Fond pracovní doby
Část zaměstnanců pracuje na 7,5 hod denně, tedy 37,5 hod týdně. Druhá část pracuje 11,5 hod denně: jeden týden 3×, druhý týden 4×. Zaměstnanec odpracoval 14 dnů × 11,5 hod., tj. 161 hod, vedoucí směny mu k tomu napsal 11,5 hod. dovolenou, ale ve skutečnosti byl doma 4 dny, a měl by mít tedy dovolenou 4 × 11,5 hod., tj. 46 hod. Ale pak by byl fond pracovní doby 161 hod. plus 46 hod. a neodpovídalo by to 172,5 hod. Jak správně postupovat?
Od 1. 1. 2023 máme zaměstnaného řidiče na 30hodinový úvazek týdně, měsíční mzda. Dle pracovní náplně sváží zaměstnance podle předem určeného časového harmonogramu do jednotlivých firem. Jsou mu propláceny veškeré zákonné příplatky za práci v sobotu, neděli, noční atd. Podle evidence docházky, která je nepravidelná odpracoval v lednu o 10 hodin méně než činil jeho úvazek, v únoru opět o 5 hodin méně a v březnu o 8 hodin méně. Za tyto hodiny bylo deklarováno neplacené volno a měsíční mzda tím pádem poměrem ponížena. Co znamená vyrovnávací období? Měl by mu zaměstnavatel např. po určitém období hodiny doplatit jako překážky na straně zaměstnavatele? Nebo se po nějakou předem určenou dobu sledují hodiny a vyrovnávají se případné přesčasy s neodpracovanými hodinami? Jak by to bylo, kdyby odpracoval více než je jeho týdenní úvazek?
Společnost se rozhodla pro vybrané zaměstnance (čyři vrátní - na jedno pracovní místo, střídají se po 12hodinových směnách) pro nerovnoměrnou pracovní dobu s vyrovnávacím obdobím 24 týdnů. Tato pozice je odměňována hodinovou sazbou + příslušné příplatky za přesčas, sobotu, noc. Je možné, aby se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodl na stálé měsíční mzdě ve výši např. 80 % z průměrného výdělku s tím, že budeme evidovat skutečnou mzdu a mzdu stálou a po uplynutí vyrovnávacího období zúčtujeme rozdíl buď ve prospěch zaměstnance nebo zaměstnavatele? Pokud by se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli - měl by zaměstnanec v určitém měsíci odpracováno jen 8 směn místo 15 směn a mzda by činila cca 11 000 Kč hrubého. Musel by zaměstnavatel doplatit zaměstnanci do minima? Zdravotní pojištění by zaměstnavatel podle nás musel hradit z minimální mzdy.