Dárkový poukaz
Chceme dát zaměstnancům poukaz do lékárny. Uhradíme poukazy z fondu vytvořeného ze zisku. Jaké to má dopady : 1) Z pohledu firmy - je to daňový náklad, můžeme uplatnit DPH? 2) Z pohledu zaměstnance - je třeba něco dodanit, a je třeba evidence na mzdovém listě?
Společnost s r. o., neplátce DPH, prodává zážitkové vouchery přes portál zprostředkovatele. Zprostředkovatel v momentě, kdy dojde k jejich využití, vyúčtuje jejich hodnotu a plní firmě s. r. o. V případě, že k jejich využití do konce platnosti nedojde, propadnou, zprostředkovatel vyúčtuje jejich hodnotu a v plné výši vyúčtuje provizi. Jakým způsobem, zda a kdy se zahrnuje takovýto příjem za nevyužité vouchery do obratu pro DPH? Lze ho z obratu vyloučit, když k poskytnutí služby v podobě zážitku neproběhlo?
OSVČ je plátce DPH a fakturuje Vinařskému spolku (není plátce DPH) prodej 159 ks kupónů v hodnotě 100 Kč na akci "Otevřené sklepy". Účastnící za kupony kupovali lahve s vínem. Budu fakturovat s DPH?
Vyvíjíme vlastní produkt (SW), který si zákazníci zakoupí formou licence k užívání. Na podporu prodeje zamýšlíme vyplácet odměnu formou poukázky na nákup v cizím internetovém obchodě za poskytnuté hodnocení našeho produktu. Hodnocení mohou poskytnout i osoby, které nejsou přímo zákazníkem (může jít o zaměstnance zákazníka) nebo uživatelé, kteří si licenci zakoupili prostřednictvím našeho partnera pro zahraniční trhy.
Chtěli bychom tuto odměnu uvést do obchodních podmínek. Bude možné tuto vyplacenou odměnu formou poukázky považovat za daňový výdaj?
OSVČ, daňová evidence, plátce DPH, si koupil monitor. Na faktuře je rozepsána částka 3 009 + DPH 632 Kč. Pojištění 384 Kč je v 0 % a dále je v 0 % služba sleva na zboží - dárkový šek - minus 4 000 Kč. Celkem podnikatel za fakturu zaplatil 25 Kč. Mělo by se z dárkového šeku 4 000 Kč zpátky přes koeficient odvést DPH, v podstatě jako by to byl bonus?
Společnost vyplácí jednou za čtvrtletí svým obchodním partnerům provizi formou papírových dárkových poukázek Compliment společnosti Edenred. S každým obchodním partnerem je uzavřena smlouva o obchodní spolupráci na jeho RČ nebo IČO, kde je specifikována provize v procentech za uzavřené obchody. S poukázkami je podepsán protokol o jejich předání, kde je přesně uvedeno, za jaké obchody, které obchodní partner doporučil, je provize vyplacena. Konečná částka je zaokrouhlena na stokoruny a v této výši je obchodnímu partnerovi místo peněz předán dárkový poukaz. Jedná se v tomto případě o daňově uznatelnou položku? Účtováno jako provize na účet 518.
Jak zaúčtovat poukázku na pohonné hmoty při nákupu počítače? V textu na faktuře u zboží je napsáno: „Při zakoupení tohoto výrobku obdržíte za 1 Kč produkt: Poukázka XXX v hodnotě 200 Kč“. Na faktuře je vyfakturována částka 1,00 Kč, DPH 12% ve výši 0,12 Kč a částka celkem 1,12 Kč. Jak mám zaúčtovat nákup za 1,12 Kč a jak poukázku 200 Kč a následný nákup, v tomto případě pohonné hmoty do služebního vozu?
Zaměstnavatel obdržel od obchodníka místo úhrady faktury za provizi poukázky, které rozdal zaměstnancům ve výši 5 000 Kč na jednoho zaměstnance. Jde o poukázky, za které lze koupit oblečení, potraviny. Jedná se mi o to, zda se musí odvést daň, sociální a zdravotní jak u zaměstnance, tak i u zaměstnavatele.
