Ochrana názvu nevýdělečné organizace a jméno člověka v názvu

Vydáno: 16 minut čtení

Znakem každé právnické osoby je její název. Název má zásadní význam jako identifikační znak organizace, uvádí se již v zakladatelském právní jednání a je její obligatorní náležitostí, neboť právě název ji individualizuje. Název je nezbytnou formální náležitostí při zápisu do příslušného rejstříku a také skutečností do rejstříku zapisovanou.1) Volba názvu organizace může být také jistým způsobem dosahování cíle tohoto subjektu.

Ochrana názvu nevýdělečné organizace a jméno člověka v názvu
JUDr.
Václav
Dobrozemský
 
Právní úprava
Právní úprava názvu právnických osob stojí na třech zásadách: 1. distinktivita, tj. odlišitelnost, nezaměnitelnost, rozlišovací způsobilost, 2. zákaz klamavosti názvů, 3. připuštění použití jména člověka v názvu právnické osoby a stejně tak i použití části názvu právnické osoby v názvu právnické osoby jiné, ovšem jen za stanovených podmínek.2) Právě o ochraně názvu a problematice jména člověka v názvu právnické osoby pojednává následující příspěvek.
V případě ochrany názvu se uplatní obecná úprava v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „obč. zák.“). Právnické osoby mají právo na ochranu názvu před neoprávněným použitím a právo na ochranu dobré pověsti. Daná organizace má totiž výlučné právo k užívání svého zapsaného názvu. Občanský zákoník v obecné úpravě k názvu právnické osoby upravuje tři skutkové podstaty zásahu do práva k názvu:
1.
zpochybnění práva k názvu,
2.
neoprávněný zásah s následkem újmy,
3.
neoprávněné užití názvu.
Právní úprava navazuje na dosavadní praxi upravenou v zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění účinném do 31. 12. 2013 (dále jen „OZ 1964“). Tento předpis však znal pouze útok v podobě neoprávněného použití názvu. „
Neoprávněné použití názvu právnické osoby může zahrnovat jedno ze dvou typických deliktních jednání. Jednak lze do práva právnické osoby k jejímu názvu zasáhnout tak, že si jiná osoba zvolí název (nebo obchodní firmu) vůči tomuto názvu již zaměnitelné, jednak může dojít k tomu, že delikvent používá názvu právnické osoby, aniž tu je nějaká souvislost s jeho vlastním jménem (názvem, obchodní firmou).“
3) Platná právní úprava tak nově připouští, že by do práva k názvu mohlo být zasaženo i jinak než jeho neoprávněným užitím.
O zpochybnění práva k názvu se bude jednat v případě, kdy je napadán vztah právnické osoby k názvu, buď pro tvrzené právo jiné právnické osoby k takovému názvu, nebo pro tvrzené nedostatky při užívání jména člověka či příznačného prvku jiné právnické osoby (např. chybějící souhlas dotyčné osoby). V jiném případě může být zpochybňováno právo k názvu tím, že název nesplňuje některý z požadavků kladených zákonem v § 132 odst. 2 obč. zák., tedy odlišení od jiné právnické osoby či klamavost názvu.4)
U druhé skutkové podstaty zákonodárce nevymezil, jak by tento zásah (útok) měl vypadat, kým by měl být veden apod. Neoprávněný zásah tak může být veden kýmkoliv a jakýmkoliv způsobem, důležitým kritériem je absence oprávnění útočníka, a tento zásah má za následek vznik újmy spolku. Pod tuto skutkovou podstatu bude možné zařadit např. veřejné znevažování či zesměšňování názvu organizace.5)
Třetí skutkovou podstatu, která, jak bylo již uvedeno, přechází z dosavadní právní úpravy, je neoprávněné užití názvu.
