Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 27. 9. 2017, č. j. 1 Afs 141/2017-34
K soudnímu přezkumu platebního výměru (po nabytí právní moci na základě ukončení přezkumného jednání dle insolvenčního zákona)
JUDr.
Milan
Podhrázký
K předpisům:
–
§ 243 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád
Nabude-li platební výměr právní moci na základě ukončení přezkumného jednání dle insolvenčního zákona, nelze žalobu proti takovému rozhodnutí odmítnout pro nevyčerpání řádných opravných prostředků.
Význam daného rozhodnutí Nejvyššího správního soudu spočívá především v tom, že se zde tento soud vyjádřil k otázce možnosti zachování soudního přezkumu v případech, kdy zpochybňovaný platební výměr nabude právní moci na základě ukončení přezkumného jednání dle insolvenčního zákona (dle § 243 odst. 2 daňového řádu). V daném případě nastala situace, kdy postupem dle insolvenčního zákona (ve spojení s daňovým řádem) nabylo prvostupňové rozhodnutí (platební výměr), kterým byla dlužníkovi vyměřena daň, právní moci a odvolací řízení bylo zastaveno bez toho, že by proběhl
ex lege
meritorní
přezkum věci. Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že stěžovatel zde dostál podmínce vyčerpání opravných prostředků, neboť v zákonem stanovené lhůtě řádně podal odvolání proti platebnímu výměru. Vzhledem k tomu, že odvolací řízení bylo ze zákona zastaveno a bylo tak zamezeno věcnému přezkumu rozhodnutí, neměl stěžovatel možnost jiného řádného opravného prostředku, který by mu zákon umožnil použít, a žaloba ve správním soudnictví musí být podle Nejvyššího správního soudu za těchto okolností přípustná. Jakákoliv jiná úvaha vede k tomu, že by rozhodnutí správce daně o vyměření daně nebylo věcně přezkoumatelné, což by odporovalo principu přezkumu správních rozhodnutí soudem tak, jak je zakotven v Listině základních práv a svobod. Nejvyšší správní soud současně připomněl, že nelze směšovat úkony v daňovém a insolvenčním řízení, neboť tato dvě řízení jsou na sobě nezávislá a obě mají též odlišný smysl a účel. Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2018.