Daň z nemovitých věcí je upravena zákonem č. 338/1992 Sb. , o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů. Poslední změny v zákoně byly provedeny zákonem č. 23/2015 Sb. , kterým se mění zákon o dani z nemovitých věcí , ve znění pozdějších předpisů, a zákonem č. 84/2015 Sb. , kterým se mění zákon č. 72/2000 Sb. , o investičních pobídkách a o změně některých zákonů (zákon o investičních pobídkách ), ve znění pozdějších předpisů. Změny provedené novelami se vztahují k předmětu daně z pozemků, k předmětu daně ze staveb a jednotek, v podávání daňového přiznání, k placení pokuty za jeho opožděné podání, k zúžení poplatnictví v dani z pozemků a k některým nárokům na osvobození od daně.
Daňové přiznání a placení daně z nemovitých věcí v roce 2017
Ing.
Anna
Teklá
je odbornicí na daň z nemovitostí
Zákon o dani z nemovitých věcí tvoří dvě samostatné části, daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek, a také třetí část, jejíž ustanovení jsou společná oběma daním.
-
Předmětem daně z nemovitých věcí jsou pozemky evidované v katastru nemovitostí, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky nacházející se na území ČR. Po posledních novelách, od 1. 1. 2016, jsou předmětem daně ze staveb a jednotek také stavby a jednotky, které nejsou dokončené, ale jsou užívané. Předmětem daně mohou také být dokončené nebo užívané části staveb a jednotek, pokud jsou využívané ke svému účelu.
-
Poplatníkem daně je především vlastník pozemku, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky. Může jím být také nájemce, pachtýř, stavebník a u daně z pozemků také uživatel pozemku.
U majetku státu jsou poplatníky organizace, které mají právo užívat nebo hospodařit s tímto majetkem. Ve svěřenském fondu, podílovém fondu a ve fondu obhospodařovaném penzijní společností jsou poplatníky daně z pozemků i daně ze staveb a jednotek tyto fondy.
Daňové přiznání
Zdaňovacím obdobím je podle ust. § 12c zákona o dani z nemovitých věcí kalendářní rok. Daň z nemovitých věcí se stanovuje na zdaňovací období podle stavu k 1. lednu roku, na který je stanovována. Podle ustanovení § 13a odst. 1 zákona je poplatník povinen podat daňové přiznání příslušnému správci do 31. ledna zdaňovacího období. V dalších zdaňovacích obdobích je povinností poplatníka podat nové daňové přiznání pouze v případě, že v průběhu roku dojde ke změnám vlastnických nebo jiných práv k nemovitým věcem, případně ke změnám dalších skutečností rozhodných pro stanovení daně. Takovou změnou je například vznik nároku na osvobození od daně, změna účelu využití nemovité věci, koupě, či prodej další nemovité věci. Na změny uvedené v ust. § 13a odst. 2 zákona o dani z nemovitých věcí se daňové přiznání nepodává, přestože se mění daňová povinnost.
-
Jestliže je předmětem daně nemovitá věc, je podle ust. § 13 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění p. p. (dále jen „daňový řád“), ke správě daně místně příslušný správce daně, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitá věc nachází. Daň z nemovitých věcí je spravována 14 finančními úřady, které mají určitý počet územních pracovišť. Daňový subjekt má pro všechny nemovité věci nacházející se na území jednoho kraje pouze jeden daňový spis a spravuje ho jedno územní pracoviště. Výchozím hlediskem pro umístění spisu je bydliště nebo sídlo daňového subjektu.
-
Pokud je u pozemku, zdanitelné stavby či jednotky více poplatníků, může být podáno daňové přiznání za celý předmět daně, a to buď společným zástupcem (jedním ze spoluvlastníků), anebo společným zmocněncem. Na jednotlivé předměty daně, které jsou ve spoluvlastnictví více osob, je možné podle ust. § 13a odst. 5 zákona podat daňové přiznání pouze za svůj spoluvlastnický podíl. V případě, že některý ze spoluvlastníků se rozhodne přiznávat pouze svůj spoluvlastnický podíl na nemovité věci, je nezbytné, aby daňové přiznání bylo podáno nejpozději do 31. ledna každého zdaňovacího období, letos do 31. 1. 2017. Ostatním spoluvlastníkům za jejich spoluvlastnický podíl na předmětné nemovité věci, tj. i těm, kteří svůj spoluvlastnický podíl nechtěli přiznávat samostatně, stanoví daň z moci úřední správce daně, a to bez sankcí.
