Koeficient
Je možnost uplatnit paušální výdaj 5 000 Kč, pokud auto je 100% pro firemní účely, a pokud i pro soukromé účely, tak je paušál 4 000 Kč a odpisy 80 %? Jde o jednočlené s. r. o., kde je jediný jednatel a jediný společník, zároveň je zaměstnancem na hlavní pracovní poměr a firemní auto používá jej zaměstnane, takže má ve mzdě 1 % VC auta. Je možné uplatnit paušální výdej 4 000 Kč podle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP?
Paní zubařka je jedinou společnicí v její mikro účetní jednotce - s. r. o. (zaměstnankyni má pouze jednu, paní sestřičku). Nyní uvažuje paní zubařka, že si postaví rodinný dům, a protože má již na účtu s. r. o. přes 5 000 000 Kč na ziscích z minulých let, chtěla by „tyto peníze“, resp. stav účtu zisků minulých let využít právě na výstavbu rodinného domu. Je možné nechat zadat zakázku výstavby rodinného domu přes s. r. o., nebo by to byla příliš velká komplikace z hlediska účetního a daňového? Rodinný dům bude cca ze 2/3 sloužit k bydlení a z 1/3 pro s. r. o. jako administrativní kancelář (nebude zde ordinace). Jak správně tento požadavek v s. r. o. řešit, je to vůbec možné a praktické?
Část rodinného domu slouží jako kancelář a dílna na podnikání. Ovšem je zde jen jeden elektroměr se sazbou pro domácnost. Mohu nějakým způsobem dávat náklady na elektřinu do vydání a uplatňovat si DPH? Jedná se o fyzickou osobu podnikající, která vede úč. evidenci a je registrovaná k DPH.
Musíme krátit vstup DPH u firemního vozidla používaného i k soukromým účelům i v případě, že řešíme pojistnou událost, kterou jsme nezpůsobili a jen ji ešíme skrze naší pojišťovnu? Pojišťovna účastníka, který způsobil dopravní nehodu, řešení pojistné události prodlužuje, proto jsme přistoupili k řešení přes naši pojišťovnu, tedy faktura je vystavena na naši společnost a tuto by nám měla pojišťovna uhradit v plné výši, ale samozřejmě bez DPH. Vozidlo bylo před i po pojistné události používáno pro soukromé i služební účely, po celou dobu bylo pojízdné. Poškozen byl pouze nárazník a zadní dveře, ale vzhledem k dnešním cenám vozidel stála oprava 55 000 Kč.
S. r. o. provozuje běžnou činnost s plným nárokem na odpočet DPH a do toho loni koupilo byt k pronájmu občanům-osvobozené plnění bez nároku. Spočítali jsme zálohový koeficient, celý rok ho používali a v posledním daňovém přiznání vypočetli vypořádací koeficient. Byl 97 %, takže po zaokrouhlení dle § 76 odst. 5 činí 100 %. Letos se ale pořídil druhý byt a začal pronajímat i ten. Máme dál používat starý vypořádací koeficient z 12/2023 ve výši 100% i když se změnili podmínky (místo jednoho bytu dva, nebo můžeme vypočíst nový zálohový koeficient podle změněných podmínek 91 % a použít ten?
Jak zaúčtovat pořízení osobního auta s poměrným nárokem na odpočet? S. r. o. pořídila v r. 2023 osobní automobil, stanovila poměr 70 % služební, 30 % soukromé využití zaměstnancem. Byly vystaveny následující doklady:
1) Zálohová Fa (datum vystavení 30. 3. 2023): 20 000,- Kč
2) Daňový doklad k přij. platbě (datum vystavení/platby 31. 3. 2023): ZD 16 528,92 Kč DPH 21% 3 471,08 Kč
3) Zálohová Fa (Datum vystavení 2. 5. 2023): 724 490,- Kč
4) Daňový doklad k přij. platbě (Datum vystavení/platby 10. 5. 2023): ZD 598 752,06 Kč DPH 21% 125 737,94 Kč
5) Vyúčtovací Fa (Datum vystavení 12. 5. 2023): ZD 615 280,97 Kč DPH 21% 129 209,01; odečtena záloha: ZD 615 280,98 Kč DPH 21% 129 209,02 Kč.
