Dividendy
Společnost A - matka (s.r.o.) vlastní 50 % podíl na společnosti B-dcera (s.r.o.). Tento podíl vlastní déle než 12 měsíců. Na základě rozhodnutí valné hromady rozhodne o čerpání zisku.
Tento podíl by měl být dle § 19 ZDP osvobozen u matky a vylučuje se daňovém přiznání DPPO na ř. 110. 1) Bude tento podíl osvobozen také od srážkové daně, má povinnost matka nebo dcera odvádět v době čerpání srážkovou daň?
2) Může tento podíl čerpat i společník matky (fyzická osoba)? (mateřská společnost vyplatí dceřiné 100 tis. Kč, společník této mateřské společnosti by chtěl tento podíl čerpat. Je to možné? Jak to bude s odvodem srážkové daně?
3) Pokud nejsou stanovený žádné skutečné náklady spojené s držbou společnosti, je nutné vždy vyloučit paušální nepřijmé náklady ve výši 5 %?
Česká s. r. o. vyplácí peněžitý podíl na likvidačním zůstatku většinovému společníkovi (vlastní 80% obchodní podíl od počátku existence firmy), která je rezidentem Velké Británie. Podíl v brutto výši činí 1 000 000 Kč. Nabývací cenu podílu tvoří jednak složený splacený základní kapitál ve výši 100 000 Kč a jednak peněžitý příplatek mimo základní kapitál ve výši 500 000 Kč. Použijeme sazbu dle čánku 10 odst. 2 písm. a) SZDZ mezi ČR a Velkou Británií ve výši 5% (společník vlastní více než 25% podíl a je přímým příjemcem dividendy), pod dividendy spadají i podíly na likvidačním zůstatku. Dle českého ZDP se příjem v podobě podílu na likvidačním zůstatku snižuje o nabývací cenu. Platí tato definice i pro případ použití nižší sazby daně dle SZDZ nebo pro účely SZDZ nelze podíl snižovat o nabývací cenu?
Poplatník podává DPFO za r. 2023 na příjmy dle § 9 ZDP z pronájmu. Příjmy z pronájmu po odpočtu výdajů nedosahují za r. 2023 výše slevy na dani. Za rok 2023 mu byly vyplaceny ještě dividendy z akcií české společnosti (tj. tuzemský plátce). Tyto dividendy byly před vyplacením zdaněny srážkovou daní ve výši 15 %. Může si poplatník ve svém daňovém přiznání za rok 2023 uplatnit i odpočet srážkové daně z těchto dividend a požádat případně o vratku daně?
Vlastnili jsme menší podnik na Slovensku, který jsme prodali v listopadu 2023, a v současné době nemáme žádný podíl. Dohodli jsme se, že dceřiná společnost nám bude vyplácet dividendu za prvních 10 měsíců roku 2023. V době výplaty dividendy a rozhodnutí valné hromady nejsme vlastníkem. Dcera na Slovensku je daňovým rezidentem na Slovensku, matka v ČR je daňovým rezidentem v ČR. Doba držení podílu byla delší než 2 roky. Bude tato dividenda osvobozena od srážkové daně dle CZ předpisů?
Jakou částku mám uvést do Přiznání k DPFO - přílohy č.3 u přijaté dividendy za rok 2022, která byla připsaná na účet v roce 2023. Dividenda byla 57 Euro x 23,97 (jednotný kurz dle Pokynu GFŘ D-63) = 1.366 Kč. Na účet byla ale připsána částka jen 980,60 Kč s poznámkou (po zdanění, daň 27,5%). Žádné potvrzení o sražených úrocích z Rakouska nemám. Předpokládám, že zaplacenou zálohu, na kterou nemám doklad nelze započíst. Je to tak?
Jak se daní dividendy ze zahraničí, u některých je na výpisu vidět sražená daň, někde je nula. Je u zahraničních dividend limit, do kterého není třeba je uvádět do daňového přiznání: a) u OSVČ, b) u zaměstnance?
Upravují se nějak limity rozhodného příjmu pro zařazení do režimu paušální daně v případě přerušení živnosti? Jde mi konkrétně o případ, kdy OSVČ, která uvažuje o vstupu do tohoto režimu od 1. 1. 2024, měla v roce 2023 přerušenou živnost v měsících 6-9/2023. Platí pro ni stále limit příjmů v roce 2023, tj. 1,5 mil. Kč? OSVČ má veškeré příjmy, k nimž lze uplatnti výdaje ve výši 60 %.
A jak je to s příjmy z dividend? Nesmí přesáhnout 50.000 Kč, tak aby nemusel OSVČ z režimu paušální daně vystupovat? Domnívala jsem se, že 15.000 Kč.
Společnost (ČR rezident s. r. o.) obdrží dividendy od dceřiné společnosti B.V. registrované v Nizozemí. Dle § 19 ZDP jde o osvobozený příjem. Všechny kritéria jsou splněna. Je nutné mít od dcery registrované v JČS potvrzení o daňové rezidenci, případně jiné podklady?
Klient je v režimu paušální daně a pobírá zdaněné dividendy (tuzemské i zahraniční) a bylo mu řečeno, že musí podávat daňové přiznání. Jaké příjmy v něm bude uvádět?
Společnost má ve svém majetku akcie, které nakoupila na burze a drží je déle než jeden rok. Jedná se o společnosti v USA a Irsku. V rámci DPPO zahrne společnost dividendy od těchto společností do samostatného základu daně a aplikuje na ně 15% sazbu, případně započte americkou daň. Nebude tedy tyto dividendy danit ani 19%, ani případnými 21% v budoucnu?
