Transfery jsou specifickou oblastí veřejného sektoru a mají předpisy daná poměrně striktní pravidla pro účetní postupy. V druhém díle našeho seriálu pokračujeme ve výkladu základních postupů dle Českého účetního standardu („ČÚS“) č. 703, zrekapitulujeme vývoj a nedostatky zjištěné praxí a doplníme si příklady.
Transfery u ÚSC a PO – II. část
Ing.
Ivana
Schneiderová
Náklady, výnosy, účet 403
Pro všechny přijaté transfery územních rozpočtů se používá jen účet 672 s názvem
Výnosy vybraných místních vládních institucí z transferů.
Pro rozlišení, od koho je transfer přijímán (právní forma poskytovatele, nebo jeho zatřídění do skupiny), se bude využívat analytika. Pro všechny poskytnuté transfery územních rozpočtu je jen účet 572 s názvem
Náklady vybraných místních vládních institucí na transfery.
Pro rozlišení, „komu“ bude transfer poskytován (právní forma příjemce, nebo jeho zatřídění do skupiny), se rovněž bude využívat analytika k účtu 572. Účet 403-Transfery na pořízení dlouhodobého majetku
Ustanovení Českého účetního standardu (ČÚS) č. 703 bod 3.1. písm. f):
…investičním transferem transfer, který je určen k financování dlouhodobého majetku příjemce, který tento dlouhodobý majetek pořizuje, s výjimkou drobného dlouhodobého majetku.
Ustanovením je jasně dáno, že na účtu 403 se objeví transfer na pořízení dlouhodobého majetku (dále také „DM“) až u konečného příjemce. Ustanovení bylo doplněno na základě nejasností v případě, kdy příjemce dostal transfer na pořízení dlouhodobého majetku a ten byl účelově určen jako další transfer (nebyl však poskytovatelem určen konečný příjemce, nejednalo se o průtokový transfer). Výnos z takového transferu bude u příjemce, který je povinný k finančnímu vypořádání, na účtu 672, použití na transfer jiné osobě na pořízení DM bude přes účet 572.
Příklad 1
Město získalo investiční transfer určený na vybudování studen v okrajové části. Transfer byl určen pro vlastníky rodinných domů, kteří jej získávali za podmínek stanovených smlouvou uzavřenou s městem o poskytnutí příspěvku na pořízení dlouhodobého majetku. Transfer poskytovateli vypořádalo Město a doložilo poslání příspěvků vlastníkům rodinných domů.
Zaúčtování: příjem transferu bude investiční 42xx a položka kapitálového transferu 6xxx, přesto bude účtováno o výnosu 672 a nákladu 572.
ČÚS č. 703 platný v roce 2010 „nařizoval“ tento transfer účtovat na účet 403, což by bylo v rozporu s účelem vykázání části vlastních zdrojů na účtu 403, tato část vlastních zdrojů by se vždy měla vázat k dlouhodobému majetku.
Komplikovanější je volba výnosových, nákladových nebo zdrojových účtů u peněžních a věcných
finančních darů a u příspěvkových organizací,
proto si dovolujeme i zde rekapitulaci používaných syntetických účtů k transferům: Transfer | SU MD | SU D |
Finanční dar na provoz – příjemce | 672 | |
Finanční dar na provoz PO příjemce (ČÚS č. 704) | 414 | |
Finanční dar na provoz – poskytovatel | 572 | |
Finanční dar na pořízení DM – příjemce | 403 | |
Finanční dar na pořízení DM – poskytovatel | 572 | |
Dotace na pořízení DM vlastní zřizované PO | 401 | |
Dotace na pořízení DM od zřizovatele – příjemcem je PO | 401 | |
– PO účtuje zároveň převod na investiční fond | 401 | 416 |
Věcný dar na provoz – poskytovatel | 543 | |
Věcný dar DM – příjemce | 401 | |
Bezúplatný převod DM od ÚVI prokazatelně pořízený z dotace z EU nebo ze zahraničí – příjemce | 403 |
Podrozvahové účty a transfery
Na úvod k problematice transferů a podrozvahových účtů připomínáme, že příspěvkové organizace vedoucí účetnictví ve zjednodušeném rozsahu nejsou povinny podrozvahové účty používat.
