Prosím o názor podepřený ustanoveními příslušných zákonů, zda je v současné době právně platná možnost svěřovat majetek vlastním školským organizacím na základě smlouvy o výpůjčce, která obsahuje specifikaci tohoto majetku a podmínky (práva a povinnosti) vztahující se k používání tohoto majetku a je sjednána na dobu neurčitou. Jestliže ano, prosím o výčet, co tato smlouva musí obsahovat, aby byla platná.
Otázky a odpovědi: Majetek svěřený příspěvkové organizaci na základě smlouvy o výpůjčce
JUDr.
Petr
Pospíšil,
Ph.D., LL.M.
Odpověď:
Odpověď vychází z předpokladu, že tazatel má „školskou organizací“ na mysli příspěvkovou organizaci, a nikoliv školskou právnickou osobu zřízenou jako specifickou právní formu dle zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů. V případě školské právnické osoby je totiž výpůjčka majetku zřizovatele jako užívací titul výslovně předvídaná v § 140 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon.
Platná právní úprava obsažená v zákonech regulujících postavení a vztahy územních samosprávných celků a jejich příspěvkových organizací výslovně neřeší možnost výpůjčky majetku zřizovatele organizaci. Možnost takového majetkového vztahu mezi zřizovatelem a příspěvkovou organizací však právní předpisy ani nezakazují, a proto je i v tomto případě třeba vycházet z obecné ústavní premisy, že „co není zakázáno, je dovoleno“.
V praxi také není výjimkou, že v konkrétním případě obec jako zřizovatel v případě určitého majetku preferuje cestu výpůjčky před standardním institutem svěření majetku (resp. předání k hospodaření), s nímž právní úprava počítá výslovně.
K možnosti vypůjčení majetku zřizovatele příspěvkové organizaci se opakovaně kladně vyjádřila řada odborníků a výslovně s ním počítá např. také Ministerstvo financí – viz např. Zprávy Ministerstva financí ČR 4/2009 (http://www.denik.obce.cz/go/dokumenty/Z_mf/rok_09/4_09/index.htm) nebo Sdělení Generálního finančního ředitelství ze dne 15. 3. 2016 k vybraným problémům v oblasti zdaňování bezúplatných příjmů (https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/2016-Sdeleni-GFR-zdanovani-bezuplatnych-prijmu.pdf).
Právní úprava výpůjčky je obsažena v § 2193 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Smlouvou o výpůjčce půjčitel přenechává vypůjčiteli nezuživatelnou věc a zavazuje se mu umožnit její bezplatné dočasné užívání. Vedle bezúplatnosti je základním znakem výpůjčky také její dočasnost. To znamená, že ve smlouvě musí být sjednána doba trvání smlouvy – ta může být sjednána konkrétně jako doba určitá, ale také jako doba neurčitá.
Pokud jde o dotaz, co musí smlouva obsahovat, aby byla platná, lze rovněž vyjít z citovaného ustanovení § 2193 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník – vymezení předmětu výpůjčky, bezúplatnost a vymezení doby trvání výpůjčky. Samozřejmě, pro vyloučení příp. budoucích rozporů mezi smluvními stranami je vhodné sjednat podrobněji jejich vzájemná práva a povinnosti. Doporučuji, aby se tazatel při tvorbě konkrétní smlouvy inspiroval řadou veřejně dostupných vzorů smluv o výpůjčce včetně reálně uzavřených zveřejněných smluv v registru smluv.