Identifikovaná osoba

Společnost s ručením omezeným- neplátce, fakturovala zprostředkovatelské služby plátcům v EU. Nyní bylo zjištěno, že tato společnost již dříve překročila obrat pro povinnou registraci k DPH. Finanční úřad tuto společnost zpětně zaregistroval k DPH. Jakým způsobem má zpětně registrovaná společnost k DPH napravit vykázání fakturace služeb do EU, uvést v přiznání k DPH, podat souhrnná hlášení nebo má doúčtovat k službám za zprostředkování tuzemskou DPH ? Jak má správně postupovat ?
Vydáno: 16. 11. 2024
Fyzická osoba, neplátce DPH zahájil činnost 1. 2. 2024. K 28. 1. 2024 přijal fakturu za služby od dodavatele ze třetí země (společnost Webnode, Švýcarsko) s nulovou DPH a na faktuře je uvedeno, že se jedná o režim reverse charge, kdy daň odvede zákazník. Na faktuře není uvedeno DIČ odběratele, jen IČO, i název odběratele je uveden chybně - není uvedeno jméno a příjmení, ale jen Veterinární ordinace. Je v tomto případě nutno zaregistrovat klienta jako identifikovanou osobu k DPH a odvést z faktury DPH, nebo vzhledem k tomu, že odběratel fakticky zahájil činnost (tzn. otevřel ordinaci a začal uskutečňovat ekonomické činnosti) až k 1. 2., tak ho v této souvislosti k datu 28. 1. nepovažovat za osobu povinnou k dani a neregistrovat z titulu přijetí této faktury jako identifikovanou osobu?
Vydáno: 13. 11. 2024
Česká s. r. o., neplátce DPH, provádí stavební práce v ČR. Některé činnosti jim provedou slovenské firmy, plátci DPH a fakturu jim vystavili včetně jejich DPH. Má česká s. r. o. povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba? Pokud ano, co s fakturami od slovenských dodavatelů, kteří vystavili faktury s jejich DPH? 
Vydáno: 01. 11. 2024
Dle ustanovení § 6i ZDPH „osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou (IO) ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně“. Spolek CZ z.s., neplátce DPH, prodává vystoupení umělců do JČEU. Jedná se o kulturní služby § 61e ZDPH, které jsou osvobozené? Je možné, že kulturní služby budou i v legislativě daného členského státu osvobozeny od daně, a proto se spolek nestane identifikovanou osobou. A pokud už historicky je identifikovanou osobou, tyto služby neuvede do souhrnného hlášení. A obráceně, pokud Spolek CZ nakoupí tyto služby z JČEU, nebude příjem této služby uveden v daňovém přiznání a neodvede se DPH dle § 6h ZDPH (nejde o přijetí zdanitelného plnění). Nebo je místo plnění podle zvláštního pravidla § 10b ZDPH, tj. spolek CZ, který prodává vystoupení umělce se nestane identifikovanou osobou nebo v případě, že už identifikovanou osobou je, tak prodej neuvede do souhrnného hlášení? Ale v případě nákupu musí spolek příjem této služby z JČEU uvést v daňovém přiznání a odvést DPH?
Vydáno: 18. 10. 2024
Zákon jsem četla, ale potřebovala bych si ověřit, že jsem správně pochopila. Chápu správně, že OSVČ, neplátce DPH se musí registrovat jako identifikovaná osoba, pokud v rámci své ekonomické činnosti: • Přijme klasickou službu z JČS s místem plnění v tuzemsku (dodavatel poskytne svoje JČS DIČ); • Přijme klasickou službu ze třetí země; • Poskytne klasickou službu do JČS s místem plnění v JČS (odběratel poskytne svoje JČS DIČ); • Pořídí zboží z JČS za více než 326 000 Kč za kalendářní rok. A dále: • Dodání zboží do JČS (s přepravou i bez přepravy) se počítá do obratu pro „plnou“ registraci jako plátce DPH, to nemá s identifikovanou osobou nic společného. • Dovoz a vývoz také nemá s identifikovanou osobou nic společného.
