Daň domovní, činžovní, daň z nemovitých věcí

Vydáno: 02. 12. 2024
Výrobní hala, kterou jsme i částečně svépomocí postavili, podléhá kolaudačnímu rozhodnutí . Bude sloužit pro kovovýrobu. Před kolaudací bude spuštěn zkušební provoz, kde jsou vydány souhlasy přísl. orgánů (hygiena, hasiči, inspekce práce..). 1) Kdy se má zařadit do užívání, když se vše bude postupně stěhovat z nynějšího pronajatého pracoviště? Nejdřív tam bude pracovat účetní v 11/2024. Po několika měsících se přestěhují některé stroje + někteří zaměstnanci. 2) Kdy se má řešit změna k dani z nemovitostí ze stavebního pozemku na stavbu?
Vydáno: 01. 11. 2024
  • Článek
Povodně v Česku začaly v pátek 13. září 2024 jako výsledek srážky dvou frontálních systémů nad územím střední Evropy. Ty přinesly vytrvalý déšť, který zasáhl většinu území Česka, a výsledkem byly dalekosáhlé povodně. Stejně jako během povodňové situace v roce 1997 nastala tedy neobvyklá situace, a co na to naše vláda, resp. zákonodárci? Právě na to a další otázky se zaměřím ve svém dalším článku níže… Osobně se domnívám, že opravdu každá pomoc postiženým je na místě. Ať už se jedná o finanční dary či různé formy nepeněžní podpory. Nutno podotknout, že stát celkem logicky nezůstává pozadu, byť někdy, zejména v oblasti daní, krkolomně, ale přece se snaží postiženým vycházet vstříc a jejich administrativní a daňové zatížení eliminovat. Najdou se však i nepochopitelné případy, jeden exemplární promílaný za všechny týkající neproplacení pojistného plnění pojišťovnou rodině, které povodeň vzala nově koupený a rekonstruovaný rodinný dům, který ani nestihla zkolaudovat, a tudíž nesplnila minimální trvání pojistného vztahu, tzv. karenční dobu. A co ulevit postiženým na daních, lze to?
Vydáno: 18. 10. 2024
Fyzická osoba občan nepodnikatel má vykázaný v přiznání z nemovitých věcí jeho „druhý“ rodinný dům, jako rodinný dům a zdaňuje jako H. Nyní vola FÚ, že požaduje změnu na písmeno J (rekreace). Podle katastru nemovitostí je to budova se způsobem využití rodinný dům. Jediný zádrhel je, že tam nemá trvalé bydliště, které má v jiném městě (kraji) a daný dům v obci využívají s rodinou jako druhou nemovitost (venkov), a to nejen na občasné víkendy, ale i přes týden kvůli práci, protože poplatník občas jezdí pracovně do jiného kraje. Není tam pronájem ani podnikání. Je požadavek z FÚ o opravě na zařazeni budovy J (rekreace) oprávněný? V zákoně je uvedeno, že budova pro rodinou rekreaci je budova rodinného domu užívaná pro rodinnou rekreaci, ale nevíme, zda to lze vykládat takhle extenzivně, že by jediný rodinný dům mohl mít poplatník jako H a další by musely být nutně J.
Vydáno: 15. 08. 2024
  • Článek
Myslíte si, že znáte českou daňovou legislativu a už nás/vás nemůže nic překvapit? Opak je pravdou, alespoň se tak domnívám, ale posuďte sami, až si přečtete příklady daňových paradoxů, se kterými jsem se během své praxe setkal. Pojďme se na příklady těchto paradoxů podívat blíže.
