Legislativní novinky k 16. 5. 2016

Vydáno: 7 minut čtení
Legislativní novinky k 16. 5. 2016
Ing.
Lenka
Froschová,
Tax Consultant, Brantl & Partners, s.r.o.
S novým měsícem si v rámci rubriky dovolujeme předložit další přehled novinek, jež jsme mohli detekovat v legislativním procesu. Cílem příspěvku je ve zkratce čtenářům nabídnout podnět k dalšímu podrobnějšímu nastudování oblastí, které se přímo dotýkají jejich profesního zaměření. Kromě zmínky k ožehavé novince - elektronické evidenci tržeb - přinášíme také informace z oblasti práce a sociálních věcí a k zákonu o zadávání veřejných zakázek.
ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Dalším krokem Finanční správy v projektu elektronické evidence tržeb je zveřejnění technické specifikace pro účely vývoje či úpravy pokladních zařízení. Dokument, který je k nalezení na oficiálních webových stránkách www.e-trzby.cz pod záložkou IT/Vývojář, je určen především IT vývojářům softwaru a popisuje tak datové rozhraní e-tržeb, tedy formát a strukturu datových zpráv evidovaných tržeb, definici XML schématu či definici webových služeb pro komunikaci. Dle tiskové zprávy Generálního finančního ředitelství ze dne 11. května 2016 by měla Finanční správa v průběhu června 2016 zajistit integrační prostředí pro testování výrobců pokladních systémů a vývojářů softwaru, a s tím související technickou podporu. Od září 2016 by byl pak zahájen proces přidělování autentizačních údajů a v listopadu 2016 (tedy měsíc před vstupem účinnosti v platnost) bude za účelem testování funkčnosti pokladních zařízení podnikatelů a firem spuštěno testovací prostředí pro zasílání údajů o evidovaných tržbách.
NOVELA ZÁKONA O NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ
Dne 11. května 2016 přijala vláda návrh zákona, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, jehož předkladatelem bylo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Prvotním cílem novely je, s účinností od začátku příštího roku, zavedení tzv. prorodinných a dalších níže uvedených sociálních opatření:
-
Novela zavádí novou dávku nemocenského pojištění - tzv.
otcovská poporodní péče.
Otcovskou dovolenou, jak je tato nová dávka také označována, bude otci umožněno čerpat v období šesti týdnů ode dne narození dítěte, a to v délce jednoho týdne, přičemž ji nebude možné přerušit. Otci bude po tento týden náležet 70% vyměřovacího základu jeho výdělku. Výše podpory bude odpovídat výši peněžité podpory v mateřství a bude náležet zaměstnanci nebo osobě samostatně výdělečně činné, která je účastna nemocenského pojištění, pokud je otcem dítěte nebo osobou, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů.
Jak uvádí důvodová zpráva k novele, účelem této dávky je především posílení vazby mezi dítětem a jeho oběma rodiči v raných týdnech jeho života, podpora a motivace otců k zapojení se do péče o novorozené dítě, rozvoj rodinných vztahů a v neposlední řadě také
kompenzace
příjmu ušlého za období péče o novorozené dítě.
-
Za účelem zlepšení sociální situace sirotků zavádí novela další alternativní možnost vzniku nároku na
sirotčí důchod.
Rozšiřuje se tak okruh subjektů s nárokem na tento druh penze. Nově se tak otevírá šance na přiznání sirotčího důchodu také sirotkovi, jehož zemřelému rodiči bylo méně než 28 let a který platil v posledních deseti letech alespoň jeden rok sociální odvody; u zemřelého rodiče staršího 38 let se minimální doba důchodového pojištění prodlužuje na dva roky, a to v období 20 let přede dnem smrti. Dosud se v praxi vyskytovaly případy, kdy sirotkovi nebyl důchod přiznán, jelikož zemřelý rodič nesplnil podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku. Nová právní úprava se bude vztahovat také na osoby, které tyto mírnější podmínky splnily již v minulosti.
-
Členové jednotek Sboru dobrovolných hasičů obce, kteří byli uznáni dočasně práce neschopnými z důvodu nemoci či úrazu nebo jim byla nařízena karanténa v důsledku provádění záchranných nebo likvidačních prací, budou mít při splnění stanovených podmínek nově nárok na nemocenskou. Denní výše nemocenské bude činit 100% denního vyměřovacího základu.
ZÁKON O ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK
Dne 29. dubna 2016 byl ve Sbírce zákonů ČR publikován zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, který nabývá účinnosti 1. října 2016. Do této doby se postupuje v režimu právní úpravy obsažené v zákonu současném (zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů). Je tak ponechán prostor na seznámení s novou právní úpravou veřejných zakázek. Dle stanoviska zveřejněného na internetovém portálu o veřejných zakázkách a koncesích má tento zákon charakter harmonizační, což znamená, že za účelem uvedení úpravy veřejných zakázek do souladu s evropským právem přebírá zákon předchozí zadávací směrnice (2004/17/ES a 2004/18/ES). Nová úprava konkretizuje práva a povinnosti dotčených subjektů a nově upravuje také pravidla pro zadávání veřejných zakázek a současně i povinnosti dodavatelů, zvláštní důvody pro ukončení smluv, zvláštní podmínky fakturace, výkon státní správy v oblasti zadávání a informační systém veřejných zakázek. Hlavním přínosem zákona je například:
-
výrazné snížení administrativní zátěže (např. pro zadavatele bude stačit vydat již pouze jeden protokol o vítězné nabídce),
-
zadavatelé budou nově moci vyloučit nespolehlivé dodavatele (tedy ty, kteří předchozí zakázku zkazili nebo nedokončili a hlásí se do další zakázky na její dostavbu),
-
nejvýhodnější nabídka již nebude muset být vyloučena kvůli absenci dokladu či překlepu ve výkazu výměr,
-
na menší zakázky nebude třeba svolávat hodnotící komisi,
-
kvalita nabídek se bude sledovat dle řady kritérií, kromě nejnižší nabídkové ceny a nákladů životního cyklu se budou sledovat také dopady nabídky na životní prostředí a sociální hodnotící kritéria (např. zapojení nezaměstnaných do plnění zakázky).
VE ZKRATCE
1.
Platnost novely zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“), která měla původně od května 2016 rozšířit režim přenesené daňové povinnosti na lokální dodání zboží osobou neusazenou a neregistrovanou v tuzemsku, se odkládá nejdříve na srpen 2016.
2.
V souvislosti s odložením novely ZDPH se také v případě osob - nerezidentů, které jsou však v ČR registrovány k české DPH, odsouvá úprava, kdy bude místní příslušnost převedena z Finančního úřadu pro hlavní město Prahu na Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj.
3.
V oblasti daně z nabytí nemovitých věcí zveřejnila Finanční správa na svých webových stránkách aplikaci, která slouží pro orientační určení směrné hodnoty ve zdaňovacím období 2016 (http://smernahodnota.financnisprava.cz/?rok=2016). Směrná hodnota se určuje v případě, že předmětem nabytí vlastnického práva je nemovitá věc, u které lze tuto hodnotu určit, a poplatník si zároveň v daňovém přiznání stanoví, že ji chce použít k určení srovnávací daňové hodnoty, která je nabývací hodnotou, potažmo základem daně z nabytí nemovitých věcí.