Investiční strategie pro finanční kapitál, 2. část

Vydáno: 17 minut čtení

V pokračování exkurze do základů investičního rozhodování se zaměříme na popis rizik finančních investic a klasifikaci finančních trhů.

Investiční strategie pro finanční kapitál – 2. část
Ing.
Jana
Bellová,
Ph.D.,
Mgr.
Eva
Bohanesová,
Ph.D.,
Ing.
Jaroslav
Zlámal,
Ph.D.
 
Druhy rizik, rozložení rizik
 
a) Druhy rizik
Diverzifikací (rozložením) rizik lze
eliminovat
pouze jednu část rizika, které se označuje jako
riziko jedinečné
nebo také
nesystematické riziko.
Jde o
část celkového rizika cenného papíru, které nesouvisí s pohybem tržního portfolia.
Riziko trhu
nazývané také
systematické riziko
je ta část celkového rizika cenného papíru, která souvisí s pohyby tržního portfolia a nemůže být odstraněna diverzifikací. Toto riziko vyplývá z celkového ekonomického vývoje a postihuje všechny subjekty na trhu.
Úrokové riziko
– v případě, že rostou úrokové sazby, začínají investoři ukládat peníze na úrok. V případě, že se nezmění ostatní podmínky, dochází ke snižování cen ostatních investičních instrumentů.
Tržní riziko
– na trhy působí celá řada vnějších faktorů, jako jsou aktuální politická situace, aktuální fáze hospodářského cyklu, strukturální změny, přírodní katastrofy a mnoho dalších faktorů. Veškeré tyto faktory pak ovlivňují i ceny na trhu cenných papírů, a tedy i riziko poklesu v důsledku změn tržních cen. Tržní riziko zahrnuje dvě složky:
obecné tržní riziko,
které je představováno nepříznivými změnami tržních podmínek a
specifické tržní riziko,
které by mohlo nastat při špatném vývoji konkrétního nástroje.
Inflační riziko
– inflace trvale znehodnocuje peníze v jakékoliv měně. V případě vysoké míry inflace může reálný výnos, tj. dosažený výnos po odečtení inflace, být záporný. Je tudíž třeba sledovat index inflace a úrokové sazby, jakožto i další národohospodářské agregáty.
V případě vysoké míry inflace hledají investoři jiné možnosti investování, například do nemovitostí. Inflačnímu riziku se dá úspěšně bránit například při obchodování se zahraničím pomocí tzv. inflačních doložek v kupní smlouvě.
Úvěrové riziko
– je spojeno s využitím cizího kapitálu ve společnosti. Čím větší je poměr cizího kapitálu, tím větší je riziko.
Například u úvěrového rizika zvažuje investor při vysokém poměru cizího kapitálu, zda vůbec bude investovat. Pokud se společnost dostane do platební neschopnosti a nebude schopna dostát svým závazkům, může přijít o celou investici. To je současná situace mnoha ekonomických subjektů v ČR, která často vede i k úpadku a exekucím.
 
