Lékařské prohlídky
Zaměstnankyně nastoupila do práce po nemoci delší více než 8 týdnů. Byla odeslána k závodnímu lékaři na mimořádnou lékařskou prohlídku. Lékař, ale požaduje po zaměstnankyni výpis ze zdravotní dokumentace od jejího obvodního lékaře, který je nyní na dovolené. Takže se mimořádná lékařská prohlídka nestihne do pěti pracovních dnů a od 6 dne bude muset být na překážkách ze strany. A tady je můj dotaz - jde také o překážky na straně zaměstnavatele, i když se čeká na výpis zdravotnické dokumentace od obvodního lékaře zaměstnance?
Zaměstnanec na DPP má přesně rozvrženou pracovní dobu v pracovní smlouvě (smlouva na 10 měsíců, jedná se o cca 1-2 hodiny v pondělí až pátek). Dříve jsme tak neměli a flexibilita vyhovovala více oběma stranám. Nyní tedy nastavujeme dle zákona a setkávám se s danou situací prvně. Bude zaměstnanci náležet náhrada mzdy a započítavají se hodiny jako odpracované v případech absence v pracovní době dle smlouvy z důvodu: - jde k lékaři, - musí zůstat doma s nemocným dítětem, - jeho zdravotní indispozice.
Má zaměstnanec nárok na „propustku“ v případě, že navštívil lékaře (chiropraktika či např. zubaře), který však nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou? Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. uvádí pracovní volno s náhradou mzdy, pokud bylo vyšetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně. Pokud zdravotnické zařízení není nejblíže, volno je poskytnuto, avšak už je krácena náhrada mzdy. O zdravotním pojištění se již dále nehovoří. Pokud tedy není smlouva s pojišťovnou, není ani povinnost omluvit absenci bez náhrady mzdy?
Je pro společnost daňově uznatelný stravenkový paušál poskytnutý zaměstnanci, který má pracovní dobu 8 hodin, a 5 hodin z této pracovní doby byl u lékaře?
Jsme střední o cca 160 zaměstnancích. Nové zaměstnance posíláme na vstupní lékařské prohlídky, ke kterým vystavujeme dokument „Žádost o provedení pracovnělékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti k práci“. Máme dotaz, zda by bylo možné tento dokument novým zaměstnancům zasílat prostřednictvím e-mailu, tedy že by nastupující zaměstnanec předal lékaři k potvrzení pouze kopii námi potvrzeného dokumentu (sken)?
Zaměstnanci jsou zasíláni ke smluvním lékařům na povinné pravidelné prohlídky. Je cesta k lékaři v tomto případě brána jako pracovní cesta? (lékař je v jiném městě než místo výkonu práce). Tzn. zaměstanec má eventuelně nárok na stravné podle délky pracovní cesty a na náhradu km za použití soukromého vozidla (bez ohledu na délku cesty)?
Zaměstnankyně se vrátila zpět do práce po nemoci trvající déle než 8 týdnů. Je zařazena do 2. kategorie bez rizik. Byla vyslána na mimořádnou lékařskou prohlídku, ale z důvodu dovolené závodního lékaře nesplníme dobu 5 kalendářních dnů, ve kterých musí být mimořádná lékařská prohlídka provedena. Může vykonávat práci, nebo bude na překážkách na straně zaměstnavatele do té doby, než bude provedena mimořádná lékařská prohlídka?
Firma zaplatila svému zaměstnanci preventivní onkologickou prohlídku. Předpokládám, že se z hlediska firmy jedná o nedaňový náklad. Jak je to s osvobozením příjmu na straně zaměstnance? Lze toto zahrnout mezi zaměstnanecké benefity?
Musí se provádět vstupní lékařská prohlídka u zaměstnance ve 2. kategorii bez rizik, který bude mít nově v pracovní náplni i řízení služebního vozu (odveze zboží, pojede sjednat zakázku)? Tato činnost bude prováděna jen občas, nebude to jeho hlavní pracovní činnost. V současné době má platnou lékařskou prohlídku jako obsluha kovoobráběcích strojů včetně profesních rizik - obsluhy jeřábu a řidič vysokozdivžného vozíku. Když již od r. 2023 není řidič referent v profesním riziku, tak předpokládáme, že není potřeba zaměstnance na vstupní prohlídku posílat, je to tak?