Vydáno: 12. 06. 2024
Ve veřejném rejstříku je zapsané pod právní formou družstvo, toto družstvo postavilo komplex garáží, které nejsou u žádné obytné budovy. Ve stanovách družstva je, že družstvo je založeno za účelem zajišťování potřeb svých členů v oblasti garážování vozidel. Družstvo je poskytuje do nájmu do nájmu členům družstva, kteří se sami nebo jejich právní předchůdci na jejich pořízení podíleli členským vkladem. Zároveň je ve stanovách uvedeno, že je družstvo obchodní korporací a že předmětem činnosti družstva je pronájem nemovitostí a nebytových prostor a poskytovaní základních služeb s tímto pronájmem spojených. Členové družstva garáže užívají a platí za ně družstvu roční nájem. Ten je užíván na provoz a správu garáží. Jednu garáž družstvo pronajímá komerčně. Každý rok obdrželo družstvo od FÚ předepsanou částku daně – daň ze staveb byla placena pod kódem L, tedy „garáž vystavená odděleně od budovy“. Nyní družstvu FÚ oznámil, že usí zpětně za r. 2022 a 2023 doplatit daň z nemovitosti s tím, že stavby musí být daněny pod kódem O – tedy „ostatní druhy podnikání“. Pod tímto kódem pak prý je nutno platit daň i v dalších letech. Toto tvrzení odůvodňuje tím, že daňový subjekt má nemovitosti zařazené v obchodním majetku dle § 20c zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, tuto skutečnost, tedy zvýšenou sazbu daně – „podnikání“ si také uplatní poplatník v daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí. Dále uvádí, že dle § 421 odst. 1 NOZ se za podnikatele považuje osoba zapsaná v obchodním rejstříku. Pro uklidnění FÚ uvádí, že za rok 2022 a 2023 nevznikne pokuta, neboť dle výpisu z KN jste neměli povinnost podat daňové přiznání (nebyla změna v katastru). 1) Je tvrzení FÚ o placení daně z nemovitostí pod kódem "O" správné a v případě že ne, jak postupovat? 2) Pokud je toto tvrzení správné, je možné se této změně do budoucna ubránit např. změnou některých vět ve stanovách? Nepovažujeme totiž za logické, aby družstvo, které nepodniká, platilo daň z nemovitosti jako podnikající osoba. 3) Je možné, aby FÚ požadoval zpětné doplacení daně z nemovitosti za r. 2022 a 2023, zvláště za situace, kdy sám družstvu zasílal výměr odpovídající kódu "L"? Pro družstvo by doplatky činily značné neočekávané výdaje.
Vydáno: 07. 05. 2024
Nezisková organizace vlastní byty, které pronajímá výhradně jako sociální bydlení osobám nebo rodinám, které jinak těžko získávají bydlení (s tím, že se nájemníci mj. učí pravidelným platbám a péči o pronajatý byt). Jak se má takový byt danit daní z nemovitostí? Je osvobozený od daně dle § 9 odst. 1 písm. k) bod 7, nebo se daní jako klasická jednotka pro bydlení (R) nebo jako jednotka soužící pro podnikání - nájem (U).
Vydáno: 06. 05. 2024
Po zemřelé mamince jsem se sestrou před 5 roky zdědil napůl byt. Sestra mi svoji polovinu darovala, takže jsem vlastníkem jen já. V současné době byt pronajímám. Chtěl bych byt zahrnout do společného vlastnictví manželů. Jak nejlépe situaci vyřešit a jaký dopad bude na daň z příjmu? Matka měla bydliště v bytě 40 roků.
Vydáno: 30. 04. 2024
Klient, fyzická osoba vlastní jako jediný majitel rodinný dům. Neznám přesné parametry, ale prostory k bydlení jsou minimální. První patro pronajímá jako ubytovnu a přízemí jako restauraci, takže většina domu je využívána k podnikání, ale ne mého klienta. Má povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2024? 
Vydáno: 08. 02. 2024
Klient si koupil pozemek, jedná se o ornou pudu, je to tak v katastru. Staví tam dům. Zatím to není dostavené. Je potřeba udělat přiznání z nemovitosti už teď, nebo až se dům dostaví? 
