Pečovatelská služba - 4. část - nejčastější fakultativní činnosti - průzkum běžně dostupných a kalkulace nákladovosti

Vydáno: 10 minut čtení

Fakultativní činnosti, jako možnost poskytovat určité činnosti za splnění podmínek v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb. , o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o sociálních službách “), a dalších podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, je nutné vždy oddělit od poskytování základních činností a také zvlášť rozpočtovat náklady, a to z mnoha důvodů. Podmínky plnění vůči fakultativní činnostem byly předmětem předchozích článků (poznámka redakce: předchozí části seriálu najdete v č. 7-8/2018, 9/2018 a v č. 3/2019) a v tomto článku se budeme věnovat dvěma důležitým, někdy také nejproblematičtějším oblastem, a to: stanovení nákladovosti/kalkulace a prokázání skutečnosti, že nedochází k nahrazování běžně dostupných služeb danou činností.

Pečovatelská služba – 4. část
Mgr.
Petr
Mach,
JUDr.
Eva
Janečková
Autoři článku s ohledem na zvýšení praktičnosti tohoto článku a možnosti přínosu pro čtenáře provedli základní průzkum nejčastěji poskytovateli nabízených fakultativních činností (zveřejňovaných především na webových stránkách nebo v popisu realizace náhodně vyhledaných pečovatelských služeb, a to ve veřejném registru poskytovatelů sociálních služeb). Další inspirací byly metodické materiály/postup Ministerstva práce a sociálních věcí, které se zabývají touto problematikou, a to konkrétně: Doporučený postup č. 4/2013 doporučený postup k zajišťování fakultativních činností při poskytování sociálních služeb, Doplňující materiál k Do­poru­če­nému postupu č. 4/2013 doporučený postup k zajišťování fakultativních činností při poskytování sociál­ních služeb.1)
Mezi zmíněné
fakultativní
činnosti patří následující:
dohled,
pedikúra,
připomenutí dodržení léčebného režimu/dohled nad dodržením léčiv,
doprava uživatele,
pronájem jídlonosičů,
vedení rozpočtu domácnosti,
koupel ve středisku osobní hygieny,
nakrmení a základní ošetření domácího zvířete,
doprovod uživatele nad rámec základních činností.
 
