Zdaňovací období pro účely DPH

Vydáno: 14 minut čtení

Zdaňovací období pro účely DPH je důležité z hlediska frekvence podávání daňového přiznání a dalších výkazů pro účely DPH. Nesprávně určené zdaňovací období by pak vedlo k pokutám za pozdní podání daňového tvrzení a za pozdní úhradu daňové povinnosti, případně i k dalším negativním důsledkům. Tento článek obsahuje příslušná pravidla pro zdaňovací období, která jsou blíže vysvětlena na praktických příkladech.

Zdaňovací období pro účely DPH
Mgr. Ing.
Alena
Wágner Dugová
 
Zdaňovací období a právní úprava
Zdaňovací období je obecně upraveno v zákoně č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“), ale zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“), obsahuje pro zdaňovací období pro účely DPH speciální úpravu, která má pak aplikační přednost před daňovým řádem. Zdaňovací období je v současné době pro každého plátce DPH či identifikovanou osobu podle § 99 zákona o DPH stanoveno na kalendářní měsíc. Po splnění speciálních podmínek však může být po určité době od registrace k DPH zdaňovací období změněno na kalendářní čtvrtletí. Každý nový plátce DPH je tedy po registraci k DPH bez ohledu na velikost svých tržeb měsíčním plátcem DPH.
 
Změna zdaňovacího období
Podle § 99a zákona o DPH platí, že se plátce DPH může rozhodnout, že jeho zdaňovacím obdobím pro příslušný kalendářní rok je kalendářní čtvrtletí, pokud jeho obrat za bezprostředně předcházející kalendářní rok nepřesáhl 10 mil. Kč, není nespolehlivým plátcem a není skupinou pro účely DPH. Změnu zdaňovacího období však nemůže nový plátce DPH učinit pro kalendářní rok, v němž byl plátce registrován, ani pro bezprostředně následující kalendářní rok. Pouze z důvodů hodných zvláštního zřetele může správce daně na žádost plátce podanou do konce měsíce října roku, v němž byl plátce registrován, rozhodnout, že změnu zdaňovacího období lze učinit pro bezprostředně následující kalendářní rok a takto podaná žádost se považuje za oznámení změny zdaňovacího období.
Změna zdaňovacího období je tedy možná a po splnění příslušných podmínek se změna provede tak, že změnu zdaňovacího období plátce DPH oznámí správci daně do konce měsíce ledna příslušného kalendářního roku. Oznámení je možné učinit přímo v přiznání k DPH za poslední zdaňovací období daného kalendářního roku (tedy za zdaňovací období prosinec či čtvrté čtvrtletí), a to tak, že se změna uvede v kolonce „kód zdaňovacího období následujícího roku“ buď písmeno „Q“ pro čtvrtletní zdaňovací období, nebo písmeno „M“ pro měsíční zdaňovací období. Plátce DPH, který nemění zdaňovací období, pak tuto kolonku vůbec nevyplňuje. Alternativně je možné podat do konce ledna následujícího kalendářního roku standardní podání a správci daně oznámit, že se mění zdaňovací období. Může být zaslán dopis písemnou formou či kvalifikovanou elektronickou formou, či může daňový subjekt učinit podání osobně. Účinnost změny zdaňovacího období je pak v praxi vhodné verifikovat se správcem daně například neformálně (e-mailem, telefonicky, kontrolou v daňové informační schránce), či oficiální formou. Po zaslání oznámení totiž správce daně nevydává žádné rozhodnutí o změně zdaňovacího období, takže je vhodné aktivně zjistit, zda byla změna zdaňovacího období provedena, aby se plátce DPH vyhnul případným praktickým problémům.