Krátkodobost a dlouhodobost u podrozvahových účtů
Novelou vyhlášky č. 410/2009 Sb. s účinností od 1. 1. 2012 došlo ke sjednocení náhledu na dlouhodobost a krátkodobost podrozvahy a rozvahy. Podrozvahové podmíněné pohledávky a závazky řeší § 48 odst. 6:
(6) Není-li dále stanoveno jinak, za krátkodobé se pro účely této vyhlášky považují takové podmíněné pohledávky a podmíněné závazky, u nichž účetní jednotka předpokládá, že splnění všech podmínek pro provedení účetního zápisu v hlavní knize nastane
v období do jednoho roku včetně,
ostatní podmíněné pohledávky a podmíněné závazky se považují za dlouhodobé.Při volbě účtu podrozvahy tedy řešíme, zda přesun do rozvahy očekáváme do 12 měsíců včetně, pak volíme účet s textem „krátkodobý(á)“, nebo zda přesun do rozvahy očekáváme nad 12 měsíců, pak volíme účet s textem „dlouhodobý(á)“. Pod pojmem „přesun do rozvahy“ budeme chápat vypořádání konečného zůstatku podrozvahového účtu ke smlouvě, nebo rozhodnutí na transfer, tedy okamžik předpisu transferu na účty 34x do rozvahy (
Poznámka:
Hodnoty z podrozvahy se průběžně vyřazují v případě přijetí záloh na transfer, ale vyhodnocování „doby pobytu na podrozvaze“ ve vztahu k odhadům, kdy budou přijaty zálohy, by vedlo k nepřehlednosti účetnictví, proto doporučujeme akceptovat pravidlo termínu konečného vypořádání).Doporučujeme u transferů na podrozvaze rozhodovat o krátkodobosti nebo dlouhodobosti dle data konečného vypořádání
dotace
určeného smlouvou nebo rozhodnutím, bez ohledu na časové odhady, kdy budou přicházet zálohy na transfery. Významnost a podrozvaha
Ustanovení ČÚS č. 701 o významnosti z hlediska účtování na podrozvahových účtech se týká i transferů. Zpravidla mají účetní jednotky pro účtování na podrozvaze stanovenou hranici 50 000 Kč až 300 000 Kč dle velikosti účetní jednotky. I zde lze vycházet z hodnoty 260 000 Kč, nebo 0,3 % aktiv netto za minulá období. V případě, že je u ÚSC vyšší četnost menších poskytovaných transferů, je vhodné hranici stanovit na nižší úrovni (významnost volíme v nepřímé úměrnosti – vyšší výskyt = nižší hranice). Hladiny významnosti pro účtování na podrozvaze je potřeba upravit vnitroorganizační normou.
Jedinou výjimkou je ustanovení bodu 6.7. ČÚS č. 701 (poslední věta), podle kterého se za významnou považuje vždy informace o transferu, který se z části, nebo zcela týká prostředků ze zahraničí.
Účtování na podrozvaze na podmíněných pohledávkách v případě, že jsme budoucími příjemci transferu:
1.
Když podáváme žádost o přiznání transferu ze zahraničí, tak ve výši podané žádosti (bod 4.4 ČÚS č. 703), a to na účet 913, nebo 953.
2.
Vždy, když přijmeme rozhodnutí o přiznání transferu, smlouvu o poskytnutí příspěvku, grantu,
dotace
(účet 915 nebo 955).3.
Když máme uznatelné náklady a na transfer (na jejich náhradu formou
dotace
) máme nárok ze zákona (například změna územního plánu, která je vyvolána změnou zásad rozvoje kraje). Toto nebude časté. Naopak na podrozvaze neúčtujeme:
–
pokud nemáme transfer oficiálně přiznaný, například jen k podání žádosti (výjimkou je transfer ze zahraničí), nebo když máme jen „nepotvrzený“ příslib, případně jen „registraci“ akce,
–
pohledávky z průtokových transferů, i když je na ně rozhodnutí nebo smlouva,
–
o transferech, na které je smlouva, rozhodnutí a zároveň nejsou určeny k vypořádání, toto se účtuje již přímo jako pohledávka v rozvaze (v případě, že je transfer, který není určen k vypořádání, přijat na více účetních období, případně na zásoby, účtuje se
přes účet 384-Výnosy příštích období,
tj. transfer „akruálně“ časově rozlišujeme).Poznámka:
Jen doplňujeme, že je v praxi možné účtovat o zálohách z transferů, i když ještě není smlouva na transfer podepsána a evidována na podrozvaze. Zápis na podrozvaze není nezbytně prvním účetním zápisem k příslušnému transferu.
