Fotovoltaická elektrárna
Na střechu skladové haly jsme pořídili FVE 400 kW, včetně baterek pro ukládání vyrobené energie. FVE bude primárně bude sloužit k vlastní spotřebě. Případné přebytky bychom chtěli dodávat do sítě, čekáme na přidělení licence od ERU.
Předávací protokol – převzetí díla 5.2024.
Kolaudační rozhodnutí nabylo právních účinků 6.2024.
Zahájení omezeného provozu 8.2024 s akumulací do baterií, zatím bez možnosti dodávek do sítě (čekáme na licenci).
Žádost o umožnění provozu pro ověření technologie a souladu (UPOS) od ČEZu – 10.2024
V říjnu letošního roku podána žádost o přidělení licence u ERU – zatím nemáme přidělený.
Jaké datum máme použít pro zařazení majetku?
Jsme právnická osoba s.r.o. a máme novou fotovoltaickou elektrárnu. Jsme zaregistrování k ekologické dani na Celním úřadě a platíme daň z elektřiny každý měsíc podle spotřeby elektřiny MWh x 28,30 Kč. Předpis daně zaúčtuji každý měsíc jak? Našla jsem možnost MD 538 / DAL 344 a úhradu 344 / 221, Je toto účtování správné? a pak mám důležitou otázku tato daň je daňově uznatelný náklad?
Podnikatel má od roku 2017 v provozu FVE. Nyní provedl demontáž panelů ze střechy jedné nemovitosti a namontoval tyto panely na jinou střechu, přikoupil nějaké příslušenství, rozvaděč, apod., celkem za cca 100 tis. Kč a byla provedena revize a nové první paralelní připojení do sítě ČEZ. Jak se k tomu postavit - jedná se o technické zhodnocení původní FVE a pokračuje se v odpisování, nebo původní FVE vyřadit, zůstatková cena vstoupí do pořizovací ceny "nové" FVE a po připojení do sítě ČEZ bude zahájeno odpisování na dobu 240 měsíců podle § 30b, i když panely jsou již 8 let používané?
Fyzická osoba, která je plátce DPH, mající příjmy pouze z § 6 a § 9 ZDP vlastní vybudovanou fotovoltaiku na svém domě. Vzhledem k tomu, že vznikají přetoky z výroby elektřiny prostřednictvím FVE plynou této fyzické osobě i příjmy z prodeje nadvýroby elektřiny. Fyzická osoba má zřízený tzv. výrobní EAN, aby mohla prodávat jiné společnosti než té co ji dodává elektřinu. Budou tyto příjmy zdaňovány v § 10 ZDP z pohledu daně z příjmů (fyzická osoba na to nemá žádné živnostenské oprávnění)? Podléhají tyto příjmy z přetoků elektřiny do sítě DPH? Je potřeba v případě, že fyzická osoba plátce DPH uvádět tyto příjmy i v přiznání k DPH?
Fyzická osoba s příjmy dle § 6 ZDP (ze závislé činnosti) + § 10 ZDP – ostatní příležitostné příjmy (příjem z prodeje přebytků FVE bez licence ERÚ) 28 000 Kč za rok. Bude mít povinnost podat daňové přiznání za rok 2024?
Jsme právnická osoba - s.r.o. - plátce DPH - dodáváme FVE koncovým uživatelům plátcům i neplátcům DPH. Jaký bude oběh DPH a povinnosti s ním spojené?
* sazba na FVE 12% (?)
*Nakupujeme materiál a zboží na realizaci díla s 21% DPH - uplatňujeme nárok na odpočet v řádku 40 tiskopisu přiznání k DPH (?)
* vystavujeme zálohovou fakturu na dílo odběrateli = bez DPH protože půjde o přenesenou daňovou povinnost podle §92 ZDPH resp. §92e = (?)
* vystavená záloha je uhrazená = nevystavujeme daňový doklad na přijatou platbu (?) tzn. není vykázána v řádku 25 přiznání k DPH (?)