Prosím o rozepsání účetního případu na účtech: 221, 052, 042, 343, 321 (a příp. další pokud budou použity) vč. příp. nastavení členění DPH.
V roce 2024 koupí podnikatel, plátce DPH, vozidlo s pořizovací hodnotou přesahující limit 2 mil Kč. Podle nových pravidel nebude uplatněn odpočet DPH nad hranici 420 000 Kč a přesahující část DPH bude součástí hodnoty tvořící nedaňové odpisy. Vozidlo zařadí a bude dále odpisovat. Jak se pak bude postupovat v případě prodeje vozidla a stanovení základu daně? Bude základ daně krácen poměrem uplatněné DPH nebo se bude DPH odvádět z plné prodejní ceny?
FO, měsíční plátce DPH, uskutečňuje zdanitelná plnění - ubytovací služby. Od září 2023 k tomu začal pronajímat jinou nemovitost - osvobozené plnění. Od září jsme tedy začali rozdělovat náklady pro krácený koeficient (100 %). Jak vypočítám v prosinci vypořádací koeficient a následně nový zálohový koeficient na rok 2024? Za celý rok 2023, nebo jen za období kdy osvobozené příjmy byly, tedy 1-9/2023?
Plátce DPH, FO, který vlastní bytový dům,(dům je zapsán v katastru jako RD), si nechal na nemovitosti vyměnit výlohu + vchodové dveře do bytového domu (společné prostory do domu). Nemovitost má v obchodním majetku, ve spodním patře má obchod, kde prodává zboží, byty v horních patrech pronajímá pouze neplátcům v §7. Stavební práce na zhotovení výlohy a dveří byly dodavatelem,plátcem, fakturovány v přenesené daň.povinnosti. Byly vystaveny 2 samostatné faktury - tj. na výlohu u prodejny a na montáž/opravu vchodových dveří. Dotaz zní, zda je možno u vyměřené daně použít sazbu sníženou 15%, či na výlohu v prodejně musí být sazba základní 21%, a zda je správně, že u nároku na odpočet pro vchodové dveře bude použit koeficient (společné prostory jak prodejny, tak bytů) a u nároku na odpočet pro výlohu bude uplatněno DPH v plné výši (prodejna uskutečňuje pouze zdanitelná plnění).
OSVČ, plátce DPH, koupil v 8/2023 osobní automobil od plátce DPH. Automobil bude zařazen do obchodního majetku a bude se využívat pro podnikání i pro soukromé potřeby. Plátce odhadl, že to bude 80 % pro podnikání a 20 % pro soukromé potřeby. Na faktuře je uvedena cena automobilu + cena za zimní komplet kol + příčníky a box. Jak zaúčtovat pořízení tohoto automobilu:
1. 80 % ze základu ceny automobilu zařadím do obchodního majetku a budu odepisovat 5 let 80 % DPH si uplatním na vstupu (20 % ze základu + DPH budou nedaňové výdaje) V přiznání k DPH bude uveden z ceny automobilu 80 % základ a DPH na vstupu. Po zařazení automobilu do majetku bude v DPH na ř. 47 uveden 80 % základ daně a daň na vstupu. V KH B2 uvedu základ daně a daň na vstupu také v 80 % a ještě doplním, že byl použit poměr – sloupec 11?
2. Zimní komplet kol – nebude součástí ocenění majetku. Bude se účtovat hned do spotřeby, a také v poměru 80 % základu daně a DPH na vstupu (20 % základu daně a DPH nedaňový výdaj)