Účtování na podrozvaze na podmíněných závazcích v případě, že jsme poskytovateli transferu:
1.
Vždy, když je již podepsaná smlouva o poskytnutí
dotace
, příspěvku, grantu a transfer je určen k vypořádání. Volíme účty 916 nebo 956. S přihlédnutím ke zvolené hranici významnosti o účtování na podrozvaze.2.
V ostatních analogických případech u příjemce dle bodu 3, ale jen pokud budeme mít informaci od příjemce o vzniku podmíněné pohledávky z transferu (výjimečné situace).
Na podrozvaze neúčtujeme:
–
O transferu poskytovaném, který není určen k vypořádání. U tohoto typu transferu účtujeme rovnou o závazku v rozvaze (i když je transfer poskytnut na více období, jen náklad bude časově rozlišen dle počtu období, na který je transfer poskytnut).
–
O závazcích z podmíněných závazků z průtokových transferů.
Transfery, doplňující problematika
Tato kapitola je zařazena jako inspirace pro řešení problémů s transfery souvisejícími.
Jedná se o oblast rozhodování, zda se jedná o transfer investiční, nebo neinvestiční. Také se dotkneme problematiky uznatelnosti DPH. Problematika není specificky účetní, přesto pro vysoké riziko finančních škod je alespoň stručně popsána.
Transfer investiční a neinvestiční
Ze smluv o poskytnutí transferů často nelze vyčíst, zda poskytovatel určuje transfer na provozní náklady, nebo na pořízení dlouhodobého majetku. Někdy lze získat tuto informaci ze žádosti o transfer, někdy poskytne informaci poskytovatel (ale stává se, že chybně). Často se transferový titul dozvíme až ve chvíli přijetí
dotace
, kdy je ve variabilním symbolu při přeposlání transferu uvedena položka investiční (42xx). Situace v dotačních titulech ve vazbě na účetní předpisy je celkově velmi tristní.Poznámka:
Nyní alespoň stručně účetní teorie. Investiční
dotace
by měla být dotací na pořízení dlouhodobého majetku, který je definován účetními předpisy. Je zřejmé, že evidovat majetek typu „Demolice domu“ v hodnotě 7 mil. Kč, „Spáleniště větví“ za 2 mil. Kč nebo „Kapalinu v rybníku“ za 1,5 mil. nelze. Často se také stane, že je poskytnuta dotace
neinvestiční na výdaje související s pořízením dlouhodobého majetku,například na projekty a inženýrské činnosti je poskytnuta dotace
neinvestiční, investiční dotace
je jen na stavební části. Při snaze vyhovět nesprávnému dotačnímu titulu bychom výrazně narušili vypovídací schopnost výkazů o majetku obce a zároveň bychom porušili účetní předpisy. Možné pokuty za nedodržení účetních předpisů jsou především pro obce, které evidují významný majetek, obrovské, 3 % nebo 6 % celkové hodnoty aktiv. Již u menších měst se může jednat řádově o desítky mil. Kč. Na druhou stranu bývá při nedodržení dotačního titulu nařízena plná vratka
dotace
a penále. Na vině chybně nadefinovaného transferového titulu jsou často i externí dodavatelé zpracování žádosti o transfery, kteří jsou sice výborně obeznámeni s procesními postupy, ale chybí jím účetní znalosti, což se pak projeví například chybně vyplněnými formuláři na žádosti, z kterých se automaticky vygeneruje chybný transferový titul. Část viny nesou i sami poskytovatelé dotací.
Prvotně vždy doporučujeme, aby nebyla žádost o transfer podána před vyjádřením účetních pracovníků k definování předmětu transferového titulu (definování budoucího dlouhodobého majetku, nebo určení nákladů).
Pokud je již transferový titul rozdílný od skutečného obsahu plnění, je několik možností postupu:
–
Pokusit se o změnu účelu transferu. Ne vždy je to však možné, někde je pokus o změnu účelu spojen i s rizikem ztráty nároku na transfer.