b) Diverzifikace rizika
Častým výskytem v investiční činnosti je rozložení aktiv mezi odlišné oblasti průmyslu, různá odvětví hospodářství, do oblasti obchodu či služeb, popřípadě vzájemné kombinace investic do určité škály nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Tím se snaží investoři vyhnout rizikům regionálních či odvětvových a oborových problémů.
Často investoři využívají aktiv nadnárodních společností (TNC), které nepostihne krize v jednom regionu tak zásadně, a regionální diverzifikace tak v podstatě ztrácí význam. Na druhé straně je třeba počítat i s možností útlumu celého odvětví, a to i v přesahu národních hranic. Typickým příkladem je útlum těžby černého uhlí, útlum živočišné výroby (a dovoz například masa, mléka atd. ze zahraničí) či rušení sadby tradičních plodin a snižování orné půdy atd.
Důležité je tedy rozkládat investice do více druhů aktiv. Základem bývají mixy akcií a dluhopisů, a to z toho důvodu, že mají z dlouhodobého hlediska velmi často negativní korelaci, to znamená, že v případě růstu dluhopisů akcie oslabují a naopak.
Strategickou složkou portfolia, která bývá na ostatních aktivech zcela nezávislá, jsou zásoby různých měn. Výnosy pak tvoří rozdíly na pohybech kurzů jednotlivých vybraných měn nebo úroky na vyšších úrokových sazbách u cizích měn.
Poznámka: Možnou obranou při realizaci mezinárodního obchodu je pak zahrnutí tzv. kurzové doložky do kupní smlouvy. Ta v případě negativního vývoje kurzů eliminuje nebo alespoň zmírňuje tento negativní vliv, stabilizuje dohodnutý kurz, vylučuje pohyby.
Další velmi důležitou částí, kterou odborníci doporučují do portfolia zahrnovat, je tzv.
likvidní rezerva.
Používané jsou pak i nástroje peněžních trhů nebo spořicí účty. Jako část investičního portfolia je možné použít i cenné papíry a deriváty, které jsou vázány na komoditní trhy nebo indexy komoditního trhu. Výraznou pomůckou pro snížení rizik z investiční činnosti je možnost kolektivního investování.
 
Kolektivní investování
Kolektivní investování do značné míry snižuje rizika, pokud jsou investice alokovány do vhodně namixovaného balíku cenných papírů. Banky či investiční společnosti nabízejí různé portfolio investovaných prostředků, víceméně skladba nabídky patří ke know-how daného obchodníka. Pro diverzifikaci rizika nabízejí banky a jiné finanční instituce speciálně sestavené fondy, z větší části se snaží nabízet především ty fondy, jejichž zakladatelem je především samotná banka, nicméně škála nabídky je vesměs široká. Mezi fondy kolektivního investování patří zejména:
Fondy peněžního trhu
Jedná se o nejméně rizikové investice do termínovaných vkladů bank nebo krátkodobých dluhopisů. Tyto fondy jsou vhodné pro krátký investiční horizont šesti měsíců až dvou let. Nízké riziko však s sebou nese také nízký výnos, který většinou nepřesahuje 2,5 %.
Dluhopisové fondy
Dluhopisové fondy nesou vyšší riziko než fondy peněžního trhu. Doba investování se pohybuje od dvou do pěti let a výnos pak mezi 3–5 %
p. a.
Riziko je stále nízké a investor v těchto typech fondů získá vyšší výnos než například vklady v bance.
Smíšené fondy
Smíšené fondy kombinují zejména akcie a dluhopisy. Riziko je díky části složené z akcií na střední úrovni a je vyšší než u fondů dluhopisových. Investice se doporučuje od tří do šesti let. Díky vyššímu riziku také můžeme očekávat vyšší výnos, který se pohybuje mezi 6–8 %
p. a.
Celková výnosnost pak závisí na zvoleném poměru dluhopisů a akcií.
Akciové fondy
Akciové fondy nesou vysoké riziko, které je však vyváženo nejvyšší výnosností ze všech typů fondů, výnos může dosáhnout až 9 %
p. a.
a více. Portfolio se skládá převážně z akcií a doba investování je minimálně pět let.
Konkrétní skladba těchto fondů je nabízena investorům v závislosti na typu investora (konzervativní, progresivní, dynamický), ale také s ohledem na věk klienta, výši částky, kterou hodlá investovat a na dalších parametrech. Sestavení optimální skladby investic je podmíněno nejen dobrými znalostmi finančních trhů ze strany nabízejícího, ale také víceméně i jeho uměním, schopností komunikace s klientem apod.
 