Změna zdaňovacího období se pak provede na celý příslušný kalendářní rok. Pouze pokud se čtvrtletní plátce DPH stane nespolehlivým plátcem DPH, tak je změna na měsíční zdaňovací období provedena od následujícího kalendářního čtvrtletí po tom, kdy se stal nespolehlivým plátcem DPH.
Desetimilionový obrat pro účely určení zdaňovacího období je speciálně vymezen v § 4a zákona o DPH a podstatně se může lišit od obratu v účetním smyslu. Obratem se pro účely zákona o DPH rozumí souhrn úplat bez daně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku, pokud jde o úplaty za zdanitelné plnění, plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, nebo plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně podle § 54 až 56a zákona o DPH (tj. finanční činnosti, penzijní činnosti, pojišťovací činnosti, dodání nemovité věci a nájem nemovité věci), jestliže tato osvobozená plnění bez nároku na odpočet daně nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně. Do obratu pro účely DPH se také nezahrnuje úplata za dodání nebo poskytnutí dlouhodobého majetku, pokud není toto uskutečněné plnění nedílnou součástí obvyklé ekonomické činnosti osoby povinné k dani.
Zákon o DPH ještě obsahuje v § 99a odst. 5 speciální pravidlo pro výpočet obratu pro účely změny zdaňovacího období při fúzi obchodních korporací (kdy je to součet obratů obchodních korporací zúčastněných na fúzi) a při rozdělení obchodních korporací (při rozštěpení je to součet obratu zanikající obchodní
korporace
připadající na nástupnickou obchodní korporaci a obratu této nástupnické obchodní
korporace
a při odštěpení je to součet obratu vyčleněné části rozdělované obchodní
korporace
připadající na nástupnickou obchodní korporaci a obratu této nástupnické obchodní
korporace
a při převodu jmění na společníka obchodní společnosti je to součet obratu obchodní společnosti, která se zrušuje bez likvidace, a obratu společníka, na nějž se převádí jmění této společnosti).
Zákon o DPH vymezuje také v § 99b speciálně zdaňovací období v insolvenci. Podle tohoto pravidla končí zdaňovací období, v němž nastala účinnost rozhodnutí o úpadku, posledním dnem kalendářního měsíce, v němž nastala účinnost tohoto rozhodnutí. Pro období po skončení měsíce, ve kterém nastaly účinky rozhodnutí o úpadku, do skončení insolvenčního řízení, je zdaňovacím obdobím kalendářní měsíc. Pro období po skončení měsíce, ve kterém bylo skončeno insolvenční řízení, do konce kalendářního roku je pak zdaňovacím obdobím kalendářní měsíc. Plátce DPH nemůže změnit zdaňovací období pro kalendářní rok bezprostředně následující po kalendářním roce, ve kterém došlo ke skončení insolvenčního řízení.
 