–
Účtovat (volit syntetické účty i položky dle rozpočtové skladby) v souladu s transferovým titulem a následně z důvodu věrného obrazu účetnictví provést opravy na soulad se skutečností. Zvolený postup protokolárně zaznamenat s argumentací znění účetních předpisů.
–
V případě možnosti volby volit spíše pořízení dlouhodobého majetku, a to z jednoduchého důvodu. Splnění transferových smluv kontrolují finanční úřady, které tendenčně dávají přednost pořízení dlouhodobého majetku před provozním nákladem, pravděpodobně z důvodu profesionální deformace soustředěním se na daňové úniky. (Výjimku tvoří například
dotace
z programů rozvoje lidských zdrojů, které jsou přednostně určeny na provozní náklady, především mzdové, a pořízení dlouhodobého majetku je zpravidla omezeno stanovením určitým procentním podílem na celkové výši transferu). Transfery a daň z přidané hodnoty
Problematika se týká především plátců DPH. Pokud podávají žádosti o transfer plátci DPH, bývá DPH často neuznatelným výdajem, a to i v případech, kdy nemá ÚSC nebo PO nárok na odpočet, protože se jedná
dotace
přímo související s činnostmi, které nejsou z pohledu DPH činnostmi ekonomickými (například výkon veřejné správy), či činnostmi od DPH osvobozenými bez nároku na odpočet daně. Vlastní zdroje se pak z 10–20% zvyšují na 30–40%, což je určitě významný rozdíl. Je potřeba si riziko neuznání DPH ve vztahu k transferu uvědomit včas a řádně zdokladovat poskytovatelům nemožnost uplatnění nároku na odpočet, případně daňově optimalizovat jinými způsoby.I zde je někdy chyba na straně dodavatelů zpracování žádosti, kteří nejsou s problematikou DPH u neziskových subjektů dostatečně obeznámeni, a automaticky u plátců DPH přiřazují neuznatelnost daně. Často je však neuznatelnost DPH dána přímo vyhlášeným programem k transferu, což není možné ovlivnit.
Pravděpodobně největším problémem v této oblasti jsou situace, kdy příjemci dotací mají pouze částečný nárok na odpočet DPH v důsledku krácení odpočtu poměrem [§ 75 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“ )], nebo koeficientem (§ 76 zákona o DPH). Bohužel drtivá většina poskytovatelů dotací není schopna tuto variantu ve svých rozhodnutích zohlednit a proplatit nárokované DPH částečně. Subjektům snažícím se takový vztah ošetřit nezbývá zpravidla nic jiného, než se pokusit modifikovat způsob užívání příslušného majetku tak, aby existoval vztah buď znemožňující uplatnění odpočtu DPH, nebo naopak umožňující plný odpočet daně (například prostřednictvím nájemních vztahů či na druhou stranu smluv o výpůjčce). Situace se však postupně zlepšují, největší problémy jsou asi u dotací z Ministerstva kultury.
Určité problémy jsou i s přenesenou daňovou povinností v případech, kdy je DPH z přenesené daňové povinnosti uznatelné. Postup si ukážeme na příkladu:
Příklad 2
Citace dopisu obce:
„Ke konci loňského roku jsem řešila stejný problém s PDP a vyúčtováním
dotace
pro SZIF, protože oni chtěli doložit platbu i DPH z přenesené daňové povinnosti. Jsme čtvrtletní plátci, proto bych tuto platbu mohla doložit až v lednu, což bylo pozdě, protože jsem potřebovala mít vyúčtované výdaje k dotaci do konce kalendářního roku. Zavolala jsem si na FÚ a dohodla se, že platbu pošlu hned a paní mi na to řekla, že si to na FÚ budou evidovat jako předplacení daně. Měla jsem tedy výpis z účtu s přesnou částkou, kterou jsem potřebovala doložit do vyúčtování a v lednu jsem odevzdala DPH o tuto částku menší. Nebyl vůbec žádný problém.“ČÚS č. 703 a přehled řešených oblastí
Účetní jednotky si často stěžují na nepřehlednost ČÚS č. 703 transfery. Následující podkapitoly se budou věnovat účetním postupům, a proto si dovolujeme nejprve zařadit přehled bodů ČÚS ve vazbě na zvolená účetní řešení v příkladech.
