Členství
Společnost s r. o. platí členský příspěvek České stomatologické komoře za svého zaměstnance – zubního lékaře. Zaměstnanec je zároveň jednatelem firmy (není společníkem). Je správný názor daňového poradce, že lékař je zároveň jednatelem firmy a tím zajišťuje chod firmy, proto jeho poplatek komoře může být nákladem firmy bez dodanění u něj z pozice zaměstnance?
Agentura práce platí za své s.r.o. roční členské příspěvky Organizaci zaměstnavatelů. Ve stanovách této Organizace zaměstnavatelů je, že sdružuje zaměstnavatele podnikající v oblastni soukromých bezpečnostních služeb a hájit zájmy členů sdružení. Jsou tyto členské příspěvky daňově uznatelné?
Dohoda o zániku členství v družstvu je dvoustranný právní úkon směřující k ukončení členství člena v družstvu. Je upravena v ustanovení § 611 ZOK.
Dohoda musí být uzavřena písemně. Zákon nepředpokládá požadavek úředně ověřených podpisů, stanovy družstva však mohou určit jinak. Stanovy mohou rovněž stanovit další požadavky pro ukončení členství, například schválení dohody členskou schůzí či jiným orgánem.
Fitness, s. r. o., plátce DPH uzavře se členkou smlouvu na členství na 12 měsíců ve fitness za 12 000 Kč včetně dph. Ve smlouvě je uvedeno, že členka může splatit dluh v 12 splátkách po 1000 Kč měsíčně. Je správné odvést DPH z celé částky 12 000 Kč při uzavření smlouvy (účtuji MD 315/ D 602) a splátky členství potom účtuji MD 221/ D 315? V situaci, že bychom změnili textaci smlouvy, kde by bylo uvedeno, že se uzavírá měsíční členství na 1000 Kč měsíčně s tím, že se členka zavazuje chodit do fitka (platit) 12 měsíců by se DPH odvádělo měsíčně z částky 1 000 Kč, uvažuji správně?
Dne 30. 11. 2022 zemřel člen zemědělského družstva. Jaké účetní případy a s jakým datem se zaúčtují v roce 2022 a jaké v následujícím? Domníváme se, že se ke dni úmrtí zaúčtuje pouze změna analytiky na účtu 411. K datu nabytí právní moci dědického řízení se udělá změna na analytice 411. K datu uzavření dohody s dědicem o ukončení a vyplacení členského podílu se zaúčtuje závazek ze splacených vkladů na účet 365 (411/365). V roce 2023 se k datu uzavření účetních knih zaúčtuje vypočítaný vypořádací podíl 428/365. Pokud by člen nezemřel, ale řádně ukončil členství 31. 12. 2022, zaúčtuje se ke dni ukončení nárok na vrácení podílů 411/365 a stejně jako v předchozím případě se v následujícím roce k datu uzavření účetních knih zaúčtuje vypořádací podíl 428/365.
Člen družstva se dohodl na ukončení členství ve družstvu, byla sepsána dohoda o ukončení členství a výplatě vypořádacího podílu. Tato dohoda však nabude účinnosti až po úpravě stanov družstva na nejbližší členské schůzi, která bude přibližně za 6 měsíců. Úhrada částky odpovídající budoucímu vypořádacímu podílu ale proběhla hned po podpisu dokumentu. V jakém okamžiku nastane povinnost odvést srážkovou daň – členství zatím nezaniklo, ale úhrada na vypořádací podíl byla provedena? V případě, že nebude schválena změna stanov, nedojde k ukončení členství a vyplacené prostředky budou vráceny družstvu.
Dlouholetý zaměstnanec společnosti vykonal zkoušku autorizovaného technika a stal se členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Byl mu vystaven certifikát. Společnost potřebuje činnost autorizovaného technika pro provozování předmětu podnikání a zaměstnanec zkoušku vykonal na žádost zaměstnavatele. Poplatky za odbornou literaturu a za složení zkoušky uhradil zaměstnavatel z firemního účtu. Tyto náklady má společnost zaúčtované jako daňově uznatelné náklady na straně zaměstnavatele a jako nepeněžní osvobozený příjem na straně zaměstnance. Společnost uhradila za zaměstnance také povinný členský poplatek Komoře autorizovaných inženýrů a techniků. Protože je to příspěvek hrazený zaměstnavatelem za zaměstnance a je podmínkou pro provozování činnosti zaměstnavatele, bude i tento příspěvek pro zaměstnavatele daňově účinný. Pro zaměstnance je to nepeněžní příjem, který podléhá zdanění a platbě sociálního a zdravotního pojištění. Je tento postup správný? Protože se zaměstnanec stal členem Komory (a musí platit členské příspěvky každoročně) na přání zaměstnavatele, chtěl by zaměstnavatel, aby jeho zaměstnanec nemusel toto nepeněžní plnění zdaňovat. Existuje nějaká možnost? Kdyby se například rozhodl hradit tyto příspěvky ze zisku po zdanění nebo na vrub nedaňových nákladů, bude i v tomto případě nepeněžní příjem zaměstnance podléhat zdanění?
Hlavní činností spolku je placena výběrem členských příspěvků. Každý rok je výběr členských příspěvků nižší než náklady na hlavní činnost, a tak to také bylo částečně financováno prostředky z vedlejší činnosti dle § 20 odst. 7. V roce 2020 jsou však kvůli koronaviru různé akce (hlavní činnost zrušeny, ale členské příspěvky se vybraly v plné výši. To znamená, že výběr členských příspěvků bude vyšší než náklady na hlavní činnost. Bude nutné tento rozdíl za rok 2020 nějak zdanit? A jakým způsobem se „zdaní“ uplatněná částka dle § 20 odst. 7 za rok 2019? Protože se za rok 2020 vlastně nepoužije. Je to uvedeno na řádce 251 daňového přiznání?