Členění finančních trhů, kritéria klasifikace
Finanční investice se realizují na finančních trzích. Finanční trhy představují tzv. terciální trhy, na kterých se obchoduje s hodnotami peněz nebo jejich představitelů. Finančních trhů je několik druhů, neboť je lze klasifikovat dle několika odlišných hledisek. Finanční trhy se liší předmětem činnosti, formou finančních prostředků, délkou poskytování finančních prostředků a dalšími klasifikačními kritérii. V závislosti na těchto parametrech dělíme finanční trhy na několik skupin, ve svém celku však finanční trhy představují jednotu, která se skládá z dílčích trhů, na nichž se obchoduje, nabízí a poptává se po zcela konkrétním finančním produktu. V souvislosti s typem finančního trhu se v něm vyskytují také různé funkce lidí a institucí.
S finančním kapitálem se obchoduje jako s kterýmkoliv jiným druhem zboží. Finanční trhy mají stejné atributy jako ostatní trhy, vyskytuje se tu nabídka finančního kapitálu, poptávka po něm, konkurence ovlivňující cenu atd. Vzhledem k tomu, že se finanční
kapitál
prodává za různých podmínek (liší se například velikostí obchodovaného množství, druhem finančního kapitálu, dobou splatnosti atd.), je také jeho cena různá.
Poznámka: Prodávající finančního kapitálu na dlouhou dobu nebo kdo trvale investuje, očekává vesměs vyšší výnos z takto alokovaného kapitálu. Kdo prodává finanční
kapitál
na krátké období, spokojí se s nižší cenou, dalším faktorem je zohlednění rizika, formy
alokace
atd.
Jakékoliv členění finančního trhu je vždy poněkud zjednodušené, hranice mezi jednotlivými typy trhů může být i umělá, některé instituce nabízejí či prodávají více typů finančního kapitálu apod. Přesto se vžilo tradiční dělení finančního trhu na
trh peněžní a trh kapitálový, kdy kritériem je jednak délka poskytnutí nebo investování finančního kapitálu a jednak jeho forma.
Základní členění finančních trhů je uvedeno na obrázku č. 1.
OBRAZEK č. 1: Toky na primárním kapitálovém trhu
Pramen: PAVLÁT, V.
Kapitálové trhy a burzy ve světě.
Praha: Grada, 1993, s. 21.
Legenda:
1 –
kapitál
domácností umístěný u finančních institucí
2 – nákupy cenných papírů, které uskutečnily domácnosti na kapitálovém trhu
3 – nákupy státních cenných papírů, které uskutečnily domácnosti
4 – úvěry poskytnuté podnikům finančními institucemi
5 – nákupy cenných papírů, které uskutečnily finanční instituce
6 – nákupy státních cenných papírů uskutečněné bankami a jinými finančními zprostředkovateli
7 –
emise
cenných papírů ve státním i soukromém sektoru
8 – financování státní správy emisí cenných papírů na kapitálovém trhu
 
Peněžní a kapitálový trh
 
a) Peněžní trh
Z hlediska času byla
stanovena hranice mezi peněžním a kapitálovým trhem na jeden rok
. Dá se tedy říci, že pokud jsou investované nebo uložené peníze disponibilní do jednoho roku, pak se transakce mezi účastníky trhu uskutečňují na trhu peněz. Pokud je disponibilita peněz delší (například tzv. povodňové dluhopisy byly proplatitelné za pět let), pak se jedná o transakci na kapitálovém trhu.
Peněžní trh je tedy trhem krátkodobých peněz a půjček, jejichž splatnost je do jednoho roku a dochází tedy ke krátkodobému přesunu peněžních prostředků mezi účastníky tohoto trhu.
Z hlediska finančních nástrojů a prostředků
probíhá peněžní trh poskytováním a čerpáním
krátkodobých obchodních i finančních úvěrů
, které nabízející i poptávající účastníci tohoto trhu evidují pouze na svých účtech.
(Poznámka:
Obchodní úvěr je například dodání zboží na fakturu. Den splatnosti je určen na pozdější dobu, například za 10 dní, tři týdny, jeden měsíc atd. Po tuto dobu je dlužníkovi poskytován obchodní úvěr).
Kromě zmíněných přesunů krátkodobých peněz nebo evidováním pohledávek a závazků na účtech probíhá peněžní trh rovněž
v některých formách cenných papírů
. Stát, banka, firma, obec či soukromý subjekt, který aktuálně potřebuje překonat nesoulad mezi svými příjmy a výdaji, vydává čili emituje cenné papíry a nabízí je jiným účastníkům peněžního trhu, tj. opět státu, bankám, firmám i soukromým osobám, k nákupu. Pokud se jedná o tuto formu krátkodobých peněz, pak jde o takové formy cenných papírů, které jsou proměnitelné za peníze v krátké lhůtě.
Jako krátkodobé cenné papíry vystupují především státní pokladniční poukázky (těch se také používá k rychlému krytí nečekaného deficitu státních financí, zejména státního rozpočtu), rychle obchodovatelné směnky, bankovní akcepty, komerční papíry, depozitní certifikáty bank, depozitní certifikáty ústřední banky, splatné státní dluhopisy apod.
Do operací na peněžním trhu se někdy aktivně zapojuje i centrální banka (Česká národní banka v ČR). Tato banka zasahuje nákupem či prodejem některých druhů cenných papírů jako běžný účastník peněžního trhu. Tyto obchody se nazývají operace na volném trhu a centrální banka jimi reguluje masu peněz v oběhu daného státu.
 
