legislativní cesta, jak toho dosáhnout. Zákonodárci využili novelu zákona o investičních společnostech, která byla zrovna projednávána s navrhovanou účinností od 1. 7. 2024. Touto novelou č. 163/2024 Sb. (dále jen „novela“) měl být původně novelizován vedle zákona o investičních společnostech také zákon o daních z příjmů ve věcech týkajících se investičních společností a investičních fondů, ale nakonec je jejím hlavním přínosem zrušení pravidel pro účast na nemocenském pojištění u dohod o provedení práce, která se měla na základě konsolidačního balíčku uplatňovat od 1. 7. 2024. Novely bylo dále využito k tomu, aby pozměnila některá pravidla pro zdanění zaměstnaneckých benefitů zavedená do zákona o daních z příjmů od 1. 1. 2024 tzv. konsolidačním balíčkem, čemuž je především věnován tento článek. Novela přinesla také poměrně významnou změnu, která se může týkat fyzické osoby uplatňující osvobození od daně z příjmů fyzických osob z důvodu, že příjem použije na obstarání vlastní bytové potřeby. A poslední zásadnější oblastí, které je v tomto článku v rámci změn ve zdanění zaměstnaneckých benefitů věnována pozornost, je doplnění pravidel pro zdanění zaměstnaneckých opcí zavedených od 1. 1. 2024 zákonem č. 462/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří, pravidly pro odvod pojistného.

 

1 Dohody o provedení práce

Novela zrušila pravidla, která se měla od 1. 7. 2024 použít pro účast na nemocenském pojištění a nahradila je pravidly novými – avšak až s použitím od 1. 1. 2025. Až do konce roku 2024 tedy pro dohody o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně od jednoho zaměstnavatele platí, že:

  • nepodléhají odvodu pojistného na sociální zabezpečení ani pojistnému na zdravotní pojištění,
  • jsou podrobeny srážkové dani, pokud zaměstnanec nepodepsal prohlášení k dani.

Až do konce roku 2024 pro dohody o provedení práce s příjmem vyšším než 10 000 Kč měsíčně od jednoho zaměstnavatele platí, že:

  • podléhají odvodu pojistného na sociální zabezpečení i pojistnému na zdravotní pojištění,
  • jsou podrobeny zálohové dani, i když zaměstnanec nepodepsal prohlášení k dani.

Novela ovšem nic nezměnila na tom, že veškeré dohody o provedení práce trvající po 1. 7. 2024 podléhají oznamovací povinnosti – naopak ještě doplnila, že oznamovaným údajem je i příslušnost ke zdravotní pojišťovně. K oznamovací povinnosti se bude používat formulář VPDPP – výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o povedení práce.

Novela zcela zrušila pravidlo, že pro účast na nemocenském pojištění by se u dohod sčítaly příjmy od různých zaměstnavatelů. Nová pravidla pro účast na nemocenském pojištění se u dohod o provedení práce uplatní od 1. 1. 2025 a zásadní novinkou bude, že jeden jediný zaměstnavatel si bude moci pro konkrétního zaměstnance zarezervovat u správy sociálního zabezpečení limit 25 % průměrné mzdy (to by mělo být 11 000 Kč, popř. 11 500 Kč měsíčně).

Pokud bude mít zaměstnavatel konkrétního zaměstnance zaregistrovaného do tzv. režimu oznámené dohody, tak od 1. 1. 2025 příjem z dohody o provedení práce nedosahující 25 % průměrné mzdy:

  • nebude podléhat odvodu pojistného na sociální zabezpečení ani pojistného na zdravotní pojištění,
  • bude podroben srážkové dani, pokud zaměstnanec nepodepíše prohlášení k dani.

Pokud zaměstnavatel konkrétního zaměstnance do režimu oznámené dohody zaregistrovaného mít nebude, tak se uplatní standardní režim platný např. i dnes pro dohody o pracovní činnosti vč. pravidel zaměstnání malého rozsahu – od příjmu ve výši 1/10 průměrné mzdy (letos tento limit činí 4 000 Kč, příští rok by měl činit 4 500 Kč) by se tak i z dohody o provedení práce uplatňovalo obojí pojistné a zálohová daň.

Formulář pro přihlašování zaměstnanců do režimu oznámené dohody by měl být zveřejněn na konci léta. K režimu oznámené dohody je třeba ještě poznamenat, že povinnost oznamovat všechny dohody o provedení práce na formuláři VPDPP se bude týkat i v roce 2025 všech dohod o provedení práce, tedy i těch mimo režim oznámené dohody s příjmem nedosahujícím 1/10 průměrné mzdy.

 

2 Změny zákona o daních z příjmů

 

2.1 Změny týkající se zaměstnaneckých benefitů

 

2.1.1 Mateřské školky

Tzv. konsolidační balíček č. 349/2023 Sb. přinesl od 1. 1. 2024 důležité změny ve zdanění zaměstnaneckých benefitů, především zavedení limitu poloviny průměrné mzdy pro benefity vyjmenované v § 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmů (ZDP). Tímto benefitem může být také nepeněžní plnění spočívající v zajištění mateřské školky – do konce roku 2023 nevznikal z hlediska osvobození u zaměstnance a daňové neuznatelnosti u zaměstnavatele problém s oceněním tohoto benefitu, protože zde nebyl stanoven žádný hodnotový limit.

Pro ocenění zaměstnaneckého benefitu spočívajícího v použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona ZDP neobsahoval od 1. 1. 2024 žádné zvláštní pravidlo. Pokud tedy zaměstnavatel provozuje mateřskou školku pro děti svých zaměstn