Změny u dohod o provedení práce od 1. 7. 2024

Vydáno: 9 minut čtení

Od 1. 7. 2024 dochází k výrazným změnám ve fungování dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, zejména u dohod o provedení práce. Na ně se proto v tomto příspěvku zaměříme. Hlavní změna spočívá ve vzniku povinnosti zasílání zcela nových měsíčních hlášení všech zaměstnanců na dohodu u provedení práce, a to jmenovitě po jednotlivých zaměstnancích, v nutnosti registrace těchto zaměstnanců u ČSSZ, a také v nutnosti registrace zaměstnavatelů, kteří dosud u ČSSZ registrováni nebyli. Od 1. 1. 2025 navíc přibude další změna v podobě snížení limitu pro vznik účasti zaměstnanců na dohodu o provedení práce na sociálním pojištění a zavedení nového režimu tzv. oznámené dohody.

Změny v dohodách o provedení práce od 1. 7. 2024

 

S účinností od 1. 7. 2024 vzniká zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají zaměstnance na dohodu o provedení práce povinnost podávat měsíčně hlášení s přehledem všech zaměstnanců na DPP, a to jmenovitě. Hlášení se bude podávat výhradně elektronicky na předepsaném tiskopise VPDPP –Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce, a to do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Tiskopis má být k dispozici na webu ČSSZ od 1. 8. 2024. Toto hlášení nenahrazuje měsíční přehled PVPOJ – Přehled o výši pojistného. Ten se bude podávat i nadále. Hlášení DPP je zcela nové hlášení, které se bude měsíčně podávat navíc. Zaměstnavatelé, kteří nemají žádné zaměstnance na DPP, budou i nadále podávat pouze PVPOJ. Zaměstnavatelé, kteří mají výhradně zaměstnance na DPP, budou podávat jen nové hlášení VPDPP. Zaměstnavatelé, kteří mají jak zaměstnance na DPP, tak jiné zaměstnance (na DPČ, pracovní smlouvu, odměny společníků apod.) budou podávat měsíčně obě hlášení – PVPOJ i VPDPP.

 

První hlášení zaměstnavatelé podají za červenec s termínem do 20. 8. 2024. V hlášení zaměstnavatel uvede svůj název, IČ a přidělený variabilní symbol. Dále u každého zaměstnance na DPP uvede jeho jméno a příjmení, rodné číslo nebo datum a místo narození, pokud nemá rodné číslo, kód zdravotní pojišťovny a výši příjmů na DPP v daném měsíci. Pomocí formuláře VPDPP může zaměstnavatel rovněž oznámit ČSSZ nástup do zaměstnání zaměstnance na DPP a jeho skončení. U zaměstnanců na DPP není nutné podávat jednotlivě za každého zaměstnance zvlášť tiskopis ONZ – Oznámení o nástupu do zaměstnání. Nástup zaměstnance na DPP do zaměstnání stačí oznámit do 20. dne následujícího kalendářního měsíce tiskopisem VPDPP. Pokud se i přesto zaměstnavatel rozhodne zaměstnance na DPP přihlásit tiskopisem ONZ, je to možné, ale nezbavuje ho to povinnosti podat měsíční hlášení VPDPP.

 

Hlášení VPDPP se u ČSSZ podává s uvedením variabilního symbolu zaměstnavatele. Pokud již má zaměstnavatel přidělený variabilní symbol, použije ten stávající. Pokud byl v minulosti registrován jako zaměstnavatel a měl přidělen variabilní symbol, bude pro něj platit tento variabilní symbol z minulosti. Nemusí se znovu registrovat jako zaměstnavatel.

 

Pokud však zaměstnavatel nikdy u ČSSZ registrován nebyl a nemá přidělený variabilní symbol např. z důvodu, že vždy zaměstnával jen zaměstnance bez účasti na pojištění, musí se zaregistrovat u ČSSZ do 31. 7. 2024. Registraci zaměstnavatel provede elektronicky tiskopisem Přihláška do registru zaměstnavatelů. K registraci zaměstnavatele není nutné přikládat registraci zaměstnanců na DPP. Ty stačí registrovat do 20. 8. 2024., a to buď měsíčním tiskopisem VPDPP všechny hromadně, nebo po jednom tiskopisem ONZ – Oznámení o nástupu do zaměstnání. Na základě registrace zaměstnavatele přidělí ČSSZ zaměstnavateli variabilní symbol, který bude uvádět v měsíčním hlášení DPP (tiskopis VPDPP).

 

Ve lhůtě od 1. 8. do 20. 8. 2024 podají zaměstnavatelé první měsíční hlášení DPP na tiskopise VPDPP – za červenec 2024. V tomto měsíčním hlášení ve lhůtě do 20. 8. 2024 také zaregistrují všechny zaměstnance na DPP, kteří u něj pracovali k 1. 7. 2024. Všechny zaměstnance na DPP přihlásí zaměstnavatel najednou v jednom tiskopise VPDPP. Zaměstnance na DPP může zaměstnavatel dobrovolně přihlásit rovněž každého zvlášť tiskopisem ONZ – Oznámení o nástupu do zaměstnání, a to rovněž nejpozději do 20. 8. 2024. Individuální přihlašování zaměstnanců na DPP tiskopisem ONZ není pro zaměstnavatele povinné. Jedná se o dobrovolnou možnost. Přihlášení zaměstnanců tiskopisem ONZ nezbavuje zaměstnavatele povinnosti podat do 20. 8. 2024 měsíční hlášení DPP na tiskopise VPDPP. Z tohoto důvodu se jeví přihlašování zaměstnanců na DPP individuálně přes tiskopis ONZ jako zbytečná práce navíc. Ale možné to je, pokud by to bylo pro zaměstnavatele z nějakého důvodu lepší.