Družstvo vyplácí při ukončení družstveního podílu dividendy ze zisku. Naše družstvo vyplatí dividendy dle výpočtu, které se řídí stanovami družstva. Zdanění srážkovou daní probíhá u příjemce dividend. Naše družstvo nevzniklo transformací jako jiná zemědělská družstva, ale původní zaniklo a nové vzniklo, z toho vyplynulo, že my srážkovou daň neodvádíme, ale odvádí ji příjemce. Příjemce dividend zdaní jako základ daně celý členský podíl? V rozsudku Nejvyššího správního soudu č. 10 Afs 78/2016-38 zaznělo mimo jiné: .„..dědici příslušel nárok na vypořádací podíl, přičemž základ daně se v takovém případě snižuje o nabývací cenu podílu zemřelého společníka.“ Jak je to myšleno? Jde o to, že v samotném výpočtu vypořádacího podílu dle stanov se již kalkuluje se splaceným vkladem společníka.
Tuzemská s. r. o. má podíl v moldavské s. r. l. Jak se budou danit vyplacené dividendy z Moldavska u tuzemské společnosti?
Poplatník - fyzická osoba, rezident ČR, poživatel starobního důchodu, obdržel dividendu od české společnosti. Z dividendy již byla sražena srážková daň, poplatník ji tedy obdržel čistou. Jiné příjmy (kromě starobního důchodu a dividendy) poplatník nemá. Může uvést dividendu a sraženou daň do daňového přiznání, uplatnit základní slevu na poplatníka, a tímto způsobem sraženou daň dostat zpátky jako přeplatek, nebo takový postup není možný? Pokud by možný byl, na který řádek DP co uvést?
Klient, fyzická osoba, pobírá odměny z vyplacených dividen z Maďarska. Částky jsou v Maďarsku jejich daní z příjmu zdaněny. Klient má český domicil. Žádné jiné příjmy krom těchto výplat z dividend nepobírá. Je povinnen v České republice podávat daňové přiznání?
Jedinému akcionáři bude v dubnu 2023 vyplacena dividenda z podílu na majetku akciové společnosti se sídlem v ČR. Tento akcionář ukončil v lednu 2023 registraci k dani z příjmů na území ČR a odstěhoval se do Dubaje, kde mu bude v druhém pololetí roku 2023 po splnění podmínek této země uděleno rezidenství. Jak zdanit příjmy z dividend vyplácených v dubnu 2023 akciovou společnosti tomuto akcionáři, pokud není už rezidentem ČR, ale také prozatím není rezidentem Dubaje?
Firma chce rozdělit předpokládaný zisk běžného účetního období a vyplatit dividendy společníkovi. Lze to udělat? Existuje nějaké podmínky, které firma musí splnit při rozdělení předpokládaného zisku běžného účetního období (dividendy)?
Započítávají se do příjmů rodiny vyplacené dividendy ze zisků právnické osoby (společnosti s.r.o.)? Máme s manželkou hrubé příjmy v roce 2021 dohromady 666558 Kč. Zároveň v roce 2021 byly vyplaceny dividendy ve společnosti, kde je manželka jediným společníkem a má 100% podíl. Vyplaceno bylo 700000 Kč (595000 po zdanění). V "Nejčastějších otázkách" (https://www.mpsv.cz/documents/20142/2786931/otazky_odpovedi_5000_A4_final.pdf) jsem tuto informaci nenašel. Zajímalo by mě, jestli máme nárok na mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě, které se nám narodilo v lednu 2022?
Jaké jsou možnosti využití snížené srážkové daně z dividend z USA? Zahraniční internetový broker, přes kterého se chystám jako soukromá fyzická osoba rezident ČR investovat do akcií v USA, požaduje sdělit, zda žádám o sníženou sazbu srážkové daně z investic v USA. Domnívám se, že by mohlo jít o článek 10 – Dividendy, bod 2 písm. a) a b) Smlouvy mezi ČR a USA o zamezení dvojího zdanění, kde je pro skutečného vlastníka dividend sjednána horní hranice daně 5 %, resp. 15 % hrubé částky dividend. Bohužel smlouva přímo s pojmem „snížená sazba srážkové daně“ nepracuje a broker zase neuvádí žádný konkrétní odkaz, přesto si myslím, že by se mohlo jednat o tyto dvě sazby. Můžete mi prosím poradit, zda by to tak mohlo být a zda v tom případě na sníženou (tj. max. 15%) sazbu mám nárok?
Valná hromada akciové společnosti rozhodla o vyplacení podílu na zisku-dividendy ve výši 100 000 Kč na akcii. Stanovy akciové společnosti umožňují převést právo na podílu na zisku jiné fyzické osobě. Akcionář vlastnící 30 ks akcií by chtěl převést právo na podíl na zisku v celé výši 3 000 000 Kč jiné fyzické osobě. Toto právo se převede smlouvou o postoupení pohledávky? Nebo jiným právním aktem? Podléhá tento příjem u jiné fyzické osoby než skutečného akcionáře nějakému zdanění, nebo je to příjem osvobozený, protože byl již zdaněn u výplaty? Jak se na tento příjem pohlíží?
V roce 2021 mi přišly první dividendy vyplacené z USA. Mám účet, kde vidím všechny transakce (nákupy akcií, prodeje, dividendy atd.). Jak si mám, resp. musím, zajistit či jakým způsobem získat potvrzení o sražené dani v USA, abych ho mohl doložit pro zápočet daně, který vyčíslím v příloze č. 3 v přiznání k dani z příjmů fyzických osob? Můj účet "vystavit" potvrzení neumí, resp. mohu vytisknout obecné informace, kolik jsem obdržel na dividendách, od jaké firmy a jaká daň byla sražena. Stačily by třeba i tyto vytištěné informace k zápočtu a doložení pro FÚ?