Řešené oblasti | Bod ČÚS č. 703 | Poznámka |
SPOLEČNÉ | | |
Pojem transfer | 3.1., písm. a) | |
Pojem poskytovatel | 3.1., písm.b) | |
Pojem příjemce | 3.1., písm. c) | |
Pojem průtokový transfer | 3.1., písm. d) | |
Pojem zprostředkovatel | 3.1., písm. e) | |
Pojem investiční transfer | 3.1., písm. f) | |
Čerpací účty | 3.2. | Řeší se stejně jako transfer |
Kolize s ČÚS č. 704 | 3.3. | Týká se více příspěvkových organizací, ČÚS č. 704 má přednost před ČÚS č. 703 |
Definování zálohy na transfer | 3.4. | |
Okamžik odúčtování z podrozvahy | 4.9. | |
Časové rozlišení v průběhu roku | 4.10. | |
POSKYTOVATEL | | |
Povinnost účtování na podrozvaze | 4.1. | |
Okamžik vzniku závazku | 4.2. | |
Povinnost účtování na dohadě (389) | 4.3. | Lze vyžádat informaci od příjemce |
Účtování transferů s povinností FV | 5.2. | |
Účtování transferů bez povinností FV | 5.4. | |
PŘÍJEMCE | | |
Povinnost účtování na podrozvaze | 4.4. | K datu podání žádosti o transfer k subjektu se sídlem v zahraničí |
Povinnost účtování na podrozvaze | 4.5. | Určitá a významná skutečnost zakládající možnost přijetí transferu |
Povinnost účtování na dohadě (388) | 4.6. | |
Vznik pohledávky z transferu | 4.7. | |
Povinná analytika zahraničních transferů | 4.8. | |
Časové rozlišení transferu na zásoby | 4.11. | |
Transfer v cizí měně | 4.12. | Kurzové rozdíly ze změny ocenění vlivem přepočtů |
Účtování transferů s povinností FV | 5.3. | |
Účtování transferů bez povinností FV | 5.5. | |
ZPROSTŘEDKOVATEL | | |
Postupy účtování | 5.1. | |
Příklady účtování o transferech ÚSC
Příjemce (ÚSC)
Účtování o transferech, které nejsou průtokové
A) Transfer není určen k vypořádání
O transferu se nebude účtovat na podrozvaze, vše se zaúčtuje přes rozvahové účty. Náklady lze časově rozlišit i v průběhu roku.
Příklad 3
Příklad na souhrnný dotační vztah
Předpis příjmů, OUUP* k datu přijetí rozpisu
dotace
od krajského úřadu, najednou na celý rok: SU | AU | Odpa | Položka | N+Z | MD | D | |
346-Pohledávky za ústředními rozpočty | 346 | XX | 120 | ||||
672-Výnosy územních rozpočtů z transferů | 672 | XX | 120 | ||||
Příjem dotace měsíčně ve výši 1/12 | 231 | XX | bez | 4112 | 10 | ||
| 346 | XX | 10 |
*Okamžik uskutečnění účetního případu
Pro některá města je představa, že zaúčtují výnos ihned v lednu v celkové výši na celý rok, z hlediska průběžného vyhodnocení výsledků hospodaření nepřijatelná. Jedná se o případ vedený v rozvaze, tedy zbývá pouze možnost využití metody časového rozlišení (ČÚS č. 703 umožňuje v bodě 4.10):
Účetní případ | SU | AU | Odpa | Položka | N+Z | MD | D |
346-Pohledávky za ÚVI | 346 | XX | 120 | ||||
672-Výnosy VÚVI z transferů dle rozpisu 1/12 | 672 | XX | 10 | ||||
Za účelem vyhodnocení VH k uzavřenému měsíci (není povinné) provedeme časové rozlišení | 384 | XX | 110 | ||||
Příjem dotace na ZBÚ | 231 | XX | bez | 4112 | 10 | ||
346 | XX | 10 | |||||
Každý měsíc rozpuštění výnosů příštích období | 384 | XX | 10 | ||||
672 | XX | 10 |
Varianty účetních zápisů:
–
Pohledávka za krajem, Dobrovolnou sportovní organizací (DSO), Regionální radou regionů soudržnosti (RRRS)
– účet 348.
