Příjmy společníků v s. r. o. - účetní a daňové hledisko

Vydáno: 24 minut čtení

Výkon práv a povinností vyplývajících společníkovi z jeho účasti, tj. podílu ve společnosti s ručením omezeným (dále jen „s. r. o.“ nebo „společnost“), není sám o sobě výdělečnou činností. To ale neznamená, že společník, který je fyzickou osobou, nemůže ve společnosti výdělečnou činnost vykonávat a pobírat za ni příjmy, případně pobírat i jiné příjmy.

Příjmy společníků v s. r. o. – účetní a daňové hledisko
Ing.
Jiří
Vychopeň
 
Příjmy společníků ze závislé činnosti v s. r. o.
Společník s. r. o. může pracovat ve společnosti jako
zaměstnanec v pracovněprávním vztahu
nebo může vykonávat práci pro společnost
na základě příkazní smlouvy podle občanského zákoníku
(v tomto případě se nejedná o pracovněprávní vztah).
Poznámka
Podle § 2430 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, se příkazní smlouvou příkazník zavazuje obstarat záležitost příkazce. Vyžaduje-li obstarání záležitosti, aby příkazník za příkazce právně jednal, vystaví příkazce příkazníkovi včas plnou moc. Příkazník plní příkaz poctivě a pečlivě podle svých schopností; použije přitom každého prostředku, kterého vyžaduje povaha obstarávané záležitosti, jakož i takového, který se shoduje s vůlí příkazce. Od příkazcových pokynů se příkazník může odchýlit, pokud to je nezbytné v zájmu příkazce a pokud nemůže včas obdržet jeho souhlas. Příkazník přenechá příkazci veškerý užitek z obstarané záležitosti. Obecně příkazníkovi nevzniká právo na odměnu, vzniká mu pouze právo na náhradu účelně vynaložených nákladů. Podle § 2438 občanského zákoníku ale příkazce poskytne příkazníkovi odměnu, byla-li ujednána nebo je-li obvyklá.
Pracovněprávní vztah se použije v případě, kdy jsou naplněny definiční vztahy závislé práce podle § 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále jen „zákoník práce“). Závislou prací je podle uvedeného ustanovení práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě. Podle § 3 zákoníku práce může být závislá práce vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu, není-li upravena zvláštními právními předpisy. Základn&iacu