Lhůta pro podání výkazů k DPH
Od vymezení zdaňovacího období se odvíjí příslušný termín pro podání přiznání k DPH. Přiznání k DPH se totiž vždy podává do 25. dne následujícího po skončení zdaňovacího období. Lhůta pro podání dalších výkazů (tedy pro kontrolní či souhrnné hlášení) se však může lišit. Například právnická osoba podává kontrolní hlášení vždy na měsíční bázi bez ohledu na skutečnost, jaké má zdaňovací období. Dále například platí, že souhrnné hlášení čtvrtletní plátce DPH na čtvrtletní bázi podává pouze v případě poskytnutí služby do jiného členského státu EU. Na termín pro podání přiznání k DPH je však navázaná splatnost DPH, protože DPH je splatná ve stejný den, jako je lhůta pro podání přiznání k DPH. Na rozdíl od přiznání k dani z příjmů nelze termín pro podání přiznání k DPH nikterak prodloužit.
 
Praktické situace týkající se zdaňovacího období
Níže uvedené situace řeší vybraná pravidla pro zdaňovací období s tím, že jako řešení je vždy uveden příslušný odkaz na zákon o DPH.
Příklad 1
Obrat pro účely DPH u nájmů nemovitých věcí
Česká společnost je měsíční plátce DPH a podniká v oblasti prodeje zboží a nájmů nemovitých věcí. V roce 2019 plánuje společnost, že za celý kalendářní rok dosáhne níže uvedených tržeb:
-
zdanitelné prodeje zboží – 2 mil. Kč za rok,
-
zdanitelné nájmy nemovitých věcí plátcům DPH a energie – 3 mil. Kč za rok,
-
fakturace za režijní náklady (např. energie, úklid, voda) v základní nebo snížené sazbě – 3 mil. Kč za rok,
-
tržby za parkování – 1 mil. Kč za rok,
-
osvobozené nájmy nemovitých věcí neplátcům DPH – 6 mil. Kč za rok.
Je možné od roku 2020 změnit zdaňovací období na kalendářní čtvrtletí, protože plnění, podléhající DPH (tj. prodej zboží, nájmy zdaňované DPH, fakturace za režijní náklady a parkovné) jsou pouze 9 mil. Kč za rok?
Podle § 4a zákona o DPH se do obratu kromě zdanitelných plnění započítávají také osvobozené nájmy nemovitých věcí vymezené v § 56a zákona o DPH, pokud nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně. Hranice 10 mil. Kč tak bude za rok 2019 překročena a plátce DPH si nemůže změnit zdaňovací období na kalendářní čtvrtletí.
Příklad 2
Obrat pro účely DPH u poskytování služeb
Fyzická osoba podniká jako IT specialista a vyvíjí software na míru. V roce 2019 je měsíčním plátcem DPH. IT specialista byl registrován k DPH 18. 2. 2018. V roce 2019 plánuje, že za celý kalendářní rok dosáhne níže uvedených tržeb:
-
služby poskytované českým zákazníkům českým společnostem – 6 mil. Kč,
-
služby poskytované zákazníkům z jiných členských států EU (společnosti usazené v Německu a Rakousku) – 5 mil. Kč za rok.
Účetní se domnívá, že je možné od roku 2020 změnit zdaňovací období na kalendářní čtvrtletí. Může IT specialista změnit zdaňovací období?
Podle § 4a zákona o DPH se do obratu zahrnují úplaty za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku. Jelikož služby poskytované společnostem z jiných členských států EU mají podle § 9 odst. 1 zákona o DPH místo plnění mimo Českou republiku, tak nespadají tyto služby do obratu pro účely DPH. Hranice 10 mil. Kč tak nebude za rok 2019 překročena a plátce DPH si může změnit zdaňovací období na kalendářní čtvrtletí.
Příklad 3
Zdaňovací období identifikované osoby
Fyzická osoba s bydlištěm v České republice podniká jako ekonomický poradce. Klienti této fyzické osoby jsou zahraniční společnosti z EU. Z tohoto důvodu se stal podnikatel identifikovanou osobou v roce 2018. Celkový objem služeb je 2,5 mil. Kč ročně. Účetní by ráda změnila od roku 2020 zdaňovací období na kalendářní čtvrtletí, aby nemusela podávat každý měsíc přiznání k DPH a souhrnné hlášení. Je tato změna možná?
Podle § 99 zákona o DPH je zdaňovacím obdobím obecně kalendářní měsíc. Podle § 99a zákona o DPH může plátce DPH ve vymezených případech své zdaňovací období změnit. Identifikovaná osoba však není ve změně zdaňovacího období uvedená, a proto je zdaňovací období identifikované osoby vždy kalendářní měsíc. Změna tedy není možná.
Příklad 4
Nemožná změna zdaňovacího období u nespolehlivého plátce DPH