„Za neoprávněné užití názvu právnické osoby je považováno jednání spočívající v použití názvu právnické osoby bez toho, aby přitom existovala souvislost se jménem toho, kdo název právnické osoby použije, či jednání, při němž si jiná osoba zvolí název s názvem právnické osoby zaměnitelným.“
6)
Zajímavá může být situace, kdy právnická osoba organizovaná na územním principu, bude mít v názvu označení názvu územního samosprávného celku. Soudní praxe řešila, byť opět v podnikatelské sféře, což s ohledem na možnost nevýdělečných organizací podnikat či vykonávat jinou výdělečnou činnost bude pravděpodobně možné aplikovat i na ně, případ7), kdy v názvu právnické osoby bylo užito slovní spojení „Ústecký kraj“. Soud nepřisvědčil argumentům žalované, že slovní spojení „Ústecký kraj“ v jeho firmě je pouze geografickým označením území, v němž realizuje svou hospodářskou činnost, ba právě naopak
„užití názvu ,kraje‘ pro podnikatelské účely je neoprávněným zásahem do oprávněných zájmů ,kraje‘, neboť takové označení ,kraje‘ navozuje pro třetí osoby jistou souvislost s právnickou osobou ‚Ústecký kraj‘,“
avšak žádná vazba mezi žalovanou právnickou osobou a Ústeckým krajem (vyšším územním samosprávným celkem) v tomto případě neexistovala. V tomto případě žalovaná právnická osoba přivodila nebezpečí záměny, což je v rozporu se zásadami aplikovatelnými pro název právnické osoby. Situace se týkala pouze podnikání, resp. hospodářské činnosti, kterou i spolky mohou vykonávat, a tak by se na ně tento zákaz mohl vztahovat. Máme však za to, že uvedený zákaz se nebude vztahovat na případy, kdy:
Nevýdělečná organizace má v názvu geografické označení určitého území (obec, město, kraj), avšak nevykonává vedlejší hospodářskou činnost. Roz­hod­nutí soudu se vztahuje pouze na podnikání (hospodářskou činnost), kterou nevýdělečná organizace nevykonává a užití názvu územního samosprávného celku označuje lokální působnost organizace.
Pobočný spolek má ve svém názvu příznačný prvek (případně i celý název) hlavního spolku a dále (z důvodu členění organizační struktury hlavního spolku) geografické označení určitého území, a tento pobočný spolek vykonává vedlejší hospodářskou činnost. Byť by posledně dvě uvedená kritéria splňovala aplikaci zákazu uvedenou ve zmíněném soudním rozhodnutí, mám za to, že příznačný prvek hlavního spolku evokuje příslušnost právě k tomu hlavnímu spolku a nemůže tak vůči veřejnosti vyvolat klamný dojem, že tento pobočný spolek je nějakým způsobem spojen s příslušným územním samosprávným celkem.
 
Právní prostředky ochrany proti zásahům do práva k názvu
Občanský zákoník dále vymezuje možné prostředky ochrany proti těmto neoprávněným zásahům do práva k názvu právnické osoby. Nastane-li některá z uvedených situací, může se subjekt prostřednictvím soudu domáhat, aby bylo od neoprávněného zásahu upuštěno nebo aby byl odstraněn jeho následek. Je na samotné organizaci, zda bude uplatňovat oba nároky dohromady, případně pouze jeden a který z nich. Avšak jsou-li naplněny podmínky pro jejich uplatnění, organizace má bezpochyby právo uplatňovat nároky oba.