b) Kapitálový trh
Kapitálový trh můžeme definovat opět dle stejných hledisek jako tomu je u peněžního trhu. Vezmeme-li hledisko časové, pak lze říci, že:
Na kapitálovém trhu se uskutečňují obchody s finančním kapitálem, jehož lhůta splatnosti je delší než jeden rok.
Budeme-li definovat kapitálový trh z hlediska nástrojů a finančních prostředků, pak se jedná o obchody obsahující
poskytování střednědobých a dlouhodobých úvěrů
a většinou větších majetkových závazků, jakož i
emise
určitých druhů cenných papírů, jejichž splatnost je dána rovněž delší lhůtou.
Na kapitálovém trhu mohou obchodovat všechny ekonomické subjekty, vzhledem k výši poskytovaného kapitálu se jedná převážně o firmy, obce a stát. Jestliže firma potřebuje investiční
kapitál
například na výstavbu nového provozu, nákup nové technologie apod. a nemá k dispozici vlastní
kapitál
, obrací se na obchodníky s financemi (v daném případě vesměs komerční banky) s žádostí o poskytnutí
finančního úvěru.
Kromě celé škály úvěrových produktů může firma, obec, stát, ale i podnikající osoba získat dlouhodobý finanční
kapitál
emisí cenných papírů (většinou obligací, akcií, zástavních listů či pokladničních poukázek v případě státu). Tyto produkty se na kapitálovém trhu nabízejí, různí finanční investoři je nakupují.
Výhodou cenných papírů je skutečnost, že je většinou v případě potřeby lze opět prodat.
Tím cenné papíry umožňují původním finančním investorům někdy velmi rychle (v případě komerčně žádaných cenných papírů) zvýšit likviditu svého majetku a podle potřeby opět investovat. Cenné papíry, které mají delší lhůtu splatnosti než jeden rok, tak mohou velmi často střídat investory a na emitenta se pak obrací konečný majitel, který může být původnímu výstavci zcela neznámý.
S kapitálovým trhem souvisí i
devizový trh a trh drahých kovů.
Na devizovém trhu se obchoduje se zahraničními volně směnitelnými měnami a bezhotovostními zahraničními platebními prostředky. Devizový trh tak často používá nástroje typické pro trh s cennými papíry.
Na trhu drahých kovů se obchoduje hlavně se zlatem a stříbrem (částečně i s platinou). V tomto směru je základním trhem se zlatem Londýn, kde se prakticky stanovuje cena zlata. Se stříbrem se obchoduje na mezinárodních komoditních burzách, z nichž nejvýznamnější je v New Yorku a v Curychu.
 
