Průřezový standard ESRS 1 stanovuje základní principy pro vykazování udržitelnosti podle Evropských standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti. Definuje celkový přístup k ESG reportingu, rozsah jeho vykazování a přístup k posuzování materiality, čímž zajišťuje jeho konzistenci a srovnatelnost. Současně se zabývá problematikou vykazování udržitelnosti spolu s finančním výkaznictvím tím, že vyžaduje strukturované zveřejňování informací a propojení mezi finančními a nefinančními údaji. Druhým průřezovým standardem je standard ESRS 2, který stanovuje obecné požadavky na zveřejňování informací, které platí pro všechny standardy ESRS a tvoří základ pro celopodnikové ESG výkaznictví. Vyžaduje zveřejňování informací o řízení, včetně rolí a odpovědností řídících orgánů v oblasti udržitelnosti. Standard také stanovuje povinnost transparentně informovat o strategii, obchodním modelu a politikách společnosti v souvislosti s riziky a příležitostmi v oblasti udržitelnosti.

ESG reporting – průřezové standardy ESRS 1 a ESRS 2
Ing.
Josef
Horák,
Ph.D.
ESG (Environmental, Social, Governance) reporting je v současné době velmi diskutovaným tématem zejména mezi odbornou veřejností; účetními jednotkami, které již mají nebo budou mít povinnost tyto informace reportovat v blízké budoucnosti, či nezávislými auditory, jejichž úkolem je ověřit, zda účetními jednotkami reportované informace opravdu odpovídají skutečnosti, či nikoliv. Jedná se o výkaznictví nefinančních informací o účetní jednotce, jehož úkolem je reportovat
relevantní
informace týkající se:
environmentálních aktivit vztahujících se k účetní jednotce včetně jejího dodavatelského řetězce;
aktivit v sociální oblasti příslušné účetní jednotky včetně jejího dodavatelského řetězce;
problematiky chování podniku (Governance).
Předložený článek si klade za cíl nejprve podat informace o historickém vývoji ESG reportingu v rámci Evropské unie. Objasňuje vývoj, v rámci kterého se z původně dobrovolného výkaznictví nefinančních informací o environmentálních, sociálních či správních aspektech podnikání stala pro vybrané účetní jednotky povinnost reportovat uvedené informace. Kromě této povinnosti na účetní jednotky spadla i povinnost další. Ta spočívá v nezbytnosti ověřit veškeré prezentované informace nezávislým auditorem. Důvodem je, aby byla zajištěna důvěryhodnost veškerých informací vykázaných účetní jednotkou.
Článek se dále zaměřuje na harmonogram zapojení účetních jednotek do ESG reportingu a charakterizuje první kategorii standardů ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Konkrétně se jedná o průřezové standardy ESRS 1 a ESRS 2. Ty jsou základem vykazování nefinančních informací o účetní jednotce v rámci Evropské unie a firmy, které musí povinně vykazovat požadované informace, mají povinnost se jimi řídit.
 
Historický vývoj E
  • Oblíbené
  • Poznámka

Sdílení dokumentu

Poznámka k dokumentu