Vydáno: 09. 10. 2024
Klientka, identifikovaná osoba, chce nakupovat zboží ze třetích zemí (z Číny - od společností Temu a Shein). Je potřeba tyto nákupy uvádět v přiznání k DPH? Případně na jakých řádcích?
Vydáno: 07. 10. 2024
Česká společnost s r. o. – identifikovaná osoba plánuje koupit v jinem členském statě EU vzduchový scaler (dentální hygiena). Podle § 2 odst. 1 písm. c) ZDPH je obecně předmětem daně pořízení zboží z jiného členského státu. V ustanovení § 2a ZDPH jsou uvedeny podmínky, za kterých pořízení zboží z jiného členského státu není předmětem daně. Je zde také uvedeno, že předmětem daně není pořízení zboží z jiného členského státu, pokud celková hodnota pořízeného zboží bez daně nepřekročila v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce 326 000 Kč. Společnost má povinnost při nákupu zboží z EU do limitu 326 000 Kč uhradit DPH v ČR nebo ne? Pokud ano, sazba DPH bude 21 % nebo 12 % (pro zdravotnické prostředky)? 
Vydáno: 23. 09. 2024
Může si identifikovaná osoba koupit od plátce z EU 2 ojeté vozy v režimu použitého zboží, nebo musí DPH vyměřit? Automobily jsou určeny k podnikání v taxislužbě. 
Vydáno: 09. 09. 2024
Nerozumím, co v zákoně o DPH § 2a odst. 2 písm. a) znamená věta: „Předmětem daně není pořízení zboží z jiného členského státu, pokud a) celková hodnota pořízeného zboží bez daně nepřekročila v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce 326 000 Kč..“. Proč je tam „v bezprostředně předcházejícím“? Chápu, že jako neplátce DPH počítám zvlášť každý kalendářní rok, a pokud v něm překročím hodnotu nakoupeného zboží z EU od plátců, stanu se tím dnem překročení identifikovanou osobou. Nemůže se mi tedy stát, že v předcházejícím roce limit překročím a nic neudělám.. Slyšela jsem názor, že se počítají ty dva roky dohromady součtem a platí pro ně hranice 326 000 Kč, ale to se mi zdá špatně. Nesouvisí to sousloví spíš s dobrovolnou identifikovanou osobou podle § 6k zákona o DPH?
Vydáno: 03. 09. 2024
Česká společnost AAA s.r.o., která není plátce DPH a ani není identifikovaná osoba, potřebuje vystavit faktury na zahraniční zdravotní pojišťovnu, která má sídlo v Německu a má VAT číslo. Společnost AAA s.r.o. se zabývá zdravotní péčí (zubní ordinace), má klienty, kterým zahraniční zdravotní pojišťovna proplatí zubní péči. Jakým způsobem společnost AAA s.r.o. vystaví faktury: služby budou osvobozeny od DPH nebo poskytnuty v režimu přenesení daňové povinnosti (řežím reverse charge)? 
Vydáno: 16. 08. 2024
Právnická osoba, český neplátce DPH, poskytuje službu (opravu letadla) v Lotyšsku lotyšské právnické osobě plátci DPH. Jak to bude s odvodem DPH? Plynou s této činnosti nějaké registrační povinnosti ve vztahu k DPH a dani z příjmů?
Vydáno: 15. 08. 2024
OSVČ, neplátce DPH, prodává na dálku (ebay.com) zboží zákazníkům v EU, jak koncovým spotřebitelům, tak i podnikajícím osobám neplátcům DPH a firmám s EU DIČ. Při překročení hranice tržeb u EU přeshraničních prodejů 10 000 EUR/rok je nutné z těchto prodejů odvádět DPH v zemi dodání zboží. Započítávají se do tohoto limitu i prodeje podnikajícím osobám/firmám s EU DIČ? Jaké další povinnosti z pohledu DPH mohou OSVČ vzniknout? Může se do systému OSS zaregistrovat neplátce DPH?
