Dědictví
Osvč vedoucí účetnictví,plátce DPH, za trvání manželství nabyl majetek, který zdaňuje dle §7. Na katastru nemovitosti, ale je zapsán jako majitel jen manžel.Po úmrtí osvč bude předmětem dědictví majetek rozdělem každému 25 % podílem mezi žijící manželku a 3 dospělé děti nebo to bude s podíly jinak ? A jaké jsou možnosti v pokračování podnikání všech 4 dědiců? To si každý zřídí živnostenský list a bude se výsledek hospodaření dělit 4 a každý bude podávat za sebe daňové přiznání ? Předmět podnikání je pronájem,výroba el.energie a ostatní služby.A nebo je možnost,celý majetek převést na stávající s.r.o.žijící manželky a pokračovat v podnikání.Pokud ano, tak jaké daňové dopady by to mělo ? Jedná se hlavně o odpisy dost velké nemovitosti,která je předmětem podnikání.
Fyzická osoba nabyla nemovitost ze závěti svého kamaráda (nebyli příbuzní, došlo k vydědění rodiny a majetek byl v závětí převeden na fyzickou osobu). Dědické řízení bylo ukončeno. Je fyzická osoba povinna za rok 2024 něco danit v daňovém přiznání fyzických osob? Oznamovací povinnost nad 5 mil. Kč vůči finančnímu úřadu by se sepsala. Jak by se postupovalo, pokud by nemovitost v letošním roce prodal? Lze uplatnit do nákladů např. znalecký posudek ke dni ukončení dědického řízení? Zůstavitel nemovitost držel více než 10 let. Jak by se postupovalo, pokud by fyzická osoba v letošním roce nemovitost darovala svému potomkovi?
Fyzická osoba (nepodnikatel) koupila v 2021 pozemek za účelem výstavby rodinného domu. Výstavbu nakonec realizovat nebude a v roce 2024 pozemek prodá. K prodeji dojde v říjnu 2024 (právní účinky vkladu do KN) s tím, že kupní cena 3 mil. Kč bude rozdělena na dvě splátky. První proběhne do 7 dnů po zápisu do KN (tj. říjen či listopad 2024), druhá splátka proběhne v lednu 2025. Fyzická osoba hodlá použít získané prostředky na rekonstrukci domu získaného v dědictví a využít osvobození od daně. Lhůta pro použití prostředků podle § 4b odst. 3 písm. a) se počítá pro každou splátku samostatně? Tzn. peníze získané v roce 2024 se musí použít do konce roku 2025 a peníze získané v roce 2025 do konce roku 2026?
Fyzická osoba nabyla nemovitost ze závěti svého kamaráda (nebyli příbuzní, došlo k vydědění rodiny a majetek byl v závětí převeden na FO). Dědické řízení bylo ukončeno. 1) Je FO povinná za rok 2024 něco danit v daňovém přiznání fyzických osob? Oznamovací povinnost nad 5 mil. Kč vůči FÚ by se sepsala. 2) Jak by se postupovalo, pokud by nemovitost v letošním roce prodal? Lze uplatnit do nákladů např. znalecký posudek ke dni ukončení dědického řízení. Zůstavitel nemovitost držel více jak 10 let. 3) Jak by se postupovalo, pokud by FO v letošním roce nemovitost darovala svému potomkovi?
Po zemřelé mamince jsem se sestrou před 5 roky zdědil napůl byt. Sestra mi svoji polovinu darovala, takže jsem vlastníkem jen já. V současné době byt pronajímám. Chtěl bych byt zahrnout do společného vlastnictví manželů. Jak nejlépe situaci vyřešit a jaký dopad bude na daň z příjmu? Matka měla bydliště v bytě 40 roků.
Plátce DPH zemřel 27. 12. 2023. Byl čtvrtletní plátce Dědické řízení bylo ukončeno 8. 4. 2024. Jaký je správný postup? Podám přiznání k DPH za 1. Q/2024 prázdné a úpravu odpočtu provedu za 2. Q/2024, nebo mohu provést úpravu odpočtu již za 1. Q/2024?
