Zaměstnávání občanů jiných zemí se stává čím dál běžnější záležitostí. Obce mají jako zaměstnavatelé řadu specifik, která se dotýkají i zaměstnávání cizinců, lze však předpokládat, že i ony budou v rostoucí míře zaměstnavateli cizinců. V řadě případů mohou zaměstnávat pouze takové cizince, kteří mají volný vstup na trh práce. Celkově se dá předpokládat, že mezi cizinci v postavení zaměstnanců obcí budou převažovat ti, kdo nepotřebují pracovní povolení. Jaká jsou hlavní možná úskalí zaměstnávání takových cizinců obcemi?

Zaměstnávání cizinců na obcích – na co si dát pozor, přestože cizinec nepotřebuje pracovní povolení
PhDr.
Pavel
Janeček
Český trh práce zaznamenal v posledních letech velký růst počtu cizinců. Mezi zaměstnanci jejich počet přesáhl 800 000 osob. Jde o necelou pětinu všech zaměstnanců v České republice.1) Celkově na českém území pobývá přes milion občanů jiných zemí.
Nedostatek pracovních sil vede k tomu, že se uvažuje o vstupu cizinců i do oblastí, kde jejich zaměstnávání dosud možné nebylo. V současnosti se tak připravuje například novela zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, která umožní občanům států Evropské unie (EU) a Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarska vstup do řad těchto složek, který byl dosud vymezen jen pro občany ČR.2)
V případě obcí lze očekávat, že se trend rostoucího zastoupení cizinců mezi zaměstnanci projeví rovněž ve skladbě jejich personálu. Již je možné některé cizince zaměstnat jako úředníky. Cizinci také mohou být obcí zaměstnáni na neúřednických pozicích. Občané členských států EU mohou být rovněž zvoleni do zastupitelstva obce, proto se ke konci stručně zmíním i otázku zastupitelů obce ve vztahu k předpisům o zaměstnávání cizinců. Obce jsou poměrně specifickým zaměstnavatelem a ve vztahu k cizincům tak mnohem více přijdou ke slovu situace, kdy ­cizinec nemusí být držitelem pracovního povolení,3) respektive ani pracovní povolení samotné neopravňuje cizince k tomu, aby jej obec zaměstnala.
 
Úředníci
Zákon č. 312/2002 Sb., o úřednících územně samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o úřednících samosprávných celků“), v § 4 odstavci 1 umožňuje vznik pracovního poměru úředníka obce vedle občanů ČR i fyzické osobě starší 18 let, která je cizím státním občanem a v České republice má trvalý pobyt. Taková osoba musí splnit i další podmínky, konkrétně svéprávnost (v zákoně ještě zůstal starší pojem „způsobilost k právním úkonům“) a bezúhonnost. Musí také ovládat jednací jazyk, tedy češtinu nebo slovenštinu.4) K 1. 1. 2025 dojde ke změně jazykového požadavku, nově bude vyžadováno, aby úředník ovládal češtinu.
  • Oblíbené
  • Poznámka

Sdílení dokumentu

Poznámka k dokumentu