Nový auditorský standard KAČR č. 52 - přezkoumání hospodaření

Vydáno: 8 minut čtení

Rok 2010 byl rokem převratným nejen v oblasti reformy veřejných financí, ale i v oblasti úprav metodiky, kterou se řídí auditor, pokud provádí přezkoumání hospodaření územních samosprávných celků, tj. obcí a dobrovolných svazků obcí.

Nový auditorský standard KAČR č. 52 – přezkoumání hospodaření
Martina
Smetanová
Výbor pro veřejný sektor KAČR
 
Přezkoumání hospodaření
Z platné legislativy tj. zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů, vyplývá, že každá obec na území České republiky (včetně hlavního města Prahy, městských částí hlavního města Prahy a dobrovolných svazků obcí) je povinna nechat si své hospodaření za uplynulý kalendářní rok přezkoumat.
Toto přezkoumání provádí:
*
krajský úřad, nebo auditor/auditorská společnost (v případě obcí a dobrovolných svazků obcí);
*
Ministerstvo financí České republiky, nebo auditor/auditorská společnost (v případě hlavního města Prahy);
*
Magistrát hlavního města Prahy nebo auditor/auditorská společnost (v případě městských částí hlavního města Prahy).
Pokud bylo přezkoumání hospodaření zadáno auditorovi/auditorské společnosti (dále jen „auditor“) musí se
auditor
při jeho provádění řídit platnou legislativou.
Základními předpisy, které vymezují postupy auditora při přezkoumání hospodaření územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí, jsou zejména:
*
zákon č. 93/2009 Sb., o auditorech a o změně některých zákonů (zákon o auditorech), ve znění pozdějších předpisů;
*
zákon č. 420/2004 Sb., o přezkoumávání hospodaření územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 420/2004 Sb.“);
*
auditorský standard Komory auditorů České republiky č. 52 - přezkoumání hospodaření územních samosprávných celků.
Největšími změnami prošel auditorský standard Komory auditorů České republiky č. 52 (dále jen „standard“), který stanovuje základní zásady a poskytuje auditorovi vodítka pro provádění přezkoumání hospodaření.
Kompletní verze standardu je uvedena na webových stránkách Komory auditorů České republiky.
Co by měla vědět účetní jednotka o novém auditorském standardu a jeho vlivu na obsah zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření za rok 2011?
 
Co je to auditorský standard a k čemu slouží?
Auditorský standard je normou/požadavkem, který stanovuje základní zásady a poskytuje auditorovi vodítka, jak provádět přezkoumání hospodaření. Cílem standardu je, aby
auditor
provedl přezkoumání hospodaření dané účetní jednotky v souladu se zákonem č. 420/2004 Sb. a na základě svých zjištění vydal, v souladu s tímto zákonem, zprávu o výsledku tohoto přezkoumání.
 
Jaké jsou rozdíly mezi původní a novou verzí standardu?
 
Aktualizovaný standard je věnován výhradně přezkoumání hospodaření.
Původní verze standardu byla věnována jak přezkoumání hospodaření, tak auditu (ověření) účetní závěrky. Vzhledem k tomu, že Ministerstvo financí České republiky dlouhodobě poukazovalo na nevhodnost spojení přezkoumání hospodaření a auditu (ověření) účetní závěrky v jednom a témže standardu, došlo v aktualizované verzi k oddělení těchto dvou odlišných auditorských služeb. Nový standard se proto zabývá výhradně přezkoumáním hospodaření. Problematiku auditu (ověření) účetní závěrky řeší jiný auditorský standard.
 
Nový standard byl dán do souladu s mezinárodními auditorskými standardy.
Struktura aktualizované verze standardu byla dána do souladu s mezinárodními auditorskými standardy. Skládá se z těchto základních částí:
úvod
(předmět a datum účinnosti standardu),
požadavky, aplikační a vysvětlující část a přílohy.
Zmínku si zaslouží zejména část „požadavky“, která je psána obecně a obsahuje formulaci „auditor je povinen“ a část „aplikační a vysvětlující“, která obecné požadavky rozvádí, vysvětluje a používá příklady. Základní formulací použitou v této části je pak „auditor může“. Aplikační a vysvětlující část je závazným výkladem části „požadavky“.
 
Přílohy
Přílohová část nové verze standardu byla rozšířena o ty dokumenty, které slouží jak auditorům, tak zástupcům územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí. Obsahuje tyto přílohy:
smlouvu o přezkoumání hospodaření, zprávu o výsledku přezkoumání hospodaření
a příklady k souladu hospodaření s hledisky přezkoumání hospodaření a příklady možných vyjádření ohledně chyb a nedostatků.
 