Jak zpracovat DPFO ke dni ukončení dědického řízení a v jaké výši uplatnit odpisy u úmrtí OSVČ vedoucí daňovou evidenci (skutečné výdaje)? Úmrtí OSVČ 8/2023, dědické řízení ukončeno 1/2024. Zatím podáno DPFO do dne předcházejícího úmrtí. Po smrti žádné příjmy ani výdaje. V majetku pouze neodepsaný osobní automobil. Správce pozůstalosti nebude v podnikání pokračovat.
Společnost s r. o. s jediným společníkem fyzickou osobou byla založena v roce 2020 a má základní kapitál zapsaný v OR ve výši 8.100.000 Kč. V roce 2023 tento společník zemřel a s. r. o. zdědila manželka, stala se tak novým společníkem a jednatelkou. Usnesením okresního soudu ve věci řízení o pozůstalosti bylo schváleno m.j. , že manželka nabývá podíl zůstavitele jako jediného společníka ve společnosti s. r. o. ve výši 100% odpovídající vkladu do základního kapitálu ve výši 8.100.000 Kč. Jak se stanoví v tomto případě nabývací cena obchodního podílu manželky? Lze považovat za pořizovací cenu částku 8.100.000 Kč nebo je nutné cenu určit znaleckým posudkem? V případě, že by se manželka rozhodla snížit základní kapitál v s. r. o. , jaké to bude mít daňové dopady?
Synovec a neteř zdědili v roce 2023 nemovitost po zemřelém strýci. Pokud se rozhodnou v následujícím roce nemovitost prodat, je daňovým základem rozdíl mezi prodejní cenou a cenou zjištěnou znaleckým posudkem v dědickém řízení?
Dne 31. 5. 2023 zemřel jediný společník a jednatel společnosti s.r.o. Ke dni úmrtí je v účetnictví evidován zůstatek pokladní hotovosti ve výši 1 mil. Kč, ovšem v kanceláři s.r.o. žádná hotovost nebyla nalezena. Jak postupovat účetně a daňově v tomto případě? Odpovědná osoba za svěřené finanční prostředky zemřela, není tedy možné předepsat pohledávku za jednatelem. Ke dni úmrtí je dle fyzické inventury zůstatek pokladní hotovosti 0,- Kč, lze odepsat manko v pokladně do nedaňových nákladů? Nebo má povinnost nahradit chybějící hotovost manželka, která společnost zdědila a je nyní nově jediným společníkem a jednatelkou?
Syn zdědil v roce 2023 po otci dle dědického usnesení jeden celý menší byt v hodnotě 2 mil. Kč a 25% podíl na větším bytě v hodnotě 1 mil. Kč (celá hodnota většího bytu je 4 mil Kč, ale další podíly na něm zdědili jeho sourozenci). Žádné dluhy a jiné věci nezdědil. Musí podat oznámení o osvobozených příjmech podle § 38v zákona? Pokud by počítal celou hodnotu většího bytu (celé dědictví dohromady i za sourozence), tak by přesáhl 5 mil. Kč, naopak pokud by počítal jen dědictví vůči jeho osobě a tedy 2 + 1 mil. Kč, tak by limit nepřekročil a podávat nemusí?
V roce 2023 syn zdědil po matce rodinný dům, který nechal ocenit znaleckým posudkem, aby ho mohl pronajímat dle § 9 ZDP. Může uplatnit odpisy již za rok 2023, i když dům bude pronajímat až od 1. 1. 2024?
Vnučka (6 let žijící s rodiči v Rakousku, tedy rakouští občané) zdědila po dědečkovi v České republice nemovitost. Její rakouští rodiče budou tuto nemovitost v ČR pronajímat. Zdanění pronájmu proběhne v tuzemsku, za nezletilou vnučku budou podávat přiznání rodiče? Jakým způsobem se má nezletilá zaregistrovat nebo jak se má postupovat? Lze při pronájmu v rámci daňového přiznání uplatnit slevu na poplatníka?
