Rovnost zbraní v řízení před soudem

Vydáno: 3 minuty čtení
Rovnost zbraní v řízení před soudem
JUDr. Ing.
Ondřej
Lichnovský
Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 31. 5. 2011, sp. zn. 8 Ans 4/2011. www.nssoud.cz
K předpisům:
*
§ 36 odst. 1 zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní.
„Žalovaný správní orgán je v řízení před správním soudem povolán k hájení zákonnosti a správnosti jím vydaného správního rozhodnutí, resp. dosavadního postupu v řízení. Proto je ve vztahu k němu, stejně jako k žalobci popírajícímu onu zákonnost, třeba respektovat zásadu rovnosti zbraní účastníků řízení zakotvenou v § 36 odst. 1 s. ř. s. Tato zásada se projevuje vytvářením přiměřeně stejných procesních podmínek a procesního postavení, které účastníka podstatně neznevýhodňují oproti protistraně. Zásada rovnosti ve vztahu k žalovanému tak v sobě zahrnuje jednak jeho možnost seznámit se s námitkami žalobce a jednak právo se k nim adekvátně vyjádřit, tedy přednést své protiargumenty. Komunikaci soudu s účastníky po podání žaloby upravuje zejména § 74 odst. 1 s. ř. s., podle něhož předseda senátu doručí žalobu žalovanému do vlastních rukou a současně mu umožní uplatnit své vyjádření k žalobě. Tento postup je
per analogiam
aplikovatelný i v řízení o žalobě proti nečinnosti správního orgánu (srov. příp. rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 16. 7. 2008, čj. 1 Ans 6/2008-58).
Posledně uvedené ustanovení soudního řádu správního však neupravuje komunikaci soudu s účastníky řízení po podání žaloby vyčerpávajícím způsobem, neboť nepostihuje vyrozumívání účastníků řízení o dalších podáních, jež mohou být ve věci (i k výzvě soudu) učiněna. V rozsudku ze dne 6. 12. 2007, čj. 2 Afs 91/2007-90, se Nejvyšší správní soud těmito otázkami podrobně zabýval. Identifikoval jednotlivé okolnosti, ke kterým je nutno přihlížet při hodnocení intenzity vady řízení spočívající v tom, že soud nedoručil vyjádření účastníka řízení ostatním účastníkům. Na daném skutkovém půdorysu poté uzavřel, že účastníci musí být seznámeni s každým důkazem nebo stanoviskem, jejichž účelem je ovlivnit rozhodování soudu, a musí mít možnost se k nim vyjádřit. Na odůvodnění tohoto rozsudku a v něm citovanou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, jakož i na navazující rozhodovací praxi zdejšího soudu (rozsudky ze dne 3. 3. 2010, čj. 1 As 85/2009-108, či ze dne 26. 2. 2009, čj. 7 Afs 69/2007-85) lze na tomto místě pro stručnost odkázat.“
Řízení před soudem je charakterizováno rovností účastníků. Tato rovnost pak ve smyslu citovaného judikátu znamená, že každý z účastníků by měl být seznámen s relevantními podáními a předloženými důkazy druhé strany. Je však nutno uvést, že v této otázce není Nejvyšší správní soud jednotný, když např. v rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 4. 2. 2011, sp. zn. 2 Afs 62/2010 dospěl tento k závěru, že o replice není nutno druhou stranu informovat (v rámci
vigilantibus iura
scripta sunt by si totiž ona měla střežit svá práva, a to skrze nahlížení do soudního spisu).
Ačkoliv celou věc dosud neřešil rozšířený senát, lze předpokládat, že v celé věci převáží názor o povinnosti informovat strany o všech relevantních skutečnostech. Pouze takovýto závěr koresponduje s požadavky na spravedlivý proces.

Související dokumenty

Zákony

150/2002 Sb., soudní řád správní