-
V ust. § 13a odst. 11 zákona je uvedena speciální lhůta pro podání daňového přiznání v situaci, kdy je vlastnické právo zapisováno vkladem do katastru nemovitostí a nebylo do 31. prosince roku o povolení vkladu rozhodnuto. Povinností nového vlastníka je podat daňové přiznání do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl vklad zapsán. Tato lhůta pro podání přiznání se vztahuje pouze na vklady, které mají
konstitutivní
charakter, tj. např. převod vlastnického práva k nemovité věci ve smyslu ust. § 1105 občanského zákoníku. V souladu s ust. § 10 zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), ve znění p. p., má-li vklad konstitutivní
účinky, nabývá nabyvatel vlastnické právo k nemovité věci v okamžiku podání návrhu na vklad, tj. v okamžiku, kdy návrh na zápis došel příslušnému katastrálnímu úřadu.-
Poplatník je povinen v daňovém přiznání sám vyčíslit daň z nemovitých věcí a uvést předepsané údaje, jakož i další okolnosti rozhodné pro vyměření daně, např. uplatnit případné osvobození. Za nepodání daňového nebo dodatečného daňového přiznání, ačkoliv tuto povinnost měl, nebo za jeho podání po stanovené lhůtě, a toto zpoždění bylo delší než 5 pracovních dnů, vzniká daňovému subjektu pokuta za opožděné tvrzení daně.
Právní úprava pokuty je obecně upravena v ust. § 250 daňového řádu a v ust. § 15a zákona o dani z nemovitých věcí.
Placení daně
Placení daně je upraveno v ust. § 15 zákona. Daň z nemovitých věcí do výše 5 000 Kč se platí najednou do 31. května zdaňovacího období. Poplatníci provozující zemědělskou výrobu a chov ryb platí daň ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. srpna a do 30. listopadu běžného zdaňovacího období. Pro ostatní poplatníky je daň splatná ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. května a do 30. listopadu běžného zdaňovacího období.
U poplatníků, kteří podali daňové přiznání pouze za svůj spoluvlastnický podíl na nemovité věci podle ust. § 13 odst. 5, je podle ust. § 15 odst. 4 zákona minimální výše daně z pozemků a daně ze staveb a jednotek v částce 50 Kč.
Náhradní režim placení daně z nemovitých věcí je uveden v ust. § 15 odst. 5 a vztahuje se na nové vlastníky nemovitých věcí, které byly předmětem vkladu práva vlastnického do katastru nemovitostí (§ 13a odst. 11). U těchto poplatníků je daň nebo její splátka, jejichž splatnost nastala před uplynutím pro podání daňového přiznání, splatná poslední den lhůty pro podání daňového přiznání.
-
Kromě standardních způsobů úhrady daně lze od roku 2016 uhradit daň z nemovitých věcí prostřednictvím „soustředěného inkasa plateb obyvatelstva“ (SIPO). K tomuto způsobu placení se lze přihlásit na příslušném finančním úřadě podáním tiskopisu „Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO“. Tento způsob úhrady daně podle § 163 odst. 3 písm. b) bod 1. daňového řádu se vztahuje pouze na daň z nemovitých věcí.
-
Počínaje zdaňovacím obdobím roku 2017 mohou poplatníci daně z nemovitých věcí zažádat o zasílání údajů pro placení daně prostřednictvím e-mailu. Nově zřízená služba se nevztahuje na poplatníky, kteří mají zřízenou službu placení daně prostřednictvím SIPO a na právnickou osobu, která má zřízenou datovou schránku. Žádost se podává na příslušném finančním úřadě, podáním tiskopisu „Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem“ do 15. března 2017.