Žalobou zdržovací se v praxi bude právnická osoba domáhat ochrany v případě, kdy jiná osoba neoprávněně užívá jeho název, ač pod ním není zapsána ve veřejném rejstříku.8) O žalobu odstraňovací půjde v případě, kdy jiná osoba užívá ve veřejném rejstříku později zapsaný název, který je zaměnitelný s názvem právnické osoby, jež se domáhá ochrany svého názvu. V této situaci se nebude jednat o ochranu v podobě zdržení se užívání tohoto názvu, ale půjde o odstranění protiprávních následků návrhem na uložení povinnosti změnit tento závadný název v zakladatelském právním jednání s následným podáním návrhu na zápis této změny do příslušného rejstříku.9)
Otázkou zůstává, zda se mohou právnické osoby, do jejichž práva k názvu bylo neoprávněně zasaženo, domáhat přiměřeného zadostiučinění, náhrady škody a vydání bezdůvodného obohacení. Občanský zákoník v ustanovení § 135 nedává nárok v témže rozsahu, jak jej upravoval OZ 1964 ve svém § 19b odst. 2, kdy dával právnické osobě možnost
„se též domáhat přiměřeného zadostiučinění, které může být požadováno i v penězích“
. Část teorie10) dovozuje, že přiměřené zadostiučinění být poskytnuto zřejmě nemůže.
Nejasnost nastává v otázce, zda u nevýdělečných organizací může připadat v úvahu i nárok na náhradu škody (tedy majetkové újmy, která organizaci v důsledku tohoto neoprávněného zásahu vznikla, a pokud škůdce ­porušil právo spolku zaviněně), nebo na vydání bezdůvodného obohacení (v případě, kdy útočník neoprávněným užitím názvu organizace získal majetkový prospěch), kdy tyto následky mohly neoprávněným ­zásahem do práva k názvu spolku nastat.
Ze systematického výkladu bychom na první pohled dovodili, že nikoliv, jelikož v nárocích týkajících se ochrany názvu právnické osoby se tyto nároky neobjevují. Připustili-li bychom, že by to možné bylo, což teorie11) nevylučuje, v praxi nevýdělečných organizací se bude spíše jednat o výjimky, které se budou vyskytovat zejména u organizací, jež podnikají nebo vykonávají jinou výdělečnou činnost, a kde by zásah do práva k názvu organizace měl určité ekonomické důsledky způsobující škodu nebo bezdůvodné obohacení. Ve vztahu k ochraně názvu právnické osoby se tak připouští aplikace ustanovení upravujících nekalou soutěž,12) kde je výslovně zakotvena možnost domáhat se kromě zdržovacího a odstraňovacího nároku též přiměřeného zadostiučinění, náhrady škody nebo vydání bezdůvodného obohacení. Pakliže by neoprávněný zásah do názvu právnické osoby nenaplňoval znaky nekalosoutěžního jednání, bude mít organizace možnost uplatnit pouze požadavek dle § 135 odst. 1 obč. zák., tj. upuštění od neoprávněného zásahu nebo odstranění závadného stavu v důsledku tohoto zásahu.13)
V praxi nevýdělečných organizací se však bude jednat o výjimky, častěji budou uplatňovány zdržovací a odstraňovací nároky. Těmito prostředky se neodčiňuje újma, která by již nastalým zásahem vznikla, ale do budoucna se předchází vzniku další újmy. V tomto pojetí tak uvedené nároky budou mít jistý prevenční charakter.
 
Jméno člověka v názvu právnické osoby
Třetí ze zásad, která se promítá v právní úpravě obč. zák., upravuje problematiku možnosti a podmínek pro uvedení jména člověka v názvu právnické osoby, k němuž má zvláštní vztah. Je třeba uvést, že zákon doposud tuto problematiku nijak neupravoval. Pro užití jména osoby v názvu spolku tak musí být splněny kumulativně dvě podmínky:
objektivní – zvláštní vztah spolku k tomuto člověku,
subjektivní – souhlas osoby (po smrti člověka souhlas osob v zákonem určené posloupnosti) s uvedením jména v názvu.