* dílo je dokončeno a předáno = vystavujeme konečný daňový doklad = v režimu přenesení daňové povinnosti dle § 92 (92e) tedy bez DPH základ daně uvedený v řádku 25 přiznání k DPH (?)
* výše uvedené (pokud je to správný postup) platí pro odběratele plátce DPH i neplátce?
* rozumím tomu správně, že DPH dle výše uvedeného - platí resp. uvádí ve svém přiznání k dani pouze náš dodavatel materiálu a zboží a naše firma i náš odběratel plátce - DPH - pouze v přiznání k DPH vykazujeme, ale k jeho "úhradě" nedochází?
* v kontrolním hlášení k DPH uvádíme plnění dle §92e v oddíle A.1. (?)
Děkuji za výklad správného postupu i správnosti vyplnění výkazů!
Účtuji FVE. Hodnota FVE je cca 50 mil. Kč. Pořizovala se v roce 2011. Odpisy jsou dle § 30b. Vzhledem k tomu, že jsou některé panely nefunkční a některé málo výkonné, rozhodla se společnost koupit nové. Nakoupila panely v hodnotě 3 mil. Kč a bude je vyměňovat za původní. Vzhledem k tomu, že se staré FVE panely již nevyrábějí, musela společnost koupit nový typ. Nové FVE jsou větší (větší plocha) než původní, a mají větší výkon. Bude se jednat o opravu FVE? Nebo jde o technické zhodnocení FVE, a musím na panely vytvořit novou kartu majetku?
Poplatník, fyzická osoba, má příjmy ze zaměstnání, za pronájem nemovitosti dle § 9 ZDP (2,2 mil ročně). Na střeše RD který má ve SJM s manželkou (ta má pouze příjmy ze zaměstnání) má umístěnou FVE. Přebytky vyrobené elektřiny prodává manželka (cca 25 000 za rok). Manželka bude podávat přiznání k DPFO a vykáže příjmy dle § 10 ZDP a musí se poplatník-FO egistrovat k DPH?
Společnost vlastnící nemovitosti k pronájmu uzavřela smlouvu o dílo na instalaci fotovoltaické elektrárny. Dodavatel zajistí stavební i technologickou část pro instalaci díla v hodnotě 7 mil. Kč. Vyrobená elektřina bude spotřebována pouze v rámci nájemních prostor, které společnosti (pronajímatel) využívá k podnikání. Dotaz, jak odpisovat fotovoltaiku účetně a daňově s tím, že společnost v současné době eviduje v majetku komplex budov (každá budova je v majetku evidována samostatně a také i samostatně odpisována) a fotovoltaika bude zajišťovat dodávku elektřiny do všech těchto budov (jedna budova bude mít rozvodnu a ostatní budou mít na střeše fotovoltaické panely).
Společnost nakoupila starou stavbu za 1 135 000 Kč a zaúčtovala ji na účet 042, v roce 2023 provedla její úplnou demolici a vyřazení za účelem postavení fotovoltaické elektrárny (FVE). Při demolici stavby společnost prodala kovový odpad ze stavby (traverzy, konstrukce, zábradlí) do Kovošrotu za který utržila 1 404 000 Kč, tuto částku zaúčtovala do výnosů. V roce 2023 společnost na místě, kde stála zdemolovaná stavba postavila a zkolaudovala FVE. Má se část pořizovací ceny zdemolované stavby odepsat do nákladů nebo se má celá pořizovací cena staré stavby zahrnout do pořizovací ceny nové stavební části fotovoltaické elektrárny? Pokud se má část pořizovací ceny zdemolované stavby odepsat z účtu 042 do nákladů, tak v jaké výši? V roce 2022 byl poradenskou společností zpracován dotační projekt na fotovoltaickou elektrárnu se žádostí o dotaci za 40 000 Kč, společnost ho zaúčtovala na účet 042, což je možné dle KOOV 399/24.04.13 - Náklady spojené se získáním investiční dotace. V roce 2023 byla žádost o dotaci zamítnuta. Je možné náklady od poradenské společnosti za žádost o dotaci ve výši 40 000 odúčtovat v roce 2023 do daňových nákladů? Nebo mají zůstat součástí pořizovací ceny majetku - fotovoltaické elektrárny?
