Daňové zvýhodnění na děti
Dítě našeho zaměstnance ukončilo v červnu 2024 školu na SOU. Je mu 19 let. V červenci ani v srpnu nikde nepracoval. Nevíme jestli se zaevidoval na Úřadě práce, ale podporu určitě nepobíral. Dále studovat nebude. Můžeme uplatnit daňové zvýhodnění za červenec i za srpen? Jaké máme chtít potvrzení?
Zaměstnanec v naší firmě uplatňoval daňové zvýhodnění na studující dceru. Sleva ve výši 1 267 Kč byla uplatněna v 7/2024 i 8/2024. Nyní jsme zjistili, že dcera ukončila řádně vysokoškolské studium v červnu 2024 a zároveň byla již od 6/2024 zaměstnána na hlavní pracovní poměr. Jaký způsobem máme nyní ve mzdové účtárně opravit výplatu za červenec a za srpen?
Manželé mají dvě děti, nejsou rozvedeni, manželka nepracuje. Zatím žijí spolu v jednom bytě, ale manžel platí na tyto dvě děti manželce výživné. Uplatňovali jsme daňové zvýhodnění na děti u manžela, protože jsme o této situaci nevěděli. Manželka podepsala čestné prohlášení, že daňové zvýhodnění na děti neuplatňuje. Na tuto situaci jsme byli upozorněni insolvenční správkyní, abychom děti u manžela nedávali do vyživovaných osob. U manželů nyní probíhá insolvence. Může však nadále manžel uplatňovat daňové zvýhodnění na děti?
Náš zaměstnanec podepsal začátkem roku prohlášení k dani, kde uvedl děti s tím, že si chce nárokovat daňové zvýhodnění měsíčně. Koncem března si to rozmyslel a chce toto měsíční zvýhodnění přerušit s tím, že si požádá o roční zúčtování daně, kde se mu zbývající část vrátí hromadně jako AB.
Rodina, manžel a manželka pracují. Mají celkem 4 děti. Bonus na 3 děti uplatnil manžel (jedno z těchto dětí chodí do školky). Manželka uplatnila bonus na 1 dítě a chce si uplatnit školkovné, ale na to dítě, které uplatnil manžel. Je možné to tak rozložit do dvou přiznání manželů s tím, že školkovné uplatní manželka na dítě, které je uplatněné v přiznání manžela.
Klient uplatnil daňové zvýhodnění na vyživované dítě ZTP/P mimo jiné za období 2021, 2022, 2023. V lednu 2024 bylo rozhodnuto o přiznání invalidního důchodu 3. stupně na tohoto syn, a a to zpětně od 18. narozenin, tzn. od 4/2021, včetně vyplacení. Tímto není možné uplatňovat dále daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Může klient ponechat uplatněná daňová zvýhodnění u syna za minulé roky 2021–2023, nebo musí podat dodatečná přiznání k DPFO? Je rozhodující datum přiznání invalidního důchodu 3. stupně (1/2024). nebo datum, od kterého je zpětně důchod přiznán (4/2021)?
V naší firmě máme zaměstnaného Ukrajince. Ukrajinec má v ČR trvalý pobyt. V roce 2024 by si chtěl uplatnit daňové zvýhodnění na všechny svoje tři děti. Jedno dítě se mu narodilo v Německu. Manželku má na mateřské dovolené. Předpokládám, že když má Ukrajinec trvalý pobyt v ČR, že mi nemusí dokládat daňový domicil a že mu mohu uplatnit měsíčně daňové zvýhodnění na děti a příští rok v ročním zúčtování uplatnit manželku.
Prosím o zhodnocení a stanovení postupu při určení rezidentství občana UA. Matka s 10letou dcerou bydlí od 03/2022 na území ČR. Matka zde je i zaměstnaná a s dcerou zde žijí a jsou zde pojištěné. Původní bydliště v Charkově mají neobyvatelné. Žádné finance jim z Ukrakjiny neplynou a jiné nemovitosti tam nemají, ani nikde jinde. Rezidentství v ČR bylo zamítnuto pro nedoložení oddacího listu (manžel žije na Ukrajině), nebo s tím že životní zájmy mají na území Ukrajiny, protože tam žije manžel, nebo také proto že nemůže doložit, že dcera navštěvuje ZŠ po celé období kalendářního roku na území ČR. Navštěvovala ji do 08/2023 a nyní studuje on-line gymnázium na Ukrajině, i když má bydliště v ČR. Existuje nějaký zákonný důvod, který opomíjím a dotyčná není rezidentem ČR pro rok 2023? Jsou tato zdůvodnění relevantní? Jak se bránit proti takovémuto postupu ze strany FÚ?
Může si zaměstnanec uplatnit daňové zvýhodnění na syna, 23 let, studujícího na VŠ kombinované studium? Syn je zaměstnaný a má příjem i jako OSVČ.