Společnost s r. o., plátce DPH, obdržela v prosinci 2023 6 ks slevových poukazů, každý na hodnotu 5 000 Kč (bez DPH), celkem 30 000 Kč za roční odběr zboží od dodavatele . Slevové poukazy jsou určeny k nákupu zboží dodavatele. Společnost s r.o. plánuje nákup zboží v roce 2024. Zaúčtuje společnost v roce 2023 slevové poukazy do účetnictví, pokud ano, na jaké čísla účtů?
Společnost A pořídila dárkové poukázky v hodnotě 500 Kč (proforma faktura, sazba daně 0%) od Společnosti B, ta je provozovatelem internetové platformy, na které se dají tyto poukázky využít - jedná se o různé sportovní a společenské akce v různých termínech. Jedná se tedy o víceúčelový poukaz. Společnost A chce poukázky označit svým logem a těmito poukázkami podpořit prodej. Ke každému nákupu nad XY Kč chce přiložit poukázku. Podmínky toho, aby byla poukázka k nákupu přidána, budou zákazníkům předem známé. Lze tyto poukázky považovat za daňově uznatelný náklad? Pokud by tyto poukázky opatřila společnost A logem a jen je „bezdůvodně“ rozdávala jako reklamní předmět, lze tyto víceúčelové poukázky považovat za daňově uznatelné? Jakou formou bude společnost A řešit DPH?
Společnost nakoupila od dodavatele dárkové poukazy na mytí vozidla (5 ks á 1 000 Kč vč. 21 % DPH) pro své klienty, které tímto obdaruje. Jak zaúčtovat nákup poukazu a výdej za účelem daru? Jaké jsou daňové dopady z pohledu DPH a daně z příjmů pro společnost, která poukazy nakoupila a dále darovala svým odběratelům?
Společnost dostala za dosažení určitého obratu od svého dodavatele dárkový poukaz v nominální hodnotě 1 000 Kč na odběr zboží u obchodních partnerů, kteří tuto poukázky akceptují, jako např. DM, Billa, OBI apod. Faktura přijatá za tyto poukázky je vystavena na hodnotu 1 Kč, DPH 0 Kč.
Jak o tomto účtovat - jde o dary? Jaké to má dopady do daně z příjmů a od DPH je to osvobozeno?
Lze za daňově uznatelný náklad uznat poukázky společnosti Edenred Compliments, které jsou vypláceny obchodním partnerům jako provize za zprostředkované obchody místo hotovosti? Partneři jsou většinou zaměstnanci spolupracujících firem, kterým jsou poukázky vypláceny čtvrtletně na základě uzavřené smlouvy a tudíž nemají IČO, ale na smlouvě je uvedeno jejich RČ a adresa. Výše provizí se pohybuje za čtvrtletí různě, dle zprostředkovaných obchodů v mezích 500 až 10 000 Kč.
OSVČ – obchod zahradnictví – by chtěla poskytovat dárkové poukazy. Jestliže bude poskytovat jednoúčelový poukaz musí být zde uvedeno o jaké zboží se jedná (např. květiny nebo dárkové zboží)? Nebo postačí když na poukazu bude, že se jedná o zboží v 15% nebo 21% DPH? Již při prodeji poukazu odvedeme DPH a skutečné předání květin nebo dárkového zboží se již nepovažuje za dodání zboží. Jestliže však budeme vydávat jednoúčelové poukazy jsme omezeni vždy sortimentem zboží na které se bude vztahovat (15% květiny nebo 21% DPH ostatní). Lepší by tedy bylo vydávaní víceúčelového poukazu. Při prodeji nevzniká povinnost přiznat daň z přidané hodnoty. Měli bychom tedy do pokladny tržbu uvést s 0%, nebude vstupovat do daňového přiznání k DPH ani do kontrolního hlášení. Bude zdanitelným příjmem v daňové evidenci. Až jednotlivé zboží prodáme na základě tohoto víceúčelového poukazu v příslušných sazbách daně DPH tak dáme tržbu opět do pokladny včetně DPH (bude vstupovat do daňového přiznání k DPH i kontrolního hlášení) a mínusem hodnotu poukazu s 0% DPH? Nebo jakým lepším způsobem lze toto v daňové evidenci ošetřit? Povedeme inventarizaci poukazů. Předpokládáme, že při nevyčerpání poukazu zůstává poukaz zdanitelným příjmem v daňové evidenci a nemá to žádný vliv na daňovou povinnost DPH?
