Veřejný sektor odpovídá přibližně za 5 až 10 % celkové konečné spotřeby energie v Evropské unii. Veřejné orgány utratí ročně přibližně 1 800 mld. EUR. To představuje přibližně 14 % hrubého domácího produktu Evropské unie. Veřejný sektor proto představuje důležitou hybnou sílu pro stimulaci přeměny trhu směrem k účinnějším výrobkům, budovám a službám a k odstartování změn v chování občanů a podniků při spotřebě energie. Snižování spotřeby energie na základě opatření zaměřených na zvýšení energetické účinnosti dále může uvolnit veřejné zdroje pro jiné účely.
Přínos odpovědnosti a udržitelnosti pro veřejný sektor
doc. Ing.
Hana
Březinová,
CSc.
Snížení spotřeby energií
Veřejné subjekty na celostátní, regionální a místní úrovni by měly, pokud jde o energetickou účinnost, jít příkladem. Toto je jeden z důvodů, proč byla přepracována směrnice z roku 2012 a dne 13. 9. 2023 byla publikována směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1791 o energetické účinnosti a o změně (přepracované znění) nařízení (EU) 2023/955.
U veřejného sektoru směrnice EU předpokládá, že dojde do roku 2030 ke snížení spotřeby energií o 19 % proti průměru v letech 2017 až 2019 na konečnou spotřebu energie všech veřejných služeb a zařízení veřejných subjektů. V článku 2 definuje směrnice „veřejné subjekty“ jako celostátní, regionální nebo místní orgány a subjekty, které jsou přímo financovány a spravovány uvedenými orgány, avšak nejsou průmyslové ani obchodní povahy; znamená to, že se jedná o subjekty převážně financované z veřejných prostředků, přičemž celostátní, regionální či místní orgány mají většinu při rozhodování o volbě vedení daného subjektu.
Uvedenou povinnost lze splnit