Mám živnostenské oprávnění k poskytování služeb spojených s vedením účetnictví/daňové evidence a služeb administrativně-hospodářské povahy. Ráda bych služby nabízela externě jednotlivým firmám/fyzickým osobám. Jak to smluvně ošetřit? Mandátní nebo příkazní smlouvou?
Otázky a odpovědi: Smlouva k poskytování účetních a administrativních služeb
JUDr.
Vlasta
Víghová
V souvislosti s účinností zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ke které došlo dne 1. 1. 2014, již náš právní řád nerozlišuje mezi mandátní a příkazní smlouvou, jako tomu bylo dříve, kdy příkazní smlouvu upravoval občanský zákoník, a mandátní smlouvu, řešící převážně vztahy vznikající mezi podnikateli při jejich podnikatelské činnosti, upravoval obchodní zákoník. Dnes existuje jednotná úprava tohoto typu smluv, a to konkrétně v ustanovení § 2430 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
V daném případě se jako vhodné řešení skutečně jeví smlouva příkazní, na základě které se tazatel, jako příkazník zaváže obstarat ve smlouvě vymezené a popsané záležitosti příkazce. U příkazní smlouvy obecně nejde o samotný výsledek činnosti, ale o vynaložení úsilí pro obstarání záležitostí příkazce, tedy o činnost samotnou. Příkazník má tedy právo na sjednanou odměnu i v případě, že nenastal výsledek, ke kterému plnění příkazu směřovalo (pokud nebyl nezdar způsobem tím, že by příkazník porušil své povinnosti).
S ohledem na skutečnost, že právní úprava příkazní smlouvy v občanském zákoníku je ve značné míře
dispozitivní
, je rozhodně vhodné upravit v konkrétní příkazní smlouvě co nejpodrobněji jednotlivá práva a povinnosti smluvních stran (zejména pečlivě vymezit, jaké záležitosti bude příkazník pro příkazce obstarávat, v jakých časových termínech, za jakou odměnu, jakou součinnost mu bude příkazce povinen poskytovat, jak bude příkazce předávat příkazníkovi své pokyny, jaké dokumenty bude příkazník pro příkazce získávat či opatrovat atd. atd.). Smlouva by měla pokud možno zohledňovat všechna konkrétní specifika a okolnosti, za nich bude příkaz plněn.
V této souvislosti je vhodné upozornit na povinnost, která příkazníkovi jako podnikateli vyplývá z § 2431 občanského zákoníku, a sice v případě, kdy je požádán o obstarání určitých záležitostí, které obstarává jako podnikatel, musí dát druhé straně bez zbytečného odkladu výslovně najevo, zda na sebe obstarání těchto záležitostí bere nebo ne, jinak bude mít povinnost nahradit druhé straně škodu tím způsobenou.
Obecně je dále možné konstatovat, že je povinností příkazníka plnit příkaz vždy poctivě a pečlivě, podle svých schopností a pokynů příkazce. Příkaz je příkazník v zásadě povinen provést osobně, svěří-li jeho provedení jinému, odpovídá jako by příkaz prováděl sám.