Syn zdědil po svém vlastním otci nemovitost v roce 2019. Zůstavitel nemovitost vlastnil 20 let. Syn v roce 2021 zemřel a nemovitost zdědila jeho vlastní dcera. Dcera v roce 2022 nemovitost prodala. Nemovitost nebyla u nikoho zařazena do obchodního majetku. Jaká doba vlastnictví se započte dceři při prodeji nemovitosti.
Bratr a sestra vlastní obytný dům, který podle § 9 ZDP pronajímají. Vlastnický poměr je 60 : 40. Bratr zajištuje celou správu a na konci roku se rozdělí příjmy a výdaje v poměru vlastnických práv a podávají si samostatná přiznání. Bratr zemřel, tři daňová přiznání za zemřelého. Sestra pokračuje dále, odpisy majetku podle stávající knihy majetku. V rámci dědického řízení došlo ke značnému navýšení ceny majetku zemřelého, tedy i jeho podílu na obytném domě. Majetek lze odpisovat i v rámci nabytí děděním, a to z té nové reprodukční pořizovací ceny. Ale jak postupovat, když je 40 % v původní ceně a 60 % v ceně dědického řízení:
pokračovat v odpisování původní ceny započaté vlastníkem
vytvořit dvě karty majetku, část 40 % původní a pokračovat + 60 % v nové ceně dědického řízení - považovat navýšení v rámci dědického řízení o cenu navýšení hodnoty majetku a pokračovat jako v případě nového ocenění (např. modernizace).
Poplatníkovi FO, plátci DPH, zemřela manželka. SJM nebylo vypořádáno. V rámci dědického řízení připadly 2/3 pronajímané nemovitosti, při jejímž pořízení v roce 2004 byl uplatňován odpočet DPH, synovi (plátci DPH), zbývající 1/3 zůstala poplatníkovi FO. Časový test pro úpravu odpočtu byl splněn. Syn měl v této nemovitosti pronajatu část prostor pro vlastní podnikání, ale má v úmyslu zděděný podíl na nemovitosti prodat. Je třeba v souvislosti s výsledkem dědického řízení = zdědění 2/3 předmětné nemovitosti „vrátit“ odpočet DPH (§ 13 odst. 5 ZDPH)? Bude případný prodej podílu na nemovitosti synem předmětem DPH?
Matka vlastnila členská práva k družstevnímu bytu od roku prosince 2010 a zároveň v tomto bytě bydlela. V únoru 2019 převedla tento byt do osobního vlastnictví (v bytě stále bydlela, a to nepřetržitě, až do doby svého úmrtí v lednu 2023). Tento byt zdědil syn a v roce 2023 ho prodal. Je příjem z prodeje bytu u syna osvobozen od DPFO? Pakliže ano, podle jakého ustanovení ZDP? Pakliže ne, jaké lze k příjmu použít výdaje?
Co vše je potřeba učinit při úmrtí poplatníka daně z příjmů fyzických osob a plátce DPH? Poplatník měl pouze příjmy z pronájmu hmotného majetku. V pronájmu bude pokračovat jeho družka dle dohody dědiců.
Fyzická osoba nepodnikatel přijal půjčku 5 mil Kč, která byla standardně úročena úrokem 10%. Po 2 letech dlužník zemřel, v okamžiku úmtí činil dluh 6 mil Kč (5 mil. jistina, 1 mil. úroky). Dědic přijal dědictví, přešel na něho dluh 6 mil Kč. S věřitelem se dohodl, že uhradí 5.400.000 Kč. Jak je třeba daňově naložit s odpuštěnou částí dluhu? Pokud bych tuto otázku zobecnil a předpokládal, že dlužník nezemřel a dohodne se s věřitelem, že mu část závazku promine a dlužník splatí pouze 5,4 mil Kč, popřípadě jen 4 mil Kč. Jak by v této situaci vypadaly daňové povinnosti dlužníka?
Klientka zdědila pozemek 9. 2. 2023 a vzápětí ho 2. 5. 2023 prodala. Musí jako občan z obdržené částky ještě zaplatit daň z příjmů?