Může obecně prospěšná organizace použít prostředky z rezervního fondu na úhradu nákladů na hlavní činnost v běžném roce, nebo je vhodnější pro tyto účely zřídit speciální fond, např. fond rozvoje, ze kterého by v průběhu běžného roku byly hrazeny náklady na hlavní činnost a správu?
Otázky a odpovědi: Použití rezervního fondu u obecně prospěšné organizace
Ing.
Zdeněk
Morávek
Odpověď:
Obecně prospěšné společnosti se i nadále řídí úpravou zákona č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obecně prospěšných společnostech“), která je z tohoto pohledu poměrně stručná a obecná. Z úpravy § 2 zákona o obecně prospěšných společnostech pouze vyplývá, že výsledek hospodaření (zisk) této společnosti nesmí být použit ve prospěch zakladatelů, členů jejích orgánů nebo zaměstnanců a musí být použit na poskytování obecně prospěšných služeb, pro které byla obecně prospěšná společnost založena. Dále z § 19 odst. 1 zákona o obecně prospěšných společnostech vyplývá, že obecně prospěšná společnost je povinna ve svém účetnictví důsledně oddělit náklady a výnosy spojené s doplňkovými činnostmi, náklady a výnosy spojené s obecně prospěšnými službami a náklady a výnosy nepatřící do předchozích skupin a spojené se správou obecně prospěšné společnosti.
Zákon o obecně prospěšných společnostech ve svém posledním platném znění fondy společnosti nijak neupravuje, rezervní fond byl naposledy tímto zákonem upraven ve znění do 31. 12. 2010. I v tomto znění bylo ustanovení, že rezervní fond používá společnost nejprve ke krytí ztráty vykázané v následujících účetních obdobích, další použití fondu nijak omezeno nebylo. Domnívám se proto, že ani jedna ze zmiňovaných variant není v rozporu s platnou legislativou.