Tato závěrečná část našeho seriálu přináší postup lékaře při výpočtu daňového přiznání. Jsou stručně uvedeny i běžné možnosti optimalizace daně z příjmů platné v době tvorby tohoto textu, tj. k 1. 10. 2021, tzn. použitelné pro závěrku roku 2021. Tato část je pojata jako celistvá a není členěna podrobnější strukturou.
Daňové přiznání lékaře – fyzické osoby (OSVČ) k dani z příjmů fyzických osob
Ing.
Jana
Bellová,
Ph.D.,
Ing.
Jaroslav
Zlámal,
Ph.D.
Ukázka daňového přiznání lékaře pracujícího v právní formě fyzická osoba
Výpočty daně z příjmů fyzických osob probíhají v několika krocích, a to ještě v závislosti na různých faktorech, které mohou (či nemusí) konečnou výši daně ovlivnit.
1.
Pokud se lékař v pozici fyzické osoby (OSVČ) nerozhodne platit daň z příjmů fyzických osob formou paušálu, (40 % ze zdanitelných příjmů), bude
vypočítávat daň běžnou formou ze zdanitelného základu
. Ten je v prvé řadě tvořen rozdílem mezi zdanitelnými příjmy a zdanitelnými výdaji, čili mezi příjmy zahrnovanými do základu daně a výdaji zahrnovanými do základu daně. Tento rozdíl však může být ještě dále upravován. Pokud lékař bude evidovat své příjmy a výdaje standardním způsobem, tj. za kalendářní rok, většinou tak bude činit v průběhu měsíce ledna následujícího roku, nicméně na podání daňového přiznání a úhradu daně má čas až do 31. 3., popřípadě, pokud má svého daňového poradce a tato skutečnost je známa (nahlášena) místně příslušnému finančnímu úřadu předem, může tak učinit (a rovněž zaplatit) až k 30. 6. následujícího roku.Příklad
Privátní lékař evidoval své příjmy a výdaje zahrnované do základu daně. K 31.12. daného roku podtrhl poslední záznam čarou (tlustou čarou za minulostí, v účetnictví se tato vodorovná čára nazývá zamezovka) a součtem zjistil následující údaje:
–
Příjmy zahrnované do základu daně činí 926 342 Kč.
–
Výdaje zahrnované do základu daně činí 348 516 Kč.
–
Rozdíl tedy činí 577 826 Kč.
To je poměrně vysoký základ daně, nicméně nyní provede závěrkové operace. Jak jsme si již řekli v kapitole o daňové evidenci, jsou nejčastějšími závěrkovými operacemi zápočty odpisů dlouhodobého majetku, zápočty alikvotní části leasingových splátek, zápočty rezerv atd. Předpokládejme tedy, že v souhrnu činí u tohoto konkrétního případu tyto závěrkové operace částku celkem 176 516 Kč. O tuto částku bude opraven zdanitelný rozdíl, který tak po tomto standardním kroku bude činit 401 310 Kč. S touto částkou pak bude lékař dále počítat, neboť nyní mohou následovat ještě další úpravy této částky, jak vyplývá z následujícího textu.