Povinnost auditu účetních jednotek je upravena v § 21 zákona o účetnictví . Od 1. 1. 2016 tudíž i pro nevýdělečné organizace, pokud za dvě po sobě jdoucí účetní období překročí dvě z následujících kritérií: 1. Aktiva vyšší než 40 mil. Kč. 2. Roční úhrn čistého obratu vyšší než 80 mil. Kč. 3. Průměrný počet zaměstnanců vyšší než 50. Obecně prospěšné společnosti měly v zákoně č. 248/1995 Sb. , o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů, v § 19 odst. 2 stanoveny další podmínky pro povinný audit a sice: a) Pokud jsou příjemcem dotací nebo jiných příjmů ze státního rozpočtu, z rozpočtu obce, případně z rozpočtu jiného územního orgánu nebo od státního fondu, jejichž celkový objem přesáhne v roce, za nějž je účetní závěrka sestavována, 1 000 000 Kč. b) Pokud výše čistého obratu překročila 10 000 000 Kč. Vzhledem k tomu, že zákon č. 248/1995 Sb. byl zrušen a od 1. 1. 2014 nabyl účinnosti nový občanský zákoník , který upravuje podmínky auditu pro ústavy v § 415, odst. 2 , mám dotaz, zda na obecně prospěšné společnosti se vztahuje povinnost auditu dle zrušeného zákona 248/1995 Sb. nebo dle nového občanského zákoníku ?
Otázky a odpovědi: Obecně prospěšné společnosti - povinnost auditu
Vydáno:
4 minuty čtení
Otázky a odpovědi: Obecně prospěšné společnosti – povinnost auditu
Ing.
Jan
Bytel
Odpověď
Podle úvodní věty § 20 odst. 1 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o účetnictví“), řádnou nebo mimořádnou účetní závěrku jsou povinny mít ověřenou auditorem, kterého účetní jednotka určí způsobem stanoveným v zákoně upravujícím činnost auditorů (zákon č. 93/2009 Sb., o auditorech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů), účetní jednotky, kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis. Dále pak také účetní jednotky, které splňují podmínky a kritéria uvedená v § 20 odst. 1 písm. a) až d) zákona o účetnictví.
Pokud by povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem nestanovil zvláštní právní předpis (jiný právní předpis) pro obecně prospěšnou společnost (dále jen „o.p.s.“), tak by teoreticky o.p.s. mohla mít povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, jestliže by byla podle kategorizace účetních jednotek podle zákona o účetnictví velkou účetní jednotkou podle § 1b odst. 4 zákona o účetnictví (k rozvahovému dni by překračovala alespoň dvě hraniční hodnoty z těchto hodnot: aktiva celkem 500 mil. Kč, roční úhrn čistého obratu 1 mld. Kč a průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetní období 250) nebo střední účetní jednotkou podle § 1b odst. 3 zákona o účetnictví (k rozvahovému dni by nepřekračovala alespoň dvě hraniční hodnoty z těchto hodnot: aktiva celkem 500 mil. Kč, roční úhrn čistého obratu 1 mld. Kč a průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetní období 250). Méně teoretickou možností z hlediska velikosti účetních jednotek (jejich kategorizace podle zákona o účetnictví) by mohla být o.p.s., která je malou účetní jednotkou podle § 1b odst. 2 zákona o účetnictví (k rozvahovému dni by nepřekračovala alespoň dvě hraniční hodnoty z těchto hodnot: aktiva celkem 100 mil. Kč, roční úhrn čistého obratu 200 mil. Kč a průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetní období 50), a která by zároveň k rozvahovému dni účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího, překročila nebo již dosáhla alespoň dvě hodnoty z těchto hodnot: aktiva celkem 40 mil. Kč, roční úhrn čistého obratu 80 mil. Kč a průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetní období 50 podle § 20 odst. 1 písm. d).
Přestože byl zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“) podle § 3080 zrušen zákon č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o o.p.s.“), a jeho novelizace, je nutné tento právní předpis podle mého názoru nadále aplikovat z hlediska práv a povinností o.p.s. s ohledem na přechodná ustanovení § 3050 věty první OZ, který stanoví, že práva a povinnosti obecně prospěšných společností se i nadále řídí dosavadními právními předpisy.
Závěrem lze konstatovat a odpovědět na danou otázku tak, že o.p.s. v návaznosti na § 3050 věty první OZ mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, jestliže splňují podmínky včetně hraničních hodnot uvedené v § 19 odst. 2 zákona o o.p.s., tj. jsou příjemci dotací nebo jiných příjmů ze státního rozpočtu, z rozpočtu obce, případně z rozpočtu jiného územního orgánu nebo od státního fondu, jejichž celkový objem přesáhne v účetním období, za nějž je účetní závěrka sestavována, jeden milion Kč, nebo ve výši čistého obratu překročily deset milionů Kč.