Příklad kalkulace nákladů některých fakultativních činností
 
Dohled
Tuto
fakultativní
činnost lze definovat jako návštěvu pracovníka/pracovnice poskytovatele (pečovatelky/pracovnice v sociálních službách) v domácnosti uživatele v určený/dohodnutý čas. V rámci této návštěvy může být zkontrolováno, zda se uživatel nenachází v domácnosti ve špatném zdravotním stavu, zda neupadl, zda neexistuje v domácnosti pro uživatele ohrožení (např. nevypnutý plynový sporák, tekoucí voda).2)
Jako u každé činnosti vždy záleží na způsobu realizace. Z výše uvedeného vymezení je zřejmé, že se jedná o zajištění pracovníkem v sociálních službách/pečovatelem, a to osobně (ne například pouze telefonickým ověřením) a v konkrétní domácnosti uživatele. Dále je v návaznosti na logiku a oprávněnost samostatného vymezení nad základní činnosti důležité si uvědomit, že pokud by dohled byl aplikován spolu (v návazném sledu) s poskytováním základní činnosti, tj. pracovník by například v domácnosti uživatele poskytoval pomoc při osobní hygieně uživatele, a pak by byl realizován dohled, jednalo by se o událost méně četnou, neboť pokud byl uživatel ve zhoršeném zdravotním stavu, bylo by to zřejmé při poskytování jakéhokoli základního úkonu pečovatelské služby (méně četný případ).
Je tedy zřejmé, že poměrně bude nutné započítat čas nejen strávený samotným dohledem, ale také „na cestě“, neboť se projevuje především do nákladů osobních/personálních, neboť pracovnice/pracovník služby nemůže zajišťovat jinou (především základní činnost). Poslední otázkou co do rozsahu nákladů je skutečnost, jakým způsobem je realizována cesta k uživateli/zpět, tj. jestli pěšky, automobilem, na kole (elektrokole) či jiným takto nepojmenovaným způsobem, který může poskytovateli přinášet další náklady na zabezpečení této cesty (např. lístek za dopravu/kupónu na MHD).
Co tedy bude spadat do nákladů:
-
mzdové/osobní – personální náklady, a to:
-
čas strávený cestou k uživateli,
-
čas strávený v domácnosti uživatele – tzv. dohledem nad uživatelem;
-
náklady na provoz dopravního prostředku – náklady a dojezd.
Samozřejmě pokud by byla
fakultativní
činnost zabezpečována ve velkém měřítku, bylo by třeba započítat také čas strávený koordinací této činnosti, ale pokud se nejedná o čas vůči základní činnosti alespoň 10 %, je otázkou, jak dané přesně zakalkulovat. Dále je třeba si uvědomit, že výše zmíněné je otázkou počáteční kalkulace, když danou
fakultativní
činnost zavádíme a je třeba stanovit kalkulaci především s ohledem na tvorbu úhrady
fakultativní
činnosti v návaznosti na principielní mechanismus úhrady podle ustanovení § 77 zákona o sociálních službách a také jako náklad, který není uznatelný v rámci dotací poskytovaných kraji/Mini­sterstvem práce a sociálních věcí na poskytování sociálních služeb (tj. s celostátní, neregionální nebo s místní působností). Kalkulaci je třeba aktualizovat a po určitém čase shlédnout její platnost – zkusit ověřit, že odborně odhadované náklady jsou platnými náklady nebo je třeba kalkulaci zrelevantnit.
Příklad stanovení nákladovosti „dohledu“ při pěší dopravě k uživateli
V rámci pracovního fondu pracovník/ce zajistí během 10 minut zhlédnutí uživatele a ověření základním zhlédnutím, zda v domácnosti není „ohrožující“ skutečnost a dále je na „cestě“ dalších 15 minut, tj. náklad se projevuje do pracovního fondu 25 minut.
Druh nákladu nutný k zajištění činnosti
Výše nákladů (v Kč) v organizaci celkem
Přepočet na činnost (v Kč)
Mzda pracovníka v sociálních službách na 1,0 úvazku
240 000
Mzda pracovníka v sociálních službách (vč. odvodů, FKSP atd.)
327 408
67 Kč
(přepočet na 25 min.)
Souhrn nákladů
67 Kč
Příklad stanovení nákladovosti „dohledu“ při dopravě k uživateli automobilem
V rámci pracovního fondu pracovník/ce zajistí během 10 minut zhlédnutí uživatele a ověření základním zhlédnutím, zda v domácnosti není „ohrožující“ skutečnost, a dále na „cestě“, a to automobilem dalších 5 minut, tj. náklad se projevuje do pracovního fondu 15 minutami. Dále celkové náklady na provoz automobilu (skládající se ze spotřeby automobilu, odpisových nákladů, včetně oprav, servisních prohlídek atd.) a jejich poměr na zajištění dané fakultní činnosti – příklad přepočítání vychází ze skutečnosti, že v rámci všech činností pečovatelské služby (tj. jak základních, tak případně dalších fakultativních) se najezdí 11 000 km, průměrná cesta k uživateli (případně nejdelší) činí 5 km, tj. je nutné přepočítat náklad na ujeté kilometry v návaznosti na realizaci
fakultativní
činnosti.
Druh nákladu nutný k zajištění činnosti
Výše nákladů (v Kč) v organizaci celkem
Přepočet na činnost (v Kč)
Mzda pracovníka v sociálních službách na 1,0 úvazku
240 000
Mzda pracovníka v sociálních službách (vč. odvodů, FKSP atd.)
327 408
54 Kč
(přepočet na 20 min.)
Spotřeba daného automobilu (roční)
36 320
Odpisy + opravy (roční) včetně dalších nákladů
26 849
Automobil celkem
63 169
30 Kč
(6 Kč/km – zaokr. x 5 km)
Souhrn nákladů
84 Kč
Při primární kalkulaci nákladů se také můžeme dostat do situace, kdy nám pracovnice, které danou cestu budou realizovat, sdělí, že není jednoduché takto náklady rozpočíst, tj. například, že některé cesty jsou konány pěšky a některé automobilem. tj. 50:50; pak je možné počítat klasickým průměrem 67 Kč + 84 Kč = 151 Kč, 151 Kč / 2 = 76 (zaokrouhleno) Kč; tak aby nebylo nutné na základě této drobnosti rozlišovat, zda daná činnost byla realizována pěšky nebo automobilem i s ohledem na ceník služeb.
Dostupnost služby
Dostupnost služby je posuzována s ohledem na specifičnost tohoto druhu
fakultativní
činnosti [mimo běžné skutečnosti, jak si může osoba sama přivolat pomoc, a to bez nutnosti intervence sociální služby (např. využitím mobilního telefonu, který bude neustále nosit s sebou, jež má funkci „rychlé volby“ nebo „SOS tlačítka“, která dokáže přivolat buď záchrannou službu, nebo zaslat na přednastavená čísla sms s určitým předvoleným textem např. „potřebuji pomoci“. Vždy s ohledem na schopnosti dané osoby].
 