Chceme oslovit zákazníky s obchodní nabídkou, ke které se váže odměna ve formě poukázky k nákupu v internetovém obchodě ve výši 500 Kč. Zákazníci splní podmínky obchodní nabídky, dojde k uzavření smlouvy a je jim tak poskytnuta jako odměna za uzavření smlouvy poukázka. Bude náklad považovaný za daňově neuznatelný dar? Pokud by odměna související s obchodní nabídkou měla formu hmotné věci nebo peněžní podobu (v hodnotě 500 Kč), jednalo by se o daňově uznatelný náklad?
V zájmu podpory prodeje dražších strojů v období od 1. 10. do 31. 12. bude vybraným dealerům prodejce (ne všem) poskytnuta grand karta Benzina či více karet podle množství prodaných strojů. Tyto karty budou dealerům předány na konci roku osobně a dealeři potvrdí jejich převzetí podepsáním protokolu o předání. Grand karty Benzina budou prodejcem zakoupeny a slouží k nákupu PHM (benzín, nafta, plyn), dálniční známky či provozních náplní. Jak se k tomuto výdeji karet dealerům postavit z hlediska daně z příjmů a daně z přidané hodnoty?
Naše společnost vytvořila 1000 ks dárkových poukazů na nákup zboží v našem e-shopu v hodnotě 500,--/ks. Tyto poukazy prodala firmě ABC, vystavila na firmu ABC fakturu za prodej dárkových poukazů ve výši Kč 500 000,--. Tento odběratel tyto poukazy bude dávat svým zákazníkům, kteří budou u nás na e-shopu za tyto poukázky nakupovat.
Můj dotaz zní:
1) Jak účtovat vydanou fakturu na firmu ABC za prodej dárkových poukazů? Jako tržbu za zboží nebo jako zálohu?
2) Jak účtovat faktury na konkrétní zákazníky, kteří budou u nás nakupovat a platit budou dárkovým poukazem, který dostali od společnosti ABC?
- Článek
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ze dne 28. 4. 2022 ve věci C-637/20 DSAB Destination Stockholm
Obchodním partnerům (jejich zaměstnancům), kteří s námi spolupracují vyplácíme za uskutečněné obchody provizi, kterou jim hradíme v podobě poukázek Edenred Compliments (dárkové poukázky), jelikož se jedná o nepodnikatele, kteří nemají IČO. S každým partnerem je uzavřena smlouva o spolupráci s uvedením osobních údajů včetně RČ a každé čtvrtletí, kdy se poukázky předávají je oboustranně podepsán předávací protokol o jejich převzetí. Lze v takovémto případě vyplacenou provizi prostřednictvím poukázek uznat jako daňově uznatelnou položku a z poštovného a balného, které je součástí faktury na poukázky si uplatnit DPH?
Jak posoudit výdaje spojené s pořízením poukázek k nákupu zboží u obchodníka Alza.cz. OSVČ (vede daňovou evidenci) nakoupil (uskutečnil výdaj) poukazy v různých hodnotách v roce 2021 s tím, že poukazy uplatní k nákupu zboží až v roce 2022? Je možné uplatnit poukazy jako výdaj snižující základ daně v roce 2021 (předpoklad, že pořídí zboží, které bude splňovat podmínky § 24 ZDP)? V případě, že by poukázky neuplatnil (např. by pozbyly platnost) nebo by za ně pořídil zboží, které nelze uznat za výdaje dle § 24 ZDP, podal by dodatečné DP a zvýšil by základ daně? Nebo postupovat opačně a uplatnit výdaje až v roce uplatnění poukázek (nakupené zboží bude splňovat podmínky § 24 ZDP) a to jako položky upravující základ daně dle § 23 ZDP?