–
Transfer bez vypořádání investiční
– místo účtu 672 volíme účet 403
(výjimečné, někdy od DSO), pak položka příjmová bude začínat 42xx.B) Transfer je určen k vypořádání
Dvě úrovně účtování – podrozvaha a rozvaha
1. úroveň – Podrozvaha
V případě, že přijmeme rozhodnutí (ISPROFIN), smlouvu o přijetí
dotace
, grantu nebo příspěvku, a to na transfer, který je k vypořádání, tak tento dokument považujeme za „skutečnost, která je natolik určitá, že zakládá možnost přijetí transferu s povinností vypořádání“ a účtujeme na podrozvahu podmíněnou pohledávku; na účet 915 v případě, že se předpokládá vypořádání transferu do 12 měsíců včetně od data přijetí smlouvy nebo rozhodnutí:
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
915 | A | – | XXX | 100 | |||||
999 | A | – | 100 |
Na účet 943, pokud se předpokládá, že k vypořádání transferu dojde
až nad 12 měsíců od data přijetí smlouvy nebo rozhodnutí:
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
955 | A | – | XXX | 100 | |||||
999 | A | – | 100 |
Upozornění!
Z podrozvahy odúčtujeme (vyřadíme) ve chvíli, kdy účtujeme o příslušném transferu v rozvaze buď na účet 374, 472 (přijetí zálohy na transfer) nebo na účet 346, 348!
2. úroveň – Rozvaha
B.1. Transfer není poskytován formou zálohy, je v režimu
ex post
, transfer je poskytován jednorázově po vypořádání B.1.1. Vypořádání v průběhu období nebo do zpracování závěrky za běžný rok, známe přesnou výši
Okamžik uskutečnění účetního případu – obec má náklady (výdaje) ve vztahu k transferu, zpracovala vypořádání a žádá o proplacení. Okamžikem uskutečnění účetního případu je datum žádosti o proplacení, nebo datum zaslání finančního vypořádání poskytovateli, případně datum přijetí avíza nebo zprávy od poskytovatele o uznání výše vypořádání (o vypořádání by mělo být účtováno na základě skutečnosti, která dokládá oprávněnost výše vypořádaného transferu, anebo je alespoň vysoká pravděpodobnost uznání výše vypořádaného transferu – viz výše uvedený rozbor).
Účetní jednotka zná výši transferu buď během účetního období, nebo ji zjistí na základě finančního vypořádání v době, kdy ještě není odevzdána účetní závěrka a může zaúčtovat do běžného období s datem k 31. 12.
Předpis pohledávky:
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
348 | A | XXX | 100 | ||||||
672 | A | XXX | 100 |
A zároveň odúčtování z podrozvahy: MD 999/D 955 (D 915)
Příjem transferu:
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
231 | A | 41xx | XXXXX | 100 | |||||
348 | A | XXX | 100 |
Varianty účetních zápisů:
-
Investiční
– místo účtu 672 volíme účet dotace
403
, příjmové položky 42xx
.-
Pohledávka za ústředními rozpočty
– účet 346
.-
Před vypořádáním je účtováno o dohadné položce aktivní ke krytí konkrétního nákladu ve věcné a časové souvislosti (MD 388/D 672) a předpis pohledávky při vypořádání je účtován MD 348/D 388.
B.1.2. Vypořádání proběhne v následujícím účetním období, neznáme přesnou výši k datu závěrky
Předpis pohledávky bude ve výši uznatelných nákladů v běžném období krát podíl
dotace
, například uznatelné náklady, účty 5xx, jsou celkem ve výši 100, dotace
je přislíbena ve výši 90 % uznatelných nákladů, pak výnos 672 bude ve výši 90; účtujeme dohadu z důvodu vykázání věcné a časové souvislosti nákladů s výnosy (akruální princip)Zaúčtování dohady:
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
388 | A | XXX | 90 | ||||||
672 | A | XXX | 90 |
K účtování o dohadě neúčtujeme na podrozvaze.
