Fond oprav

Nepodnikatel pronajal nájemci byt. Bylo dohodnuto, že nájemce bude platit měsíčně 10.000 Kč za nájemné + fond oprav ve výši 2.000 Kč. Lze to takto smluvně dohodnout? Co bude předmětem zdanění u pronajímatele a v jakém paragrafu - v § 9 ZDP nájem a v § 10 ZDP fond oprav? Nebo je lepší rovnou dát do smlouvy, že nájemník bude platit nájem ve výši 12.000 Kč a vše zdanit v § 9 ZDP? Energie si platí nájemce sám.
Vydáno: 04. 01. 2024
Klient koupil bytovou jednotku za 1 200 000 Kč. Jeho podíl v SVJ je 7,1 %. Tento byt pronajímá - § 9. Na domě byla provedena revitalizace v hodnotě 4 000 000 Kč. Je možno zahrnout tuto částku v hodnotě 7,1 % do technického zhodnocení bytu?
Vydáno: 15. 03. 2023
Společnost s. r. o., plátce DPH, spravuje nemovitosti a byty ostatním vlastníkům, převážně podnikajícím osobám a právnickým osobám. Jedná se o nebytové prostory, určené k podnikání. Majitelé nemovitostí hradí náklady na provoz a pak přispívají do tzv. fondu oprav (zdůrazňuji, že se nejedná o SVJ, ale o s. r. o., právnickou osobu, která jim tyto služby zajišťuje a spravuje, jedná se o byty a domy, kde v katastru stojí - objekt k podnikání, ). Z přijatých záloh na služby společnost DPH normálně odvádí. Ale vůbec nevím, co s tím „fondem oprav“. Vzhledem k tomu, že se jedná vpodstatě o „dlouhodobou zálohu“, měla by se z této částky v okamžiku přijetí peněz na účet také DPH odvádět, dle mého názoru. Nebo se jedná o částku osvobozenou od DPH, ze které bude odvedena DPH až v okamžiku čerpání z fondu? Musí se z přijatého příspěvku do fondu oprav v okamžiku přijetí peněz musí odvádět DPH, či nikoli?
Vydáno: 27. 02. 2023
Jsme právnická osoba, s. r. o. V letošním roce jsme prodali byt, který byl součástí SVJ, a po několik let, co jsme tento byt vlastnili, jsme hradili dlouhodobou zálohu do fondu oprav. Jak nyní po prodeji bytu zaúčtovat hodnotu zaplacené zálohy (fond oprav)? Můžeme tuto částku odepsat do nákladů na účet 548 a bude daňově účinná? V kupní smlouvě není žádná zmínka o převodu fondu oprav na nového vlastníka a ani při koupi jsme také žádný převod fondu oprav k tomuto bytu neměli. Jak se vypořádat v účetnictví se zůstatkem na účtu 378?
Vydáno: 05. 02. 2023
SRO koupila byt. Spolu s bytem "koupila" závazek splacení úvěru na opravu domu evidovaném Společenstvím vlastníků a pohledávku ve fondu oprav. Ve smlouvě o koupi nebyl uveden ani závazek z úvěru ani pohledávka z titulu záloh placených do fondu oprav původním majitelem, ale jen dohodnutá kupní cena bytu. Jak nyní postupovat, SRO splácí úvěr a má pohledávku ve fondu oprav. Jak se stanoví vstupní ceny pro odpisy?
Vydáno: 04. 05. 2022
Poplatník pronajímá být. Uplatňuje skutečné výdaje - odpisy a úroky z hypotéky, jinak nic. V nájemní smlouvě má uvedeno čistý nájem + zálohu na správu domu a zálohy na energie, které vždy s nájemcem zúčtuje. Nájem je ve výši 8 000 Kč + 4 200 Kč (zálohy na správu domu a energie). Je z pohledu právního, resp. daňového možné, aby nájemce přefakturoval celý předpis plateb od SVJ včetně příspěvku do fondu oprav, tj. pak by platby za správu a energie nebyly zdanitelných příjmem, ani by nebyly daňovým výdajem a tudíž by poplatník nemusel v budoucnu řešit - platby do fondu oprav, které by dával do výdajů což nyní tedy nedává. Lze to takto uchopit a vyvarovat se toho, že někdy v budoucnu, platby do fondu oprav, které by jinak dal do výdajů, bude muset řešit zvýšením základu daně kvůli tech. zhodnocení?
Vydáno: 01. 04. 2022
Bytový dům pronajímá část společných prostor. Výnos z nájemného se rozdělí mezi majitele bytových jednotek tím, že se připíše na účet fondu oprav SVJ. V březnu následujícího roku dostanou jednotliví spolumajitelé informaci o výši podílu na výtěžku nájemného. Je tento výtěžek zdanitelným příjmem jednotlivých spolumajitelů? Pokud ano, tak v kterém roce. Výtěžek se neposílá na účet jednotlivých spolumajitelů, ale rovnou do fondu oprav SVJ.