Smlouva o přezkoumání hospodaření
Navržený vzor smlouvy je, jako metodická pomůcka, určen:
1.
zadavateli, tj. statutárním zástupcům obcí (tzn. starostům nebo primátorům), kteří mají za povinnost podepsat smlouvu o přezkoumání v případě, kdy přezkoumání hospodaření obce za uplynulý kalendářní rok bude zadáno auditorovi nebo auditorské společnosti;
2.
vykonavateli, tj. auditorům nebo auditorským společnostem, které chtějí u územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí přezkoumání hospodaření provádět.
Příklad smlouvy obsahuje základní náležitosti, které by smlouva mezi zadavatelem a vykonavatelem měla obsahovat a které lze v případě potřeby upravovat. Aktuální smlouva proto může obsahovat i další služby sjednané na základě smluvní dohody mezi oběma partnery.
Pokud smlouva obsahuje ustanovení, že předmětem smlouvy je, kromě vydání zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření, i vydání „Dopisu vedení účetní jednotky“, pak tento dokument musí obsahovat pouze souhrn doporučení v návaznosti na provedené přezkoumání hospodaření. V žádném případě nesmí nahrazovat povinné náležitosti zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření stanovené § 10 zákona č. 420/2004 Sb.
Dopis vedení je, v každém případě, nedílnou součástí zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření.
Příklad smlouvy je k dispozici na webových stránkách Komory auditorů České republiky.
 
Zpráva o výsledku přezkoumání hospodaření
 
a) rozšíření závěru zprávy
Novinkou v této oblasti je zejména rozšíření závěru zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření. Závěr zprávy tak bude obsahovat, na rozdíl od původní verze standardu, dvě části, a to:
1.
vyjádření k souladu hospodaření s hledisky přezkoumání hospodaření (závěr bez výhrad, závěr s výhradou z důvodu nesouhlasu nebo omezení rozsahu, záporný závěr, odmítnutí závěru z důvodu omezení rozsahu činnosti);
2.
vyjádření ohledně chyb a nedostatků (nebyly zjištěny chyby a nedostatky, byly zjištěny chyby a nedostatky, které však nemají závažnost nedostatků podle § 10 odst. 3 písm. c) zákona č. 420/2004 Sb., anebo byly zjištěny chyby a nedostatky, které mají závažnost nedostatků podle § 10 odst. 3 písm. c) zákona č. 420/2004 Sb.
 
b) dílčí přezkoumání
Pokud byly chyby a nedostatky zjištěné při provádění dílčího/dílčích přezkoumání odstraněny, musí závěr zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření dané účetní jednotky tuto informaci obsahovat.
 
c) popis zjištěných chyb a nedostatků
Pro zvýšení přehlednosti zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření pro její uživatele je možné, v případě závěru, že byly zjištěny chyby a nedostatky, ponechat v samotné zprávě pouze závěr. Podrobný popis zjištěných chyb a nedostatků je pak možné zahrnout do samostatné přílohy/příloh, které však musejí být nedílnou součástí zprávy.
 
d) poměrové ukazatele
Součástí závěru zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření je i uvedení poměrových ukazatelů, tj.
podílu pohledávek a závazků na rozpočtu územního samosprávného celku a podílu zastaveného majetku na celkovém majetku územního samosprávného celku.
Pro rok 2010 byl zpracován algoritmus nový, který řeší nejenom návaznost na platnou legislativu, ale i požadavek některých auditorů, kteří dlouhodobě upozorňovali na nedostatečnou vypovídací schopnost ukazatelů vypočtených podle algoritmu používaného do roku 2009.
V červnu 2011 informovalo Ministerstvo financí České republiky o tom, že hejtmani krajských úřadů připomínkovali aktualizované poměrové ukazatele. Jejich připomínky se týkaly např. oblasti vymezení jednotlivých účtů pohledávek a závazků, které vstupují do samotného výpočtu podílu pohledávek a závazků na rozpočtu územního samosprávného celku. Podněty budou v průběhu tohoto roku analyzovány. Algoritmus pro výpočet poměrových ukazatelů bude, s největší pravděpodobností, koncem roku 2011 opět aktualizován.
 
e) přehled právních předpisů
Další změnou je pak uvedení „přehledu právních předpisů“, s nimiž
auditor
při provádění přezkoumání ověřil soulad.
Auditor
v tomto přehledu uvádí soulad s právními předpisy, nebo s jejich vybranými ustanoveními.
Standard je účinný pro provádění přezkoumání hospodaření za kalendářní rok 2011.
 
Závěr
Od 1. ledna 2010 procházejí územní samosprávné celky a dobrovolné svazky obcí reformou veřejných financí, ale nemají k dispozici kompletní legislativní základnu. Existuje celá řada metodických nejasností, účetní jednotky neznají a nerozumějí novým účetním metodám a zásadám, podpora ze strany Ministerstva financí České republiky není dostačující. Z tohoto důvodu je možné, že ve zprávách o výsledku přezkoumání hospodaření nejenom za rok 2011, ale i za roky další, budou tyto nedostatky auditory zmiňovány.