O zvláštní vztah se bude jednat v případě zakladatele, čestného či zasloužilého člena, člena orgánu spolku, významného sponzora či donátora,14) nebo bude existovat vazba osoby k předmětu činnosti nevýdělečné organizace.15) Bude otázkou, zda např. jméno bývalého člena spolku (zakladatele), který již s jeho činností nemá nic společného (eventuálně může působit v jiném spolku), bude stále splňovat zákonné podmínky (zvláštní vztah těchto dvou subjektů) a nebude působit na veřejnosti klamavě. Mám za to, že dikce § 133 obč. zák. je nastavena tak, aby existence zvláštního vztahu mohla být dána i mezi spolkem a bývalým členem (zakladatelem).
Občanský zákoník také řeší možnost odvolání souhlasu, případně, bude-li rodina ohrožena užitím jména, může se při takovém ohrožení a neoprávněném zásahu domáhat ochrany (upuštění od užívání tohoto jména). Komentář16) jako případy tohoto důležitého zájmu uvádí např. užívání názvu se jménem pro propagaci ve společnosti negativně vnímaných produktů či projevování tendencí u takové právnické osoby, které nebudou v souladu se zájmy rodiny.
 
Příznačný prvek v názvu právnické osoby
Občanský zákoník obsahuje i úpravu tzv. příznačného prvku v názvu. Název právnické osoby může obsahovat některý příznačný prvek názvu jiné právnické osoby, je-li pro to důvod v jejich vzájemném vztahu. I v tom případě musí být veřejnost s to oba názvy dostatečně rozlišit. Pro užití názvu (příznačného prvku) musí být splněny kumulativně tři podmínky:
určitý vzájemný vztah dvou právnických osob,
souhlas právnické osoby, jejíž název (část názvu – příznačný prvek) je užíván,
veřejnost musí být schopna tyto právnické osoby rozlišit (bude záležet nikoliv jen na subjektivním názoru těchto právnických osob, ale tato skutečnost musí být objektivně rozlišitelná).
Typicky se bude jednat o vztah mezi zakládající a zakládanou právnickou osobu, nebo o vztah (hlavního) spolku s pobočnými spolky. Tento druhý uvedený případ se promítl přímo do textu zákona, konkrétně do ust. § 228 odst. 2 obč. zák., který stanoví že:
„Název pobočného spolku musí obsahovat příznačný prvek názvu hlavního spolku a vyjádřit jeho vlastnost pobočného spolku“
. Vztah hlavního spolk+u a pobočného spolku zde vyplývá již ze samotné podstaty těchto dvou subjektů, kdy pobočný spolek je založen spolkem hlavním, má pouze omezenou právní osobnost a práva a povinnosti může nabývat jen v rozsahu určeném stanovami hlavního spolku.
Kogentní
ustanovení zákona dále říká, že název pobočného spolku musí obsahovat příznačný prvek hlavního spolku a vyjadřovat vlastnost pobočného spolku. Z tohoto ustanovení, a následně pak ze stanov týkající se zakládání pobočných spolků již bude presumován souhlas hlavního spolku s užitím „jeho“ názvu (resp. příznačného prvku) v názvu pobočného spolku.
Rozlišitelnost názvů těchto právnických osob v očích veřejnosti musí být zachována, i pokud jsou výše uvedené podmínky splněny. Název tedy nikdy nemůže být zcela totožný.17) Soudní praxe18) v minulosti řešila případ, kdy se nejednalo žádným způsobem o propojení dvou právnických osob, nebyl mezi nimi vymezen žádný vztah, přesto jedna z nich užila ve svém názvu příznačný prvek druhé z nich. Soud dovodil,
„vycházeje z názoru, že jednání, při němž si jiná osoba zvolí název s názvem právnické osoby zaměnitelným, je neoprávněným užitím názvu právnické osoby. Správně dovodil, že právě o takové neoprávněné užití názvu právnické osoby se v daném případě jedná, jestliže součástí názvu firmy žalované je název žalobce“.