3. Příčníky + box – nebudou použity pro podnikání – celé uvedu jako nedaňový výdaj?
Plátce DPH, s. r. o., vlastní tři budovy. Dvě jsou pronajaty plátcům i neplátcům (budova 1 a 2), a je tedy určitý poměr plnění s/bez nároku (řešíme přes krátící koeficient). Poslední, nová budova 3, má pouze bytové jednotky, a je na ní tedy jen plnění bez nároku na odpočet. Plán je následující: Na budově 1 a 2 budou přijatá plnění s kráticím koeficintem (na konci roku se přepočte). Na budově 3 budou veškerá plnění bez odpočtu - zde nikdy nebudeme pronajímat s nárokem na odpočet. Na konci příštího roku (pronájem budovy 3 bude až od roku 2024) systém přepočte koeficient. Vezme všechna plnění s nárokem a poměří je proti úplně všem plněním (tedy i nájmům z budovy 3). Tím pádem se poměr zhorší, protože plnění bez nároků bude více. Ale já jsem nikdy odpočet na plnění související s touto budovou 3 neuplatnila. Připadá mi proti smyslu daňové neutrality, aby se zhoršilo procento pro odpočet pro budovy 1 a 2, kde se poměr plnění s/bez nezměnil. Dá se to nějak vyřešit?
Společnost s r. o., plátce DPH, bude zřizovat sídlo v rodinném domě - v katastru nemovitost určená k bydlení. V RD mají trvalý pobyt a bydlí zde manželé - oba jednatelé s. r. o. Firma se zabývá zpracováním dotačních programů. Manžel, majitel nemovitosti, uzavře nájemní smlouvu na pronájem sídla se s. r. o., kde bude uveden souhlas s odpisováním technického zhodnocení nemovitosti a bude zde specifikace využívání prostorů k podnikání - parkování 2× firemí vůz, kanceláře atd. Dům má dvě patra. Horní patro je soukromé a spodní včetně parkoviště a zahrady je využíváno jak soukromě, tak i k podnikání, poměr bychom určili 50 : 50. Společnost s r. o. by technické zhodnocení, opravy nemovitosti krátila z pohledu DPH koeficientem a z pohledu ZDP poměrem 50:50. Jednatel by zdanil dle § 9 příjem z pronájmu, oproti příjmu by uplatnil jako výdaj 50 : 50 odpisy nemovitosti. Vstupní cena bude dle znalce, jelikož je nemovitost starší 5 let? Firma má ještě provozovnu v jiném městě - pronajatý nebytový prostor určený ke styku se zákazníkem. V rodinném domě nedochází k poskytování služeb, ani ke styku se zákazníkem, probíhá zde pouze řízení společnosti a zpracovávání dotačních programů oběma jednateli. Jsou tyto postupy správné?
Fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci nakoupila vozidlo za 150 000 Kč, uplatněn poměrný 50% nárok na odpočet DPH, protože vozidlo bude z 50 % používáno k podnikání. 50% je pod hranicí odpisování 80 000 Kč. Má se uvést tato 50% hodnota i na ř. 47 DPH, i když je nižší než 80 000 Kč? A mají se uplatňovat 50% odpisy, nebo protože je nákladová hodnota pod 80 000 Kč, může se dát do nákladů?
S přítelem oba podnikáme z domova, oba máme svou s. r. o., činnost klientům lze poskytovat vzdáleně. Vlastníkem domu je přítel. Na svá podnikání máme v domě vyčleněnou každý svou místnost. Můžeme podle specifického klíče (např. podle podlahové plochy) rozdělit spotřebu energií na daná s.r.o.? Obě s.r.o. mají virtuální sídlo, oba jsme ve svých s.r.o. v nějakém zaměstnaneckém poměru. Stačí pro daňovou uznatelnost nákladů sepsat dohodu mezi s.r.o. a zaměstnancem o náhradě spotřeby energie k podnikání? Jakým způsobem budeme do účetnictví s.r.o. dokládat náhradu spotřebované energie? Pouze nějakou formou čestného prohlášení s výpočtem spotřeby podle faktury a podlahové plochy daných místností? Přítel používá místnost výhradně jen k podnikání své s.r.o., já využívám místnost částečně na práci pro své s.r.o. a částečně pro jiného zaměstnavatele (poměr dokážu stanovit podle odpracovaných hodin pro druhého zaměstnavatele). Jiným způsobem nejsou místnosti využívány. Bude na straně FO tento příjem podléhat zdanění nebo odvodům?