Účtování v následujícím období, transfer je vypořádán, známe přesnou výši:
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
348 | A | XXX | 88 | ||||||
672 | A | XXX | –2 | ||||||
388 | A | XXX | 90 |
A zároveň k předpisu pohledávky odúčtujeme z podrozvahy: MD 999/D 955 (D 915)
Příjem transferu standardně:
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
231 | A | 41xx | XXXXX | 88 | |||||
348 | A | XXX | 88 |
Varianty účetních zápisů:
-
Investiční
místo účtu 672 volíme účetdotace
– 403,
příjmové položky pak 42xx.
-
Pohledávka za ústředními rozpočty –
účet 346.
B.2. Transfer je poskytován formou zálohy, zálohy jsou poskytovány jednorázově při zahájení čerpání (výjimečně), nebo průběžně při dílčích plněních (žádosti o platbu)
Jedná se o případy, kdy
dotace
bude poskytována před jejím vypořádáním například na základě dílčího plnění. Příklad 4
Rámcová smlouva na transfer je ve výši 250 zaúčtována v podrozvaze zápisem MD 955 (915)/D 999
Příjem zálohy (buď přímo zálohy při zahájení čerpání, nebo na základě požadavku o platbu při dílčím plnění):
Poznámka:
Nárokování transferu na základě dílčího plnění by nemělo být považováno za vypořádání, pokud může dojít ke změně nároku při dalších dílčích plněních. Proto k datu požadavku na dílčí plnění nepředepisujeme pohledávku, požadovaná dílčí platba zůstává v podrozvaze a z podrozvahy se odúčtuje až k přijetí transferu (zálohy). Zůstatek podrozvahové podmíněné pohledávky tedy bude vždy ve výši očekávané celkové platby ve vztahu k transferu minus již přijaté zálohy na transfer.
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
231 | A | 4xxx | XXXXX | 150 | |||||
374 (472) | A | XXX | 150 |
Upozornění!
K příjmu zálohy zároveň
vyřazujeme
z podrozvahy podmíněnou pohledávku ve výši přijaté zálohy (MD 999//D 915 nebo 955)!Vždy nejméně ke
konci běžného období
ve výši plnění uznatelných výdajů násobených % krytí výdajů transferem účtujeme o dohadě:Poznámka:
Lze účtovat i v průběhu roku ke čtvrtletí, týká se především účetních jednotek, které mají úvěry a předkládají čtvrtletní výkazy bankám.
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
388 | A | XXX | 150 | ||||||
672 (403) | A | XXX | 150 |
Záloha na účtu 374 nebo 472 (je možné na obou účtech viz změny k transferům od roku 2012) zůstává až do vypořádání! K zaúčtování dohady se záloha nezúčtovává.
Vypořádání celkové
dotace
v následujícím období – předpis pohledávky a zrušení dohady: SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
346 | A | XXX | 250 | ||||||
672 | A | XXX | 100 | ||||||
388 | A | XXX | 150 |
A zároveň odúčtování zbývající části nad zálohu (374,472) z podrozvahy: MD 999/D 955 (915). Do nuly! Bez ohledu na výši
dotace
po vypořádání. V tomto příkladu tedy ve výši 100. Účetní zápis k vypořádání
dotace
pokračuje zúčtováním pohledávky z vyúčtování transferu se závazkem ze zálohy: SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
374 (472) | A | XXX | 150 | ||||||
346 | A | XXX | 150 |
Příjem doplatku transferu již standardně:
SU | AU | OdPa | Pol | ZJ | UZ | ORJ | ORG | MD | D |
231 | A | 41xx | XXXXX | 100 | |||||
346 | A | XXX | 100 |
Vysvětlivky ke zkratkám použitým v tabulkách článku:
AU – analytický účet
DM – dlouhodobý majetek
FV – finanční vypořádání
ORJ – organizační jednotka
PO – příspěvková organizace
SU – syntetický účet
ÚSC - Územně samosprávné celky
ÚVI – ústřední vládní instituce
VH – výsledek hospodaření
VÚVI – vybrané ústřední vládní instituce
ZJ – záznamová jednotka
ZBÚ – základní běžný účet
Transfery u ÚSC a PO, 1. část
Transfery u ÚSC a PO, 2. část
Transfery u ÚSC a PO, 3. část
Transfery u ÚSC a PO, 4. část
Transfery u ÚSC a PO, 5. část