Vnitropodniková směrnice - inventury a inventarizace

Vydáno: 6 minut čtení

Dnes se zaměříme na vnitropodnikovou směrnici na téma inventury a inventarizace. Jedná se o zákon o účetnictví (ZoÚ ), který nám ukládá povinnost provádět inventury a inventarizaci. Hlavním cílem této činnosti je ověřit, zda údaje o majetku a závazcích v účetnictví odpovídají skutečnosti. Je však dobré připomenout, že inventury a inventarizace plní i další důležité funkce, jako je např.: – ochrana před daňovými problémy (správně provedená inventarizace je základem pro přesné určení daňové povinnosti a usnadňuje průběh daňových kontrol), – ochrana majetku firmy (inventarizace pomáhá majiteli firmy sledovat a chránit svůj majetek a vymezuje odpovědnost za jeho ochranu), – poskytuje přehled o využití majetku (přehled o tom, jak je majetek firmy využíván) atd.

 

Vnitropodniková směrnice – inventury a inventarizace
Ing.
Petr
Lunga
 
Inventury a inventarizace
Znáte ten pocit, když hledáte klíče, a přitom vám leží v kapse? Při inventuře se můžete cítit podobně. Jen s tím rozdílem, že hledáte celý sklad a někdy i nějaké to euro navíc.
Inventarizace majetku a závazků je podstatným prvkem průkaznosti účetnictví. Patří k základním pilířům a metodickým prvkům účetnictví. Inventarizací se ověřuje, zda stav a ocenění majetku a závazků v účetnictví odpovídá skutečnosti. Cílem návrhu této směrnice je stanovit postup pro provádění inventur v účetní jednotce a zajistit tak přesnost a spolehlivost účetních údajů.
 
Právní předpisy
Jak je zvykem, nahlédneme do platných právních předpisů. Dnes pro naše úvahy budou východiskem § 29 a § 30 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Vyberu to nejdůležitější:
účetní jednotky
inventarizací zjišťují skutečný stav
veškerého majetku a závazků a ověřují, zda zjištěný skutečný stav odpovídá stavu majetku a závazků v účetnictví,<