Zaměstnanec je vyslán na vstupní nebo periodickou prohlídku k závodnímu lékaři. Ten požaduje samozřejmě výpis ze zdravotní dokumentace od praktického lékaře zaměstnance. Zaměstnanec si u svého praktického lékaře vyžádá výpis ze zdravotní dokumentace a jeho praktický lékař za to inkasuje nějaký „poplatek“ 100-500 Kč (záleží na ceníku). Doklad o úhradě tohoto „poplatku“ vystaví praktický lékař na jméno zaměstnance, ten nám doklad předloží a my proplatíme. Proplácíme už dlouhá léta ze sociálního fondu, ale chtěli bychom dávat do nákladů. Můžeme dát do daňově uznatelných nákladů společnosti, z hlediska daně z příjmu, pokladní doklad vystavený na jméno zaměstnance, kterého jsme poslali na vstupní nebo periodickou prohlídku, nebo to musí být daňově neuznatelný náklad? Proplácet doklad musíme, bez něj by nebyla provedena vstupní nebo periodická prohlídka závodním lékařem, ale potřebujeme si ujasnit, jestli je možné doklad, který není vystavený přímo na společnost, dát do daňově uznatelných nákladů?
Je firma povinna mít závodního lékaře, když má zaměstnance jen v kategorii prací 1 nebo 2? Firma hledala a žádala o závodního lékaře, ale neúspěšně. Co v tomto případě dělat? Vstupní prohlídky zajištují obvodní lékaři zaměstnanců.
Jak je to s mimořádnou prohlídkou u závodního lékaře, pokud je zaměstnanec zařazen do druhé nerizikové kategorie (nemá žádné rizika ohrožení zdraví) a pracovní neschopnost bude delší než 8 týdnů? Musí pak na mimořádnou prohlídku?
Chceme zaměstnat cizince ze 3. země, který má platné pracovní povolení, ale lékař mu nechce provést vstupní pracovnělékařskou prohlídku, dokud nebude mít platné zdravotní pojištění. My však uchazeče nemůžeme ke zdravotnímu pojištění přihlásit, dokud nenastoupí a nastoupit nemůže bez platné lékařské prohlídky. Je požadavek lékaře na platné zdravotní pojištění jako podmínka pro provedení prohlídky oprávněný? Jak tuto situaci řešit?
Ve firmě řešíme, zda bychom měli pro účely nároku zaměstnanců na náhrady určovat cestu do nejbližšího zdravotnického zařízení z místa pracoviště, nebo z místa bydliště. Je toto rozhodnutí o určení místa výhradně na zaměstnavateli? Může se zaměstnavatel opírat o zjištění nejkratší vzdálenosti dle vyhledávání na google mapách?
Jak máme počítat novou lhůtu 3 let u dohledu lékaře na pracovišti, když jsme měli poslední kontrolu - dohled v srpnu 2022? Máme zaměstnance v 1. a 2. kategorii nerizikové a jednoho zaměstnance máme zařazeného do 3. kategorii pro stálou noční práci.
Dobrý den, prosím o vysvětlení, jak to bude s periodickou prohlídkou u zaměstnance na dohodu, který je zařazen do 1.kategorie, nemá žádná rizika, na vstupní prohlídku tedy nemusí. Do 31.12.2022 platilo, že by musel po 4 letech ( věk nad 50 roků, práce na dohodu se opakovala) na periodickou prohlídku, jak to bude po 1.1.2023, když na periodické v 1. a 2. kategorii se nemusí? Děkuji
Mohu jako zaměstnavatel (škola) poslat zaměstnance (pedagoga) na mimořádnou lékařskou prohlídku, když je dlouhodobě v pracovní neschopnosti?
Zaměstnanec doprovázel své dítě na ortodoncii - rovnátka. Má nárok na náhradu mzdy při doprovodu dítěte do takového druhu zařízení?
Má zaměstnavatel od 1. ledna 2023 povinnost vyslat nového zaměstnance na vstupní lékařskou prohlídku, pokud spadá do 1. nebo případně 2. kategorie?
Od 1.1.2023 k nám nastoupil zaměstnanec na DPP. Je nutné ho poslat na vstupní lékařskou prohlídku?