Doposud máme „staré“ stanovy upravené podle zákona o vlastnictví bytů a vzorových stanov. Můžeme používat tyto stanovy? Co se stane, když je neupravíme dle nového občanského zákoníku ? Pamatuje na tuto situaci nový občanský zákoník ? Stále máme „staré“ stanovy, kterými právními předpisy se máme řídit? Dotaz čtenáře je z roku 2017.
Otázky a odpovědi: Stanovy SVJ a „nový“ občanský zákoník
JUDr.
Jitka
Kocianová
Odpověď:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „NOZ“), účinný od 1. 1. 2014, upravuje problematiku přechodu staré právní úpravy na novou právní úpravu v § 3041. V § 3041 odst. 1 NOZ je uvedeno:
„(1) Právní povaha právnických osob upravených tímto zákonem se řídí ustanoveními tohoto zákona ode dne nabytí jeho účinnosti. Bylo-li přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona zahájeno řízení o zápisu právnické osoby do veřejného rejstříku, dokončí se podle dosavadních právních předpisů; odporuje-li však zakladatelské právní jednání učiněné přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona dosavadním právním předpisům, považuje se za platné, vyhovuje-li ustanovením tohoto zákona.“
Konkrétně tato úprava znamená, že právnické osoby, které NOZ upravuje, tedy i společenství vlastníků, se budou ustanoveními tohoto zákona řídit ode dne jeho účinnosti (tj. od 1. 1. 2014) bez ohledu na to, kdy vznikly a zda již podstoupily transformaci svých vnitřních právních poměrů režimu tohoto zákona, anebo dosud nikoli.
V § 3041 odst. 2 NOZ je dále zakotveno:
„(2) Ustanovení společenské smlouvy nebo statutu právnických osob uvedených v odstavci 1, která odporují donucujícím ustanovením tohoto zákona, pozbývají závaznosti dnem nabytí jeho účinnosti; právnická osoba přizpůsobí do tří let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona společenskou smlouvu nebo statut úpravě tohoto zákona a doručí je orgánu veřejné moci, který vede veřejný rejstřík, do něhož je právnická osoba zapsána. Neučiní-li tak, příslušný orgán veřejné moci ji k tomu vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu ke splnění této povinnosti; uplyne-li dodatečná lhůta marně, soud právnickou osobu na návrh orgánu veřejné moci nebo osoby, která na tom osvědčí právní zájem, zruší a nařídí její likvidaci.“
Z uvedeného vyplývá, že režimu NOZ jsou podřízeny výše uvedené právnické osoby i tehdy, pokud nepřizpůsobí ve tříleté lhůtě stanovené v § 3041 odst. 2 NOZ (tj. do 31. 12. 2016) svá zakladatelská právní jednání požadavkům tohoto zákona.
Společenství vlastníků jednotek, jež vznikly jako právnická osoba do 31. 12. 2013, jsou povinny v zákonné prekluzívní lhůtě tří let od účinnosti tohoto zákona (tj. do 31. 12. 2016):
–
přizpůsobit svá zakladatelská právní jednání (rozumí se tím stanovy společenství vlastníků) požadavkům tohoto zákona, a
–
doručit je k založení do sbírky listin veřejného rejstříku – rejstřík společenství vlastníků dle zákona č. 304/2013 Sb., v němž jsou zapsány.
Dodáváme, že u poslední věty za středníkem § 3041 odst. 2 NOZ je dána výjimka pro odborové organizace a společenství vlastníků, kterým sice rejstříkový soud může uložit pokutu až do výše 100 000 Kč (viz § 104 zákona č. 304/2013 Sb.), ale nemůže je zlikvidovat.
Pro společenství vlastníků tedy platí, že byly do 31. 12. 2016 povinny své stanovy přizpůsobit ustanovením NOZ. V případě, že tak určité společenství vlastníků neučinilo, je i tak podřízeno příslušným ustanovením NOZ a logicky také všem dalším právním předpisům, které se problematiky společenství vlastníků dotýkají, tedy například i zákonu č. 67/2013 Sb., nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím, zákonu č. 563/ /1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o účetnictví“), atd. Navíc tomuto konkrétnímu společenství vlastníků hrozí i to, že rejstříkový soud, zjistí-li, že dosud toto společenství vlastníků nepřizpůsobilo své stanovy podmínkám NOZ, vyzve společenství vlastníků k odstranění závadného stavu, a pokud společenství nesjedná v dodatečné přiměřené lhůtě soudem uložené nápravu, uloží rejstříkový soud společenství vlastníků pokutu, jak již bylo výše uvedeno.
Připomínáme, že v souladu se zákonem o účetnictví s účinností od 1. 1. 2016 mají SVJ povinnost zveřejnit účetní závěrku uložením do sbírky listin v rejstříku společenství vlastníků. Tato povinnost platí i zpětně, a to:
–
do 31. 3. 2016 je povinnost uložit do sbírky listin závěrku za rok 2014,
–
do 30. 11. 2017 je povinnost uložit do sbírky listin závěrku za rok 2015,
–
každou následující závěrku je povinnost uložit do sbírky listin nejpozději do 12 měsíců po skončení účetního období (například závěrku za rok 2016 je potřeba uložit do 31. 12. 2017).