Primární a sekundární trh, emitenti, zprostředkovatelé a investoři
Obchody s cennými papíry (je jich cca 200 druhů) na peněžním a kapitálovém trhu se provádějí na tzv. primárním a sekundárním trhu:
a)
Na primárním trhu
se obchodují cenné papíry, které emitent vydává poprvé (nově). Emitentem, jak již bylo řečeno, může být firma, banka, stát, obec, ale i fyzická osoba. Jestliže výstavce cenných papírů získal na primárním trhu peníze, neznamená to, že si je kupující musí vždy ponechat. Naopak celá řada investorů kupuje cenné papíry právě proto, aby je dále nabízela. Nabídka, již vydaných a obchodovaných cenných papírů, pak probíhá na tzv. sekundárním trhu.
b)
Nepřímou funkcí sekundárního trhu
je podpora obchodování na primárním trhu, neboť kupující může počítat s tím, že v případě potřeby může nakoupené cenné papíry opět prodat jiným účastníkům sekundárního trhu. Tato možnost dává cenným papírům vlastnost poměrně rychlé likvidity, a ta je právě důsledkem fungování sekundárního trhu.
Prodeje a nákupy na obou typech trhů lze ještě dále dělit. První a další prodej cenných papírů může být proveden
osobně nebo na anonymním (tzn. volném) trhu.
Poznámka: Pokud odkoupí banka obchodní směnku od jejího posledního majitele, probíhá tato operace osobně. Majitel se dostaví do banky a jedná o koupi. Stejně tak bude tento způsob osobního jednání nutný v případě vysokých částek i na jiných typech cenných papírů, jako například certifikátech, majetkových cenných papírů atd.
Osobní obchody se dále dělí na organizované a neorganizované.
Dělítkem je skutečnost, zda obchod provádí instituce, která se tomuto druhu obchodování věnuje soustavně (jsou to vesměs banky nebo finanční společnosti mající oprávnění k tomuto druhu obchodu), nebo zda se jedná spíše o ojedinělé, náhodné nebo nepříliš četné obchodování přímo mezi zájemci, pak se jedná o neorganizované obchody.
Poznámka: Neorganizované obchody se provádějí mimo banky a certifikované finanční společnosti. Jedná se většinou o přímé prodeje cenných papírů mezi firmami, mezi fyzickými osobami, mezi firmou a fyzickou osobou apod. Při těchto obchodem se sjednávají zcela individuální dohody a podmínky.
Anonymní trh (volný)
probíhá bez přímé účasti obou stran, ani kupující ani prodávající se nesetkávají, obchod probíhá prostřednictvím specializovaných profesí a obchoduje se pouze s cennými papíry, které jsou převoditelné a obchodovatelné.
Vnitřní členění primárních i sekundárních trhů je zobrazeno na obrázku č. 2.
OBRAZEK č. 2 Členění finančního trhu
Pramen: Ekonom č. 16/1992 (Příloha Cenné papíry, s. 3)
Zprostředkovateli
těchto obchodů s finančním kapitálem jsou komerční banky, různé specializované finanční společnosti a především dvě základní instituce, kde k převodům dochází. V ČR je to Burza cenných papírů v Praze (BCPP) a RM-systém.
Obchod s cennými papíry na anonymním trhu probíhá
rovněž na soukromém trhu.
Soukromý trh je veškerý trh uskutečněný mimo burzu obchodníky, kteří nakupují a prodávají cenné papíry na vlastní účet i zprostředkovatelsky na účet investorů. Na burzách cenných papírů nalezneme finanční odborníky ve funkci tzv.
makléře.
Nemusí se vždy jednat pouze o fyzickou osobu (i když většinou tomu tak je), makléřem může být například i běžná komerční banka.
Finanční trh má dnes velmi složitou institucionální strukturu. Mezi subjekty působící na těchto trzích lze zařadit běžné komerční banky, komerční pojišťovny, centrální banku státu, obchodníky s cennými papíry či kolektivní investory.
Poznámka:
Kolektivní investování tvoří v hospodářsky vyspělých státech 70–80 % veškeré poptávky po cenných papírech. V České republice jsou to zejména investiční společnosti, investiční a podílové fondy.
Investiční strategie pro finanční kapitál - 1. část
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.