Rozvedení rodiče, dvě děti ve střídavé péči. Pokud si každý z rodičů bude uplatňovat daňové zvýhodnění na jedno dítě, je možné, aby si jeden uplatňoval daňové zvýhodnění na první dítě 1 267 Kč a druhý jako na druhé dítě 1 860 Kč?
Zaměstnanec si chce zpětně 5 let uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Musí mu zaměstnavatel vyhovět? Říkali jsme mu, že mu vystavíme potvrzení o příjmech a výsledkem ročního zúčtování daně a podá si zpětně daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Je tento postup správný? Kolik let zpětně může podat přiznání a uplatnit daňové zvýhodnění na děti?
Může si manžel ve svém daňovém přiznání k dani za rok 2023 uplatnit daňové zvýhodnění na 3 děti od manželky, když spolu žijí ve společné domácnosti a jsou manželé ačkoliv děti nejsou jeho? Manželka má nízké příjmy, a tudíž děti uplatnit nemůže.
Ukrajinec pracuje v ČR, bydlí v ČR s manželkou a dětmi. Nemá status uprchlíka. V rámci ročního zúčtování daně by chtěl uplatnit odpočet na děti a manželku, je to možné? Je způsob prokázání stejný jako u českého poplatníka (rodné listy, čestné prohlášení), případně je potřeba jiný dokument? Nemá povinnost si podat daňové přiznání, ve kterém by si daňové zvýhodnění a slevu uplatnil?
Jak určit pořadí dětí při uplatňování daňového bonusu na děti (OSVČ)? Jedná se o dvojčata narozená v roce 2013 - tato dvojčata má matka s manželem ve střídavé péči a předpokládá, že si oba budou uplatňovat bonus na obě děti za 6 měsíců (vzájemně si podepíší čestné prohlášení). Dále má (s jiným otcem, než dvojčata) syna narozeného v roce 2008, který si již sám určuje kdy chce být u matky a kdy chce být u otce. Není to pravidelné střídání. Otec tohoto staršího syna si bonus neuplatňuje a čestné prohlášení podepíše. Je možné si na jedno dvojče uplatnit 7.602 Kč (1/2 z 15 204 Kč), na druhé dvojče 11.160 Kč (1/2 z 22.320 Kč) a na nejstaršího syna celých 27.840 Kč?
Může zaměstnanec pracující na DPP s podepsaným prohlášením poplatníka požádat zpětně v ročním zúčtování daně o uplatnění slevy/daňový bonus na vyživované děti? Jedná se o občana Ukrajiny (daňový rezident ČR), který má pouze tento příjem z DPP do 10 000 Kč/měs. a uplatňoval v průběhu roku jen základní slevu na poplatníka.
Zaměstnankyně se na mě obrátila s prosbou, že chce podepsat Prohlášení poplatníka. Nechce ale měsíčně uplatňovat základní slevu na poplatníka, ale chce měsíčně uplatňovat jen slevu na svoje dvě děti.
Takže to chce vlastně tak, že měsíčně bude uplatňovat svoje dvě děti, ale základní slevu na poplatníka si pak nechá celou částkou až do daňového přiznání.
Setkala jsem se situací, že má poplatník podepsané prohlášení, ale neuplatňuje žádné slevy.
S touto situací jsem se ještě nesetkala. Je toto vůbec možné? Není nějaká návaznost na to, že se nejdřív musí uplatnit měsíčně sleva na poplatníka a až následně další slevy (například právě na děti)?
Vysvětlovat, že se jí spíše vyplatí uplatňovat slevu na poplatníka a děti nechat až do přiznání nemělo cenu, takže mě jen zajímá, jestli tato možnost s neuplatněním slevy na poplatníka, lze.
Děkuji za odpověď
Platné pro kalendářní rok Základní výše1) na dítě Zvýšená výše1), 2) na dítě Jako daňový bonus lze maximálně vyplatit3) 2005 až 2007 6.000 Kč 12.000 Kč 30.000 Kč 2008...
Platné pro měsíce kalendářního roku Základní výše1) na dítě Zvýšená výše1), 2) na dítě Jako daňový bonus lze maximálně vyplatit3) 2005 až 2007 500 Kč 1.000 Kč 2.500 Kč...
Student střední školy, 19 let, pracuje na hlavní pracovní poměr, platí zdravotní a sociální pojištění. Po maturitě plynule navazuje studium na vysoké škole a stále pracuje. Má otec nárok na slevu na dítě?
Zaměstnankyně chce uplatňovat slevu na dítě. Otec dítěte před třemi roky zemřel. Manželé nebyli. Stačí pro uplatnění slevy vyplnit děti v prohlášení poplatníka k dani nebo musí doložit ještě jiný dokument?