Vydáno: 03. 07. 2024
Český neplátce DPH, podnikatel, má opravnu automobilů v ČR. Opravil auto Slovenskému plátci DPH. Fakturace bude taktéž tomuto slovenskému plátci DPH ve výši 20 000 Kč. Jedná se o místo plnění dle § 9odst. 1? Tzn. český neplátce poskytnutím této služby se stává plátcem DPH nebo identifikovanou osobou?
Vydáno: 14. 06. 2024
Česká s r. o. – neplátce DPH a není identifikovaná osoba, pořídila z EU od plátců DPH zboží. Jeden plátce uvedl ve faktuře, že případná dan z obratu neuvedená na této faktuře je v zodpovědnosti zákazníka. Druhy dodavatel-plátce z EU fakturoval se sazbou DPH 0, ale nenapsal nic o tom, že daň odvede zákazník. Vztahuje se k pořízení zboží z EU limit 326000 Kč? Nebo Česká s r. o. – neplátce DPH a není identifikovaná osoba má se registrovat jako identifikovaná osoba a odvést DPH v ČR? 
Vydáno: 14. 06. 2024
Český podnikatel poskytl v dubnu službu osobě povinné k dani v JČS EU a stal se identifikovanou osobou. Jiná plnění podnikatel neměl, podá souhrnné hlášení. Musí za duben podat daňové přiznání?
Vydáno: 05. 06. 2024
Klient, právnická osoba, plátce DPH, Obdržel fakturu od Google. Text na faktuře je: Faktura za platbu předem. Platba předem - ve výši 40 000 Kč. DPH (0 %), Celková částka 40 000 Kč. Jak to bude s DPH a účtováním? 
Vydáno: 05. 06. 2024
Česká s.r.o., neplátce DPH, přijala IT službu od studenta z Indie. Student vystavil fakturu, ale je prý soukromou osobou. Protože spolupráce se navázala přes reklamu na sociálních sítích, dá se usuzovat, že ekonomická činnost poskytovatelem je vykonávaná soustavně. Přitom není známo, zda indické právo vyžaduje formální registraci fyzické osoby provádějící soustavnou ekonomickou činnost jako podnikatele (třeba v USA nikoliv). Vznikne v tomto případě české s.r.o. povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba podle § 6h a přiznat a uhradit DPH z této přijaté služby?
Vydáno: 26. 04. 2024
Neplátce DPH poskytuje služby na Slovensku v oblasti vzdělávání pedagogických pracovníků. Doposud firma postupovala dle § 57 odst. 1 písm. d), vlastnila akreditaci MŠMT. Platnost akreditace skončila v dubnu 2024 a další akreditaci už nevydají, jelikož prý záleží na školách a školských zařízeních na co peníze na vzdělání vydají. Tyto služby - vzdělávání pedagogických pracovníků - poskytuje podnikatel i nadále a také na Slovensku. Musí se stát osobou identifikovanou?
Vydáno: 25. 04. 2024
OSVČ, neplátce bude fakturovat zpracování grafického a webového designu Rumunskému kulturnímu centru. Tento institut nemá EU VAT registraci. Stane se tímto plněním fyzická osoba osobou identifikovanou k dani z přidané hodnoty nebo jí v tomto případě nevyplývají ohledně této daně žádné povinnosti?
Vydáno: 18. 04. 2024
Dotaz se týká fakturace od polského dodavatele služby ( plátce DPH v Polsku, na území ČR nemá stálou provozovnu ani zde není registrován k DPH), který poskytne pouze službu - dodání vyrobených protihlukových panelů ( v metrech ) s tím, že česká firma mu poskytne výrobní halu s výrobní linkou a materiálem. Je nutné, aby se polský dodavatel registroval k české DIČ? 
Vydáno: 12. 04. 2024