Fyzická osoba podniká jako samostatný truhlář a je měsíčním plátcem DPH. Plátce DPH byl registrován k DPH 5. 1. 2017. Fyzická osoba měla za kalendářní rok 2018 obrat pro účely DPH 1,5 mil. Kč. Plátce DPH se stal dne 18. 7. 2018 nespolehlivým plátcem DPH. V přiznání k DPH za prosinec 2018 účetní truhláře do kolonky kód zdaňovacího období uvedla písmeno „Q“ a požadovala tak změnu zdaňovacího období na kalendářní čtvrtletí. Správce daně na tento fakt nikterak nereagoval. Dne 18. 3. 2019 byly fyzické osobě doručeny výzvy k podání přiznání k DPH a kontrolního hlášení za leden 2019. Plátce DPH reagoval sdělením, že je čtvrtletním plátcem DPH, a proto bude činit podání až v dubnu 2019. Jaké následky budou spojeny s nesprávnou změnou zdaňovacího období pro plátce DPH?
Změna zdaňovacího období z kalendářního měsíce na kalendářní čtvrtletí není na základě § 99a zákona o DPH možná provést u nespolehlivého plátce DPH. Jelikož byl truhlář nespolehlivým plátcem DPH, tak nebylo možné změnu zdaňovacího období na kalendářní čtvrtletí uskutečnit, a proto i v roce 2019 bylo jeho zdaňovací období kalendářní měsíc. Plátce DPH je tak v prodlení s podáním přiznání k DPH, kontrolního hlášení a případně i s úhradou daňové povinnosti. Za všechna tato prodlení bude finančním úřadem udělena příslušná sankce (pokud budou dosaženy minimální částky pro udělení sankcí, tak půjde o pokutu za opožděné tvrzení daně, úroky z prodlení za pozdní úhradu a pokutu za nepodání kontrolního hlášení).
Příklad 5
Obrat pro účely DPH u plastické chirurgie
Soukromá plastická chirurgie (společnost s ručením omezeným) poskytuje zdravotní služby, a to jak zdanitelné služby (estetická chirurgie na přání pacienta), tak výkony osvobozené od DPH podle § 58 zákona o DPH. Tržby za estetické výkony podléhající DPH činí 8 mil. Kč ročně a osvobozené výkony činí 3 mil. Kč ročně. Zdravotnické zařízení bylo registrováno dne 1. 2. 2018 jako dobrovolný plátce DPH. Účetní společnosti si není jistá, zda může být tato společnost od roku 2020 čtvrtletním plátcem DPH, protože celkové tržby převyšují 10 mil. Kč. Je možné změnit zdaňovací období?
Zdravotní služby osvobozené od DPH na základě § 58 zákona o DPH se nezahrnují podle § 4a zákona o DPH do obratu pro účely DPH, a proto do obratu pro účely DPH vstoupí pouze estetická chirurgie podléhající DPH. Toto zdravotnické zařízení se tak může stát podle § 99a zákona o DPH čtvrtletním plátcem DPH (pokud budou ostatní podmínky splněny).
Příklad 6
Kontrolní hlášení u společnosti
Společnost s ručením omezeným se stala od ledna 2019 čtvrtletním plátcem DPH. Správce daně zaslal právnické osobě 10. 3. 2019 výzvu k podání kontrolního hlášení. Tentýž den si plátce DPH výzvu vyzvedl z datové schránky, ale reagoval, že mu nevznikla povinnost podat kontrolní hlášení z titulu čtvrtletního zdaňovacího období. Ve výzvě byly uvedeny daňové doklady s datem uskutečnění zdanitelného plnění v lednu 2019, které si zákazník společnosti nárokoval jako odpočet DPH. Kontrolní hlášení tak nebylo ani po uplynutí pětidenní lhůty podáno. Jaká hrozí sankce tomuto plátci DPH?
Podle § 101e zákona o DPH je plátce DPH, který je právnickou osobou, povinen podat kontrolní hlášení vždy za kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, přestože má zdaňovací období kalendářní čtvrtletí. Pouze plátce DPH, který je fyzickou osobou, podává kontrolní hlášení ve lhůtě pro podání daňového přiznání (tedy pouze čtvrtletní plátce DPH – fyzická osoba podává i kontrolní hlášení čtvrtletně). Za nepodání kontrolního hlášení v náhradní lhůtě po výzvě bude uložena pokuta (pravděpodobně 50 000 Kč). Společnost by tak měla zvážit, zda je pro ni vůbec výhodné měnit zdaňovací období na kalendářní čtvrtletí, protože kontrolní hlášení bude muset podávat i nadále každý měsíc.
Příklad 7
Změna zdaňovacího období
Fyzická osoba podniká jako advokát a dne 1. 1. 2018 byla registrována k DPH z titulu překročení obratu. V roce 2019 dosáhly zdanitelné právní služby 1,2 mil. Kč. Proto by účetní ráda změnila od roku 2020 zdaňovací období na kalendářní čtvrtletí. Účetní podala poslední den lhůty (tedy 27. 1. 2020) přiznání k DPH, kde však zapomněla zatrhnout kolonku „Kód změny zdaňovacího období“. Toto opomenutí zjistila 29. 1. 2020. Je možné změnu zdaňovacího období realizovat?
Podle § 99a zákona o DPH musí být změna zdaňovacího období oznámena správci daně do konce ledna příslušného kalendářního roku. Přestože bylo přiznání k DPH za prosinec 2019 již podáno, tak může být oznámení učiněno do 31. 1. 2020 jinou formou než přes tiskopis přiznání k DPH. Například může advokát zaslat z datové schránky podání obsahující oznámení o změně zdaňovacího období.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.