Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 21. 1. 2019, sp. zn. 4 Afs 298/2018 , www.nssoud.cz
Oprava daňového přiznání
JUDr. Ing.
Ondřej
Lichnovský,
Daňové spory, a. s.
K předpisům:
Závěr žalovaného že samotná změna daňového tvrzení, resp. nové tvrzení vyvolává pochybnosti o správném zjištění a stanovení daně považuje Nejvyšší správní soud za příliš zobecňující a paušalizující. Změnu daňového tvrzení či nové daňové tvrzení je třeba vždy hodnotit individuálně, v souvislostech a s přihlédnutím k relevantním okolnostem, které nastaly v konkrétní věci. Pokud daňový subjekt pravdivost svého nového daňového tvrzení řádně doloží a prokáže, pak nebude vyvolávat pochybnosti při zjištění a stanovení daně a správce daně nebude mít důvod k pochybnostem o souladu daňového tvrzení daňového subjektu se skutečností. Při dnešní komplikovanosti ekonomických transakcí a právního řádu, počínaje v to i právní předpisy týkající se daní a celkové administrativní náročnosti podnikání v České republice může dojít k tomu, že daňové subjekty nedopatřením podají nesprávné daňové tvrzení. Ostatně také proto daňový řád umožňuje daňovým subjektům svá daňová tvrzení změnit či opravit podáním opravného daňového přiznání a opravného vyúčtování podle § 138 daňového řádu a podáním dodatečného daňového přiznání a dodatečného vyúčtování podle § 141 daňového řádu.
V dnešní nepřehledné složitosti právního řádu je vysoce pravděpodobné, že daňový subjekt může udělat chybu. Pakliže si tuto chybu uvědomí, načež ji následně opraví, nelze na jeho opravné kroky
a priori
hledět s nedůvěrou a považovat je za pochybné. Proto správci daně nepostačí své pochybnosti opírat jen a pouze o tuto skutečnost. Obzvláště, pokud daňový subjekt důvody svého jednání doloží a prokáže. Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.