Firma s. r. o. zaměstnává více než 50 % zdravotně postižených zaměstnanců. Obdržela fakturu od Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR na členský příspěvek na rok 2020 v částce 5 000 Kč. Je tento příspěvek daňově neuznatelný, nebo uznatelný?
Je zapsaný spolek - sportovní oddíl osobou povinnou k dani z přidané hodnoty, jestliže jeho obrat je tvořen:
a) sponzorskými dary (v hodnotě cca 100 000 Kč)
b) členskými příspěvky (vybíranými dle stanov, na základě členství se členové - převážně děti - účastní treninků) - ve výši přesahující 1 mil Kč?
Firma s. r. o. je členem Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm a platí pravidelné členské příspěvky. Asociace je autorizovaným společenstvem Hospodářské komory ČR. Jsou tyto příspěvky daňově uznatelným nákladem?
Která organizace má odvádět ze svých členských příspěvků DPH, pokud její obraz přesáhne 1 mil. Kč, resp. které členské příspěvky jsou od DPH osvobozeny?
Pokud výzkumná organizace uhradí členský poplatek za svého zaměstnance v IUSSP (International union for the scientific study of population) - Mezinárodní unii pro vědecký výzkum populace, a tento zaměstnanec je zde registrován, jako zaměstnanec této výzkumné organizace, je tento poplatek daňově uznatelným nákladem?
Jsme spolek, pořádáme v létě sportovní soustředění, účastní se členové spolku na základě zaplaceného mimořádného členského příspěvku. Někteří rodiče hradí z benefitů, které jim poskytuje zaměstnavatel. V případě, že je účast zrušena, vracíme platbu. Předpokládám správně, že uhrazený členský příspěvek lze poslat zpět pouze tomu, kdo soustředění uhradil - tedy zaměstnavateli, nikoliv rodiči na jeho zvolený účet?
Společnost ZUBY s.r.o. vykonává zdravotní výkony pro veřejné zdravotní pojištění. Spornou otázkou je placení členských příspěvků České stomatologické komoře. Podle výkladu zákona, pokud uhradí členský příspěvek svým jménem společnost ZUBY s.r.o., jde o daňově uznatelný náklad a současně nepeněžní příjem zaměstnance. Tento postup zřetelně poškozuje zaměstnance. Proto navrhujeme účetní postup. Kdy zaměstnanec MUDR. nositel výkonů uhradí členský příspěvek ČSK sám ze svým prostředků a následně jej „vyfakturuje“ společnosti ZUBY s.r.o., protože jde o její nezbytný náklad, aby mohla vykonávat předmět činnosti podnikání. Bez členství nelze vykonávat zubní praxi společnosti ZUBY s.r.o. U zaměstnance jde o příjem do 15 000 Kč, příjmy osvobozené. Je zde účetní problém?
Mudr. Rychlý je zubní lékař. Pracuje jako zaměstnanec v Pomalém s. r. o., kde je jediným společníkem na plný úvazek. Má řádné smlouvy se zdravotními pojišťovnami, soukromá praxe na OSVČ vykonávána není. Členství v lékařské stomatologické komoře je "povinné". Roční příspěvek komoře platí na své jméno a rodné číslo. Je tento členský příspěvek daňově uznatelný v s. r. o.? FÚ v rámci kontroly vyloučil jako osobní náklad MUDr. Rychlého, výdaj nesouvisející s činností s. r. o. Bez členství není možné vykonávat řádný výkon povolání. Povolání vykonává v rámci zaměstnaneckého poměru. Příjmy z výkonu povolání jsou příjmem ke zdanění v s. r. o.
Lékárna zaplatila za zaměstnankyni členský příspěvek do lékárnické komory, zaměstnankyně byla na neschopence, poté přešla na mateřskou dovolenou. Jediný příjem za rok měla z čerpání dovolené po skončení mateřské a nástupu na rodičovskou dovolenou. Musí se ji zdanit členský příspěvek ve mzdě? Pokud dojde k zaplacení v únoru, kdy nejpozději musíme zaměstnanci příspěvek ve mzdě dodanit?
Myslivecký spolek (dříve sdružení), plátce DPH, v souladu se svým statutem vybírá od jednotlivých členů členské příspěvky? Jsou tyto členské příspěvky předmětem DPH a je nutné je zdanit?
Společnost s r. o. poskytuje rehabilitační služby. Zaplatila za svého zaměstnance (lékaře) příspěvek do České lékařské komory, dále příspěvek do České lékařské komory J. E. Purkyně a příspěvek do „Sdružení ambulantních specialistů o. s.“. Všechny tyto doklady jsou vystaveny na jméno lékaře (zaměstnance). Budou tyto náklady pro firmu daňově uznatelný náklad? Je nutné tyto platby zaměstnanci (lékaři) přidanit do mzdy? Pokud ano, k jakému datu? Mohu např. k 31.12. souhrnně přidanit platby za celý rok?
Lékaři platí poplatky za členství v České lékařské komoře, Sdružení ambulantních specialistů a podobně je tomu u architektů, právníků či advokátů. Domnívám se, že v minulosti byly tyto poplatky daňově neúčinné. Změnil se náhled na daňový náklad a pokud ano, od kterého roku?