Vydáno: 30. 03. 2022
  • Článek
Prosím o konzultaci postupu účto­vání. Jsme církevní organizace. V rám­ci rozdělení zisku, tj. po účetní závěrce tvoříme fondy z vlastních zdrojů: 1. Fond ze zisku – MD 931/D 911x. 2. FRIM (Fond reprodukce investičního majetku) – ve výši odpisů (účet 551x) sníženého případně o část, která připadá na pořízení majetku z darů či dotací tzv. „rozpuštění do provozu“ (účet 649x), účetní zápis MD 901x/D 911x. Fondy jsou kryty peněžními prostředky. Dle toku položek v hlavní činnosti již v momentě tvoření fondů je zřejmé i splnění Uplatnění případného odpočtu podle § 20 odst. 7 ZDP . Postup: 3. Čerpání fondu při pořízení investičního majetku – účetní zápis MD 911x/D 901x. Neovlivňuje základ daně z příjmů. 4. Čerpání fondů na opravy a údržbu majetku vynaložených nákladů zaúčtovaných na účtu 5x – účetní zápis MD 911x/D 64x. Ovlivňuje základ daně z příjmu. Jedná se o čistý zisk již zdaněný o daň z příjmů, a proto částku v daňovém přiznání vyloučím dle § 23 odst. 4 písm. d) ZDP .
Vydáno: 29. 06. 2020
  • Článek
Jsme s. r. o. vlastnící byty v bytovém družstvu. Od SVJ obdržíme předpis služeb, který měsíčně účtujeme na zálohy, jež po skončení roku vyúčtováváme. Jak účtovat fond oprav, který se od SVJ nevyúčtovává jako ostatní služby? Nyní ho účtujeme také na zálohy, po skončení roku nám SVJ pošle podíl nákladů připadající na určité byty. Ten dáváme jako náklad na 5. Bohužel zůstatek na záloze fondu oprav nemůžu nijak inventarizovat. Jaké je správné účtování případu ze strany s. r. o.?
Vydáno: 12. 06. 2020
Jsme s. r. o. vlastnící byty v BD. Od SVJ obdržíme předpis služeb, který měsíčně účtujeme na zálohy, které po skončení roku vyúčtováváme. Nejsem si jistá, jak účtovat fond oprav, který se od SVJ nevyúčtovává jako ostatní služby. Nyní ho účtuji také na zálohy, po skončení roku nám SVJ pošle podíl nákladů připadající na určité byty. Ten dávám jako náklad na 5. Bohužel zůstatek na záloze FO nemůžu nijak inventarizovat. Jaké je správné účtování mého případu ze strany s. r. o.?
Vydáno: 03. 06. 2020
  • Článek
Zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), uvádí tři možnosti zdanění příjmů fyzické osoby za nájem hmotného majetku (movitá věc, nemovitá věc). Jedná se o zdanění jako příjem ze samostatné činnosti podle § 7 ZDP (příjem z provozování volné živnosti „Pronájem a půjčování věcí movitých“ a „Ubytovací služby“ dle přílohy č. 4 živnostenského zákona a dále příjem z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku), zdanění jako příjem z nájmu podle § 9 ZDP a jako ostatní příjem dle § 10 ZDP (pouze zdanění příležitostného nájmu movitých věcí nezahrnutých v obchodním majetku). V článku si blíže rozebereme zdanění příjmů z nájmu dle § 9 ZDP .
Vydáno: 12. 03. 2020
  • Článek
Stavební bytové družstvo na základě rozhodnutí shromáždění delegátů přiděluje v rámci schválení účetní závěrky za předchozí období a rozdělení hospodářského výsledku do zvláštních fondů určených na opravu bytových domů část dosaženého zisku. V případě vzniku SVJ, kdy správa bytových domů přechází na vzniklé společenství, jsou tyto fondy převáděny zároveň s dlouhodobou zálohou na opravy domu do společenství pro budoucí použití na opravy domu. Vzniká v tomto případě povinnost srazit při vyplacení částky z tohoto fondu na účet společenství srážkovou daň?
Vydáno: 19. 05. 2017
  • Článek
Jsem vlastníkem bytu a spoluvlastníkem suterénních prostor, které společenství vlastníků jednotek (dále jen „SVJ“) pronajímá. Příjem z nájmu je mým příjmem v § 9 ZDP . Na shromáždění vlastníků jsme se ale rozhodli tento příjem převést do tzv. fondu oprav – dlouhodobých záloh. V roce 2016 jsme nedělali žádné velké akce, takže fond oprav čerpán nebyl. Je pro mě příjem, který současně vydám do fondu oprav, také výdejem, a základ daně je tedy nula nebo je výdajem až taková akce SVJ, při které se fond oprav použije?
Vydáno: 19. 05. 2017