 

Dále pak bude každý měsíc zaměstnavatel podávat měsíční hlášení všech zaměstnanců na DPP na tiskopise VPDPP ve lhůtě do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Ve stejné lhůtě, tj. do 20. dne následujícího měsíce má zaměstnavatel povinnost oznámit ČSSZ nástup zaměstnance na DPP nebo ukončení DPP. Toto oznámení se provádí rovněž tiskopisem pro měsíční hlášení DPP – VPDPP. Dobrovolně může zaměstnavatel hlásit nástupy a ukončení DPP také tiskopisem ONZ – Oznámení o nástupu do zaměstnání.

 

Změny v dohodách o provedení práce od 1. 1. 2025

Do 31. 12. 2024 platí současný limit pro vznik účasti zaměstnanců na DPP na pojištění ve výši 10 000 Kč měsíčně. Do konce roku 2024 budou zaměstnavatelé pouze podávat měsíční hlášení DPP (tiskopis VPDPP).

 

Od 1. 1. 2025 dojde ke snížení limitu pro vznik účasti zaměstnanců na DPP na pojištění jak sociální, tak zdravotn, a to ze současného limitu 10 000 Kč na částku odpovídající limitu pro zaměstnání malého rozsahu. Tj. pro vznik účasti na pojištění bude stejný limit u dohody o pracovní činnosti (DPČ) i u dohody o provedení práce (DPP). Částka limitu platná pro rok 2025 není v tuto chvíli ještě známa. Pro rok 2024 platí limit 4 000 Kč, po jeho dosažení vzniká zaměstnanci na DPČ účast na pojištění. Do limitu 3 999 Kč účast na pojištění u DPČ ve 2024 nevzniká. U DPP od 1. 1. 2025 bude vznik účasti fungovat podobně.

 

Zároveň se zavádí nový režim tzv. oznámené dohody. Režim bude moci využít u konkrétního zaměstnance vždy jen jeden zaměstnavatel. A to ten, který se do režimu přihlásí jako první. Zaměstnance tedy nebude mít možnost zvolit si, u kterého ze svých zaměstnavatelů chce režim oznámené dohody využít. Jedinou výjimkou bude situace, pokud zaměstnání na DPP skončí a zaměstnavatel neoznámí ukončení režimu oznámené dohody. V tom případě bude moci o ukončení požádat zaměstnanec. Pro zaměstnance v režimu oznámené dohody bude platit vyšší limit pro účast na pojištění – obdoba aktuálního limitu 10 000 Kč. Konkrétní částka není v tuto chvíli známa. Pro všechny ostatní zaměstnavatele daného zaměstnance bude platit limit nižší. Zaměstnavatel bude mít možnost si ověřit, zda je na jeho zaměstnance uplatňován režim oznámené dohody jiným zaměstnavatelem.

 

Snížením limitu pro účast na pojištění dojde rovněž ke snížení limitu pro uplatnění srážkové daně u poplatníků, kteří u zaměstnavatele nepodepsali prohlášení dle § 6 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Limit pro uplatnění srážkové daně bude odpovídat limitu pro vznik účasti na pojištění.

 

Přehled změn u dohod mimo pracovní poměr a jejich termínů

 

Datum účinnosti změny

Co se mění

Jakých dohod se týká

Zákonná úprava

Od 1. 10. 2023

Novela zákoníku práce – rozvrh pracovní doby, nárok na neplacené volno při překážkách na straně zaměstnance, příplatky za víkendy, práci v noci a pracovní prostředí, informační povinnost při vzniku dohody a další

DPP i DPČ

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

Od 1. 1. 2024

Vznik nároku na dovolenou u zaměstnanců pracujících na dohody konané mimo pracovní poměr

DPP i DPČ

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

Od 1. 7. 2024

Povinnost podávat měsíční hlášení DPP, registrovat zaměstnance na DPP u ČSSZ

Jen DPP

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (§ 6, § 7a, § 7b, § 7c, § 94 a související), zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (§ 9a)

Do 31. 7. 2024

Povinnost zaměstnavatelů registrovat se u ČSSZ – týká se pouze zaměstnavatelů, kteří dosud nebyli nikdy v minulosti registrováni a nemají přidělený variabilní symbol

Jen DPP

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (§ 6, § 7a, § 7b, § 7c, § 94 a související), zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (§ 9a)

Do 20. 8. 2024

Registrace zaměstnanců na DPP, kteří u zaměstnavatele pracovali k 1. 7. 2024.

Podání prvního měsíčního hlášení DPP na tiskopise PDPP – Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem

zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce za červenec 2024

Jen DPP

Zákon 187/2006 Sb.,o nemocenském pojištění (§ 6, § 7a, § 7b, § 7c, § 94 a související), zákon č. 589/1992 Sb.,. o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (§ 9a)

Každý měsíc do 20. dne následujícího kalendářního měsíce

Podávání měsíčního hlášení DPP – tiskopis PDPP – Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem

zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce

Jen DPP

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (§ 6, § 7a, § 7b, § 7c, § 94 a související), zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (§ 9a)

Do 31. 12. 2024

Limit pro odvod pojistného u DPP 10 000 Kč měsíčně

Jen DPP

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (§ 6, § 7a až § 7c, § 94 a související), zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (§ 9a)

Od 1. 1. 2025

Snížení limitu pro odvod pojistného u DPP na částku odpovídající zaměstnání malého rozsahu, tj. bude stejný limit pro DPP i DPČ.

Možnost jednoho zaměstnavatele konkrétního zaměstnance využít režim oznámené dohody s vyšším limitem pro odvod pojistného.

Jen DPP

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (§ 6, § 7a, § 7b, § 7c, § 94 a související), zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (§ 9a)