Zveřejňování účetních závěrek nevýdělečných organizací

Vydáno: 6 minut čtení

Na základě zákona č. 221/2015 Sb. , kterým se mění zákon č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, vznikla některým subjektům zapisovaným do veřejného rejstříku s účinností od 1. 1. 2016 nová povinnost, a sice povinnost zveřejňovat účetní závěrky ve svírce listin veřejného rejstříku, kde jsou tyto subjekty vedeny. Nově se problematika dotýká zejména neziskového sektoru.

Zveřejňování účetních závěrek nevýdělečných organizací
JUDr.
Václav
Dobrozemský
Do 31. 12. 2015 měly povinnost zveřejňovat účetní závěrku účetní jednotky stanovené zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZU“), subjekty zapsané v obchodním rejstříku a subjekty, kterým to stanoví zvláštní právní předpis. Dnem 1. 1. 2016 nabyla účinnosti novela ZU, která tuto povinnost stanovila všem subjektům zapisovaným do veřejného rejstříku. Fakticky tak došlo k rozšíření této povinnosti i pro subjekty, které doposud tuto povinnost neměly vzhledem ke skutečnosti, že se nezapisovaly do obchodního rejstříku. Tato nová povinnost se týká zejména spolků, které se od 1. 1. 2014 zapisují do spolkového rejstříku, což je jeden z typů veřejného rejstříku.
 
Lhůty pro zveřejnění
Zákon rozlišuje lhůtu pro zveřejnění účetní závěrky (a výroční zprávy) u účetních jednotek, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, a které tuto povinnost nemají. U prvně uvedených je lhůta stanovena do 30 dnů od ověření těchto dokumentů auditorem a po schválení k tomu příslušným orgánem podle zvláštních právních předpisů, pokud zvláštní právní předpisy nestanoví jinak, nejpozději však do 12 měsíců od rozvahového dne zveřejňované účetní závěrky bez ohledu na to, zda byly tyto účetní záznamy uvedeným způsobem schváleny.
Ostatní účetní jednotky zveřejňují účetní závěrku (a výroční zprávu) jejich uložením do Sbírky listin nejpozději do 30 dnů po schválení k tomu příslušným orgánem, nejpozději však do 12 měsíců od rozvahového dne zveřejňované účetní závěrky bez ohledu na to, zda byly tyto účetní záznamy uvedeným způsobem schváleny. Bude-li se jednat o účetní období roku 2016, je rozvahovým dnem 31. 12. 2016; povinnost zveřejnit účetní závěrku bude třeba splnit nejpozději do 31. 12. 2017.
Upozornění!
Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty, pokud jim tuto povinnost nestanoví zvláštní právní předpis.
 
Kategorizace účetních jednotek
Mikro účetní
jednotkou
je ta, která k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň dvě z uvedených hraničních hodnot:
a)
aktiva celkem 9 000 000 Kč,
b)
roční úhrn čistého obratu 18 000 000 Kč,
c)
průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 10.
Malou účetní jednotkou
je ta, která není mikro účetní jednotkou a k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň dvě z uvedených hraničních hodnot:
a)
aktiva celkem 100 000 000 Kč,
b)
roční úhrn čistého obratu 200 000 000 Kč,
c)
průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 50.
Střední účetní jednotkou
je ta, která není mikro účetní jednotkou ani malou účetní jednotkou a k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň dvě z uvedených hraničních hodnot:
a)
aktiva celkem 500 000 000 Kč,
b)
roční úhrn čistého obratu 1 000 000 000 Kč,
c)
průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 250.
Velkou účetní jednotkou
je ta, která k rozvahovému dni překračuje alespoň dvě z uvedených hraničních hodnot:
a)
aktiva celkem 500 000 000 Kč,
b)
roční úhrn čistého obratu 1 000 000 000 Kč,
c)
průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 250.
 
Povinnost ověření auditorem
Řádnou nebo mimořádnou účetní závěrku ověřenou auditorem jsou z pohledu nevýdělečných organizací povinny mít účetní jednotky:
kterým tuto povinnost stanoví zvláštní právní předpis,1)
střední účetní jednotky,
ostatní, malé účetní jednotky, pokud k rozvahovému dni účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího, překročily nebo již dosáhly alespoň dvě hodnoty
1.
aktiva celkem 40 000 000 Kč,
2.
roční úhrn čistého obratu 80 000 000 Kč,
3.
průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 50.
 
Další povinnosti zveřejnění ve Sbírce listin
Novela ZU obsahuje i ustanovení, na základě kterého jsou účetní jednotky povinny zveřejnit účetní závěrky i za období před účinností výše uvedené novely.
Účetní jednotky, které se zapisují do veřejného rejstříku a nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenu auditorem, zveřejňují účetní závěrku a výroční zprávu za účetní období,
které započalo v roce 2014, jejich uložením do Sbírky listin nejpozději do 31. 3. 2016,
které započalo v roce 2015, jejich uložením do Sbírky listin nejpozději do 30. 11. 2017.
Co se týče samotného vkládání, resp. zasílání, listin do sbírky listin rejstříkového soudu, je k dispozici návod (technická specifikace) pro předávání digitalizovaných listin. Je třeba, aby zapsaná účetní jednotka zaslala rejstříkovému soudu listiny v elektronické podobě v datovém formátu Portable Document Format (PDF), a to některým z těchto způsobů:
datovou schránkou
(podání nemusí být elektronicky podepsáno, pakliže je odesíláno z datové schránky zapsané osoby; pakliže jej odesílá jiný subjekt, např. statutární orgán ze své „osobní“ datové schránky, zmocněnec – např. advokát, daňový poradce apod., podání musí být podepsáno zaručeným elektronickým podpisem nebo musí být přiložena elektronicky podepsaná plná moc, popř. plná moc, u které byla provedena autorizovaná
konverze
),
na elektronickou adresu soudu
(e-mailem, podání musí být elektronický podepsáno),
prostřednictvím online podání do Sbírky listin
dostupného přes https://or.justice.cz/ias/ui/podani (podání musí být elektronický podepsáno),
webovou aplikací ePodatelna
dostupnou z www.justice.cz (podání musí být elektronický podepsáno),
na technických nosičích dat
CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW (k tomuto musí být přiložen průvodní dopis, který vlastnoručně podepíše statutární orgán; pokud listinu zasílá jiná než zapsaná osoba, musí být přiložena podepsaná plná moc nebo odkaz na plnou moc, která je již u soudu založena).
1) Např. § 341 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „NOZ“), který tuto povinnost stanoví nadacím, jejichž nadační
kapitál
nebo obrat nadace v uplynulém účetním období dosáhl výše alespoň 5 mil. Kč, a v případě, rozhoduje-li se podle účetní závěrky o zvýšení nebo snížení nadačního kapitálu, nebo o přeměně nadace. Např. § 415 odst. 2 NOZ: účetní závěrku ústavu ověřuje
auditor
, pokud mu to ukládá zakladatelské právní jednání nebo statut, anebo pokud výše čistého obratu ústavu překročí 10 mil. Kč. V těchto případech
auditor
ověřuje i výroční zprávu ústavu.