Připomenutí dodržení léčebného režimu/dohled nad dodržením léčebného režimu
Tato
fakultativní
činnost spočívá v připomenutí skutečností, které má uživatel v rámci předpisu lékaře/lékařů dodržovat. Jedná se především o připomenutí času k výkonu daného úkonu v rámci nastaveného léčebného režimu. Součástí může být také posečkání pracovníka a dohled nad tím, že uživatel nějaký úkony učinil (aby během chvilky
klient
nepozapomněl na připomenutí).
V rámci
fakultativní
činnosti budou započítány obdobné náklady jako v rámci dohledu, tj. čas pracovníka/ce v sociálních službách a dojezd k uživateli. Může nastat však také skutečnost, kdy daný úkon bude realizován v návaznosti na předchozí úkony základní – myšleno časově; nebude zde tedy započítán náklad dojezdu – neboť dojezd/odchod nebude v rámci zabezpečení činnosti specificky nutný. V tomto případě bude kalkulace jen o zabezpečení
fakultativní
činnosti v rámci skutečného výkonu u uživatele.
Druh nákladu nutný k zajištění činnosti
Výše nákladů (v Kč) v organizaci celkem
Přepočet na činnost (v Kč)
Mzda pracovníka v sociálních službách na 1,0 úvazku
240 000
Mzda pracovníka v sociálních službách (vč. odvodů, FKSP atd.)
327 408
27 Kč
(přepočet na 10 min.)
Souhrn nákladů
27 Kč
Samozřejmě může opět nastat skutečnost, kdy daná činnost bude v rámci prvotní kalkulace odhadována, že v 30,3 % bude zabezpečena s dalšími úkony, v 1/3 bude vykonána s pěším dochozem a v poslední v rámci dojezdu autem. Tedy pak bychom průměrné náklady kalkulovali takto: 27 + 84 + 67 = 178; 178 / 3= 59 Kč; maximální výše
fakultativní
činnosti by byla tedy 59 Kč.
Další
fakultativní
činnosti budou předmětem pokračujícího článku.
Pečovatelská služba – 1. část – úhrada, její specifika a úprava ve smlouvě o poskytování sociální služby
Pečovatelská služba – 2. část – zajištění stravování a náklady na něj
Pečovatelská služba – 3. část – nejčastější fakultativní činnosti – možnosti poskytování a tvorba kalkulace
Pečovatelská služba - 4. část - nejčastější fakultativní činnosti – průzkum běžně dostupných a kalkulace nákladovosti
Pečovatelská služba - 5. část - nejčastější fakultativní činnosti – průzkum běžně dostupných činností a jejich kalkulace – pokračování
1) Doporučené postupy jsou zveřejněny zde: https://www.mpsv.cz/cs/13916.
2) Je důležité, aby tato činnost v návaznosti na svou dlouhodobost či systematičnost nebyla realizována způsobem, který by mohl odpovídat jinému druhu sociální služby, a to tísňové péči; avšak je třeba brát ohled na vývoj a možnosti technologií především s ohledem na osoby, které mají sníženou/narušenou orientační schopnost (např. osoby stižené demencí) v návaznosti na použití např. „SOS“ tlačítka/hodinek případně čidel pádu/pohybu/přetékající vody/plynu a jejich vyhodnocení a nezbytného přivolání pomoci s ohledem na schopnost dané osoby; zdroj vymezení dohledu: https://www.mszs.cz/ke-stazeni/.

Související dokumenty

Zákony

108/2006 Sb., o sociálních službách