Firma vlastní bytový dům, jehož jednotlivé byty pronajímá fyzickým osobám. Na střeše tohoto bytového domu vybudovala FVE, kdy většina vyrobené elektřiny bude spotřebovaná nájemníky a přebytky budou prodávány obchodníkovi.
Jak prosím stanovit cenu vyrobené elektřiny z FVE, kterou bychom měli nájemníkům rozúčtovat?
Lze cenu za vyrobenou MWh stanovit na základě nákladové kalkulace - tj. poměrem nákladů na výrobu (odpisy FVE + provozní náklady) a vyrobených MWh?
V médiích proběhla zpráva o tom, že by i na malé provozovatele fotovoltaických elektráren měla dopadnout povinnost podání čestného prohlášení o skutečnosti, že poplatníkovi nevznikla povinnost odvodu z nadměrných příjmů dle energetického zákona.
Jsme vlastníkem fotovoltaické elektrárny s výkonem cca 80 kW. Obdrželi jsme licenci, v průběhu dubna nás připojili k distribuční soustavě a uzavřeli jsme smlouvu o dodávce - výkup elektřiny s EP ENERGY. Dle smlouvy jim máme každý měsíc přebytek odeslaný do sítě vyfakturovat. Jak je to v tom případě s DPH? Jedná se o přenesení daňové povinnosti dle § 92 písm. f) s vazbou na přílohu 6 zákona o DPH? Chápu to správně, že pokud je v příloze č. 6 uvedeno toto ustanovení: "4. Dodání plynu a elektřiny obchodníkovi vymezenému v § 7a odst. 2", tak to pro daný rok platí nebo mám někde hledat nějaké další ustanovení, které toto potvrzuje/upravuje, když název této přílohy je "Seznam dodání zboží nebo poskytnutí služeb, při nichž se použije režim přenesení daňové povinnosti, stanoví-li tak vláda nařízením". Pokud mám hledat nějaké nařízení platné pro daný rok, kde a pod jakým číslem jej najdu?
Společnost a. s. si od druhé společnosti pronajala pozemky na výstavbu FVE. FVE bude vybudována na jednom z pronajatých pozemků a přes okolní pronajaté pozemky bude vybudována příjezdová komunikace. Buď bude stavební povolení vydáno na výstavbu komunikace na dobu 30 let (dočasná stavba) nebo bez časového omezení. Jak lze investici do cizího majetku řešit? Pronajímatel dá souhlas se stavbou. Je příjezdová komunikace na pronajatém pozemku stavbou, kterou odepisuje nájemce? Předpokládám, že se nejedná o technické zhodnocení pozemku, protože pozemek technicky zhodnotit nelze? V případě, že nájemce bude odepisovat komunikaci a stavební povolení bude vydáno na 30 let, uplatní se časové odpisy? Je v oblasti daní v této situaci ještě nějaké riziko?
Firma nám dodala nejdříve fotovoltaické panely z důvodu rychlé reakci na dostupnosti tohoto zboží v danou chvíli a dala nám daňový doklad na uhrazenou zálohu se sazbou 21 %, protože ještě nevěděla, zda bude taky celou FVE taky montovat. pak za 3 měsíce naše firma nakonec podepsala smlouvu o dílo s původním dodavatelem panelů na celou zakázku FVE. Zaplatili jsme další zálohu a na ní se již vztahuje přenesená daňová povinnost podle § 92. Ptám se zda může být konečná faktura na celou zakázku vyúčtovaná se zálohou na dodání panelů s 21% a další práce a materiál podle § 92 dohromady až po předání díla? Nebo měla být na dodávku panelů v den dodání UZDP a vystaven daňový doklad do 15 dnů? nebo může být první záloha součástí díla? My jsem si bohužel nárokovali DPH z první zálohy 21 %, ale stavba FVE celá patří do režimu přenesené daňové povinnosti a dodavatel tvrdí že to má správně.