Manželé, vedou daňovou evidenci, oba plátci DPH, kteří měli rozdělené SJM, co se týče podnikatelských aktivit a produkce, nikoli co se týče vlastnictví nemovitosti. Nemovitost měli v podnikáním tím způsobem, že se náklady dělily takto: 1/4 obytné - vyloučeno z DPH i daňových nákladů, 1/4 manžel, 1/2 manželka. Nyní dojde k vyřazení nemovitosti do osobního vlastnictví a 3/4 nemovitosti se budou pronajímat s. r. o. s 21% DPH v § 9 ZDP. Oba svou podnikatelskou činnost utlumují, ale ještě jsou tam nějaké záležitosti, které je drží v plátcovství DPH. Když budou vystavovat fakturu za nájem, může fakturovat a odvádět DPH za celou 3/4 podnikatelské části nemovitosti bude manželka, nebo je nutné, aby fakturoval každý zvlášť? Nebo je možná třetí varianta, že vyfakturuje manželka pronajímané 3/4 a tu 1/4 si vyúčtují oni dva mezi sebou, aby DPH z té 1/4 šla za manželem? Nejsem si jistá, jak DPH funguje v případě SJM.
Fyzická osoba pronajímá od roku 2020 byt a příjmy zdaňuje dle § 9 ZDP. Uplatňuje si k tomu jako náklad zrychlené daňové odpisy. Dosud byl byt zařazen v 6. odpisové skupině, protože byl v domě prohlášeném za kulturní památku. V roce 2022 došlo ke změně a status kulturní památky byl domu odebrán. Nyní by mohl byt spadat do 5. odpisové skupiny. Je tedy možné začít od roku 2022 uplatňovat zrychlené daňové odpisy pro 5. odpisovou skupinu, tj. použít pro výpočet koeficient 31 (pro další roky odpisování) z 5. odpisové skupiny ?
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Vedle své hlavní činnosti vykonáváme i v rámci doplňkové činnosti např. ubytování, stravování pronájmy atd. Také jsme plátci DPH. Ve svém účtování využíváme krácenou daň pomocí krátícího koeficientu. Údajně způsob rozpočítávání DPH je na různých školách různý, zatím prý je to v pořádku, ale že dojde, snad v letošním roce, ke sjednocení, jak postupovat. Také se hovořilo, že do výpočtu koeficientu se bude zahrnovat i dotace od státu na mzdy. Tím pádem by došlo k radikálnímu snížení vypočítávaného koeficientu. Tato položka by značně ovlivnila jmenovatele krátícího koeficientu.V současné době nevíme jak se věci mají. Jestli již je určený nějaký jednotný postup, zda se do krátícího koeficientu má počítat ta dotace na mzdy od státu?
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem. Vedle své hlavní činnosti vykonáváme i činnost doplňkovou. Např. ve školní kuchyni se vaří pro žáky školy i pro strávníky v rámci doplňkové činnosti. Zakoupili jsme lednici - DDHM – drobný dlouhodobý majetek za Kč 5 000. Jak dáme její část dát i do nákladů doplňkové činnosti? Chtěli jsme situaci řešit tak, že jednou by se nakoupil takovýto majetek ze školy, podruhé z DČ, pochopitelně ve správném poměru - např. 90 % majetek z nákladů školy a 10 % z doplňkové činnosti, ale bylo nám řečeno, že z doplňkové činnosti můžeme nakoupit jen takový majetek - DDHM, který je využíván jen pro doplňkovou činnost.
Jsme střední škola, plátce DPH. DPH uplatňujeme koeficientem nyní u nás probíhá stavba - je tam podružný elektroměr. Budeme tedy přefakturovávat el. energii stavební firmě. My si uplatňujeme koeficientem. Např. 1 kWh stojí bez DPH 5 Kč, DPH 1,05 Kč. My přefakturujeme také jako základ daně 5,- Kč a DPH 1,05? Nebo bude základ daně 6,05 a teprve k tomu DPH? Zatím nemáme s tímto zkušenost. A jaké dávat datum zdanitelného plnění? Bylo by možné přefakturovávat to stavební firmě třeba čtvrtletně?