Vydáno: 08. 02. 2024
1. Podnikatel, fyzická osoba, vlastní bytovou jednotku, zařazenou do obchodního majetku, kterou 10× do roka poskytne za úplatu k rekreaci včetně služeb, tj. úklid. Je povinen podat daňové přiznání se zvýšenou sazbou daně? 2. Jak to bude v případě, že tuto jednotku pronajme právnické osobě např. na 10 měsíců - bez služeb? Pakliže nájemce tuto jednotku bude dále občas používat k ubytování jiných osob za úplatu vč. souvisejících služeb, má to na vlasníka nějaký dopad z hlediska DZN?
Vydáno: 18. 01. 2024
Fyzická osoba, nepodnikatel, daruje synovi nemovitost. Darovací smlouva je s datem podpisu v měsíci 12/2023, návrh na vklad na KN podán v 12/2023. Nemovitost bude na KN přepsána na obdarovaného v měsíci 1/2024. Přiznání k dani 2024 podává a daň hradí obdarovaný? Je rozhodným datem pro určení plátce daně návrh na vklad na katastr nemovitostí, nikoliv osoba zapsaná k 1. 1. 2024 v katastru nemovitostí.
Vydáno: 15. 01. 2024
V 4/2023 jsem prodala pozemek. Musím podat do 31. 1. 2024 daňové přiznání k dani z nemovitých věcí? Toto přiznání bude na rok 2024, takže již nebude obsahovat tento pozemek?
Vydáno: 10. 01. 2024
Jsem majitel domu o 3 bytových jednotkách, které pronajímám přes Airbnb.  Jak se mi tento pronájem projeví u daně z nemovitosti?
Vydáno: 05. 01. 2024
  • Článek
Tento článek shrnuje hlavní daňové změny a zaměřuje se na nejdůležitější daňové změny, které je nutné uplatňovat již od počátku roku 2024 – např. pokud jde u DPH o vykazování opravných daňových dokladů k plněním uskutečněným v roce 2023 nebo pokud jde o daně z příjmů o změny ve zdanění mezd za leden 2024 vč. odvodů pojistného. Článek se tedy nevěnuje změnám, které bude nutné uplatnit např. až v přiznáních k daním z příjmů za zdaňovací období roku 2024. Protože pro rok 2024 nebyla změn ušetřena ani oblast účetnictví, tak se článek věnuje i účetním novinkám.
Vydáno: 02. 01. 2024
Označení Obsah pokynu / informace Vyhláška č. 456/2020 Sb. o formulářových podáních pro daň z nemovitých věcí 25 MF 5 vzor č. 13 Daň z nemovitých věcí od roku...
Vydáno: 01. 01. 2024
Součástí konsolidačního balíčku, který s sebou přináší výrazné změny v daňové oblasti, s plánovanou a předpokládanou účinností od ledna 2024, je i novelizace daně z nemovitých věcí. Návrh této části novely doznal poměrně výrazného pozměnění, proto přinášíme souhrn změn, které jsou a byly součástí novely.
Fyzická osoba vlastní pozemek s nemovitostí (rodinným domem). Tato nemovitost bude zbourána a následně bude na pozemku postaven nový dům pro bydlení. Jak postupovat u daně z nemovitých věcí? 
Vydáno: 12. 10. 2023
Finanční správa pro doručení informace pro placení daně z nemovitých věcí kromě jiných způsobů využívá datové schránky. Poplatníkovi daně z nemovitých věcí, který má zřízenu datovou schránku fyzické osoby nebo datovou schránku fyzické osoby podnikající a není přihlášen k jiné službě (SIPO, zasílání údajů na e-mail), je každoročně do datové schránky doručena informace pro placení daně z nemovitých věcí. Pokud má zároveň zřízeny oba typy datové schránky, je informace doručena do datové schránky fyzické osoby.  
Vydáno: 12. 10. 2023