Koordinační výbory jsou nepochybně velmi užitečným zdrojem informací a výkladových stanovisek, v příspěvku jsme se zaměřili na ty nejnovější, které reflektují aktuální daňový vývoj a mohou být užitečné i pro praxi neziskových poplatníků.
Zajímavé koordinační výbory z pohledu neziskových poplatníků
Ing.
Zdeněk
Morávek
Koordinační výbor vznikl v roce 1993 z iniciativy Komory daňových poradců jako platforma, na které budou projednávány spolu s Ministerstvem financí problémové okruhy ve výkladech zákonů a případy, kdy dochází k rozporům v platných právních předpisech. Postupně se vytvořil systém, který znamená, že je v projednání KOOV předložen podkladový materiál, který je následně prodiskutován, v řadě případů opakovaně, a výsledkem je uveřejnění řešení tohoto problému, a to jak za situace, kdy se obě strany shodnou (Generální finanční ředitelství na straně jedné a ostatní zúčastnění na straně druhé), tak i za situace, kdy se názor sjednotit nepodaří. Za daných okolností jsou pak oba názory publikovány.
Použití e-mailu v daňovém řízení
Prvním příspěvkem, kterému se budeme věnovat, je 608/03.05.23
Použití e-mailu v daňovém řízení
. Jak již název napovídá, tento text má za cíl vyjasnění dopadů používání e-mailu v daňovém řízení. Přestože samotný zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, výslovně použití e-mailu neupravuje, je v praxi velmi široce používán, a to jak ze strany správců daně, tak i ze strany daňových subjektů. Praxe je taková, že Finanční správa ČR (FS) e-mail v oficiální komunikaci běžně využívá, ovšem příjem podání ze strany daňových subjektů možný e-mailem není.Předkladatelé (Ing. M. Piech a Ing. P. Říha) konstatují, že e-mail je jeden z nejstarších nástrojů a lze předpokládat, že jeho použití se sice bude snižovat ve prospěch nových komunikačních kanálů (datové schránky, Portál MojeDaně apod.), ale nelze se domnívat, že by v dohledné době úplně vymizel. Je totiž často posledním a nejjednodušším nástrojem, kterým je možné podání učinit, např. na konci lhůty apod.
S ohledem na judikaturu, zejm. nejnovější rozsudek Nejvyššího správního soudu ČR sp. zn. 5 Afs 373/2021-37, je zcela jasné, že podání e-mailem je povinen SD přijmout (včetně kontrolního hlášení).
Použití e-mailu ze strany daňového subjektu považují autoři za problematické. Ovšem použití e-mailu správcem daně považují za krajně nevhodné, leda by informace zde obsažené byly zcela anonymní, a to velmi často nejsou. A za zcela nemožné pak autoři po