Fotovoltaická elektrárna je umístěná na střechách dvou budov. Z rozvaděčů FVE umístěných na těchto budovách vede podzemní vedení nízkého napětí do dalšího rozvaděče FVE umístěného v třetí budově.
Jak zařadit tyto kabely - podzemní vedení mezi budovami?
Jako samostatnou položku dle CZ-CC 222 Vedení místní elektrická?
Nebo jak technické zhodnocení budov, na jejichž střechách je umístěna fotovoltaická elektrárna?
Občan a zároveň OSVČ, plátce DPH, má ve svém osobním majetku bytový dům s pěti byty. V jednom bytě bydlí, zbylé čtyři byty pronajímá nájemníkům - občanům, příjmy z nájmu zdaňuje dle §9 ZDP a v DAP DPH vykazuje jako osvobozená plnění bez nároku na odpočet daně. Na střeše tohoto bytového domu vybuduje FVE s výkonem do 10kWp, která bude prioritně sloužit k dodávkám EE do těchto 5 bytů. Sezónně se však předpokládají přebytky vyrobené EE, které budou prodávány obchodníkovi s energiemi.
V jakém daňovém režimu (dle jakého § ZDP), z pohledu zákona o daních z příjmů, bude občan zdaňovat prodej elektřiny z FVE nájemníkům a obchodníkovi s energiemi?
V jakém daňovém režimu, z pohledu zákona o dani z přidané hodnoty, bude občan, plátce DPH, zdaňovat prodej elektřiny z FVE nájemníkům a obchodníkovi s energiemi?
Společnost pořídila FVE, podmínky pro odpisování byly splněny v říjnu 2023, společnost by měla tedy v roce 2023 začít jak technické zhodnocení budovym tak technologickou část FVE odepisovat. Zároveň je zažádáno o investiční dotaci na tuto akci. V únoru 2024 je žádost schválena v 1. stupni, čekáme na schválení ve 2. stupni a následné vyplacení. Výši dotaci známe.
1. O nároku na dotaci by mělo být účtováno až při jejím nezpochybnitelném přiznání, znamená to, že o nároku budeme účtovat až v roce 2024?
2. Daňové odpisy (i účetní) v roce 2023 budou počítány z ceny pořízení, bez snížení o dotaci? Pokud ano, tak to znamená, že daňové náklady z odpisů budou vyšší, než by byly v případě, že by dotace byla přiznaná v roce 2023. Nemůže tato skutečnost být zpochybněna při případné kontrole FÚ?
Podnikatel-OSVČ (držitel licence od ERU) se souhlasem majitele zřídil na střeše pronajaté budovy FVE. FVE byla uvedena do provozu koncem srpna 2023 a od září 2023 zařazena do obchodního majetku OSVČ s rozdělením ná technologickou a stavební část, dle rozpisu dodávek a prací vyfakturovaných montážní firmou - dodavatelem FVE. Podnikatel požádal o dotaci na zřízení FVE, po obdržení dotace bude snížena vstupní cena pro daňové odpisy technologické a stavební části FVE. Vzhledem k tomu, že podnikatel doposud neobdržel rozhodnutí o přesné výši dotace a není jisté, zda se tak stane do letošního termínu pro podání přiznání k dani z příjmů (FVE musí být odpisována měsíčně bez přerušení od zařazení do majetku). Jak tedy stanovit vstupní cenu (měla by být snížena o dotaci) pro odpisy technologické části FVE v případě, že rozhodnutí o dotaci nebude vydáno do termínu podání přiznání z DP? Je možné řešení, že v roce 2023 by se odpisovala vstupní cena bez dotace a po obdržení dotace by se snížila zůstatková cena od měsíce obdržení dotace a přepočítaly zbývající odpisy?
Jak mám prosím zařadit projektovou dokumentaci a revizi k FVE?