Soud dovodil, že se jedná o protiprávní zásah do práva na název právnické osoby, a to za situace, kdy delikvent přivodí nebezpečí záměny s jinou právnickou osobou neoprávněným užitím názvu právnické osoby (resp. jeho příznačného, tzv. silného prvku) pro název své právnické osoby.
1) Ustanovení § 25 odst. 1 písm. a) zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, ve znění pozdějších předpisů.
2) SVEJKOVSKÝ, Jaroslav, DEVEROVÁ, Lenka a kol.
Právnické osoby v novém občanském zákoníku. Komentář.
1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2013, s. 34–35.
3) Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 31. 3. 2011, sp. zn. 23 Cdo 5152/2008.
4) SVEJKOVSKÝ, Jaroslav, DEVEROVÁ, Lenka a kol.
Právnické osoby v novém občanském zákoníku. Komentář.
1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2013, s. 42.
5) RONOVSKÁ, Kateřina, VITOUL, Vlastimil, BÍLKOVÁ, Jana a kol.
Nové spolkové právo v otázkách a odpovědích.
Praha: Leges, 2014, s. 82.
6) Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 31. 3. 2011, sp. zn. 23 Cdo 5152/2008.
7) Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 13. 1. 2011, sp. zn. 23 Cdo 2667/2008.
8) RONOVSKÁ, Kateřina, VITOUL, Vlastimil, BÍLKOVÁ, Jana a kol.
Nové spolkové právo v otázkách a odpovědích.
Praha: Leges, 2014, s. 82.
9) Rozsudek Vrchního soudu v Praze ze dne 31. 10. 1994, sp. zn. 3 Cmo 808/93, obdobně rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 12. 12. 2000, sp. zn. 29 Cdo 603/2000.
10) SVEJKOVSKÝ, Jaroslav, DEVEROVÁ, Lenka a kol.
Právnické osoby v novém občanském zákoníku. Komentář.
1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2013, s. 43.
11) RONOVSKÁ, Kateřina, VITOUL, Vlastimil, BÍLKOVÁ, Jana a kol.
Nové spolkové právo v otázkách a odpovědích.
Praha: Leges, 2014, s. 82, SVEJKOVSKÝ, Jaroslav, DEVEROVÁ, Lenka a kol. Právnické osoby v novém občanském zákoníku. Komentář. 1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2013, s. 43.
12) Ustanovení § 2988 obč. zák.
13) SVEJKOVSKÝ, Jaroslav, DEVEROVÁ, Lenka a kol.
Právnické osoby v novém občanském zákoníku. Komentář.
1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2013, s. 44.
14) Např. pobočný spolek Junák – český skaut, středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn provozuje skautskou základnu Kaprálův mlýn, kdy původně stavbu „Horního mlýna“ koupila v roce 1939 Zdena Kaprálová. Tento objekt byl komunistickým režimem zkonfiskován a paní Kaprálové vrácen až v 90. letech v restitucích. Ta jej následně dlouhodobě pronajala Junáku, a následně dcery zemřelé paní Kaprálové darovaly Mlýn skautům. Na její počest začal být užíván název Kaprálův mlýn nejprve jen pro základnu, v roce 2012 pak vznikla výše uvedená organizační jednotka (nyní pobočný spolek ve smyslu zákona).
Historie mlýna.
[online]. kapraluvmlyn.cz [cit. 22. června 2019]. Dostupné na: http://www.kapraluvmlyn.cz/?idm=28.
15) Například Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně nebo Společnost Františka Křižíka.
16) SVEJKOVSKÝ, Jaroslav, DEVEROVÁ, Lenka a kol.
Právnické osoby v novém občanském zákoníku. Komentář.
1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2013, s. 39.
17) RONOVSKÁ, Kateřina, VITOUL, Vlastimil, BÍLKOVÁ, Jana a kol.
Nové spolkové právo v otázkách a odpovědích.
Praha: Leges, 2014, s. 80.
18) Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 13. 1. 2